2008.01.12. 03:29
Szemetes-ügyek
Szombathely - Sok helyen áldatlan állapotok uralkodnak a hulladékgyűjtők környékén. A tároló mellé helyezett zsákok, szélcibálta zacskók és ilyenek ékesítik a környezetet. A megoldás egyszerű lenne.
Egy olvasónk kérte segítségünket, járjunk közben annak érdekében, hogy az udvarról eltűnjön a szeméthalmaz, amely - mint mondta - immár naponta keseríti meg az életüket, bokáig járnak a szemétben, éjjelente pedig hajléktalanok, kukázók kutatnak a mocsokban, de ez sem elég, megjelentek a patkányok is. Ez a TIT udvarként ismert terület. Nos, mint megtudtuk, itt elég bonyolult a helyzet. A környéken több üzlet is van, amelyek nem rendelkeznek szemétlerakó konténerrel, s jobb híján, ha a lakók megtöltötték már a sajátjukat, hulladékukat azok mellé teszik. Ezt pedig nem szállítják el a kukások. Nem is feladatuk, ők csak akkor pakolnak, ha a közterület-felügyelők kérik.
Miért nem kérik? - tettük fel a kérdést Papp Győzőnek, a cég munkatársának. Ő elmondta, hogy rendszeresen ellenőrzik ezeket a halmokat, abban az esetben azonban, amikor nem bizonyítható az eredete, nem tehetnek semmit, nincs kit - úgymond - feljelenteni, így nincs, aki fizesse az elszállítás számláját. Bár - mondja - munkatársai sokszor még arra is hajlandóak, hogy gumikesztyűt felvéve turkáljanak mások mocskában, bizonyítékokat keresve, számlákat, egyebeket, amelyekből egyértelműen kiderül, ki vétkezett. Ilyenkor értesítik a városgazdálkodás munkatársait, akik elszállítják a szemetet, a számlát pedig megkapja az érintett.
De - tette hozzá Papp Győző - ez sziszifuszi munka, ritkán jár sikerrel, ahogyan nagyon nehéz felderíteni az illegális szemétlerakók kilétét is, pedig utánuk a rendőrséggel együtt nyomoznak.
Kiss Rolandtól, a városgazdálkodás munkatársától megkérdeztük, valóban csak akkor szállítják-e el a kallódó hulladékot, ha erre a közterület-felügyelet kéri őket? A válasz: igen. Ha ugyanis nincs tulajdonosa a szemétnek, akkor nincs aki kifizesse a szállítás díját.
Ám nem csak ezen az egy helyen látni ilyen áldatlan állapotokat. Aki nyitott szemmel jár a városban, főleg a lakótelepek és tömbházak környékén, ugyancsak találkozhat hasonló jelenséggel. Kiss Roland elmondta: a lakóközösségek döntik el, mekkora szeméttárolót kérnek, s azt is, azt milyen gyakorisággal ürítsék. Ők minden megrendelést teljesítenek, arról azonban nem tehetnek, ha a lakók rosszul mérik fel a keletkező hulladék mennyiségét, így a kukák gyakorta túlcsordulnak. Lehet - vetettük fel -, drágállják a szolgáltatás árát. Igen, volt a válasz, pedig egy1500 literes tároló - amely tíz hagyományos kukának felel meg - ürítése 1884 forint plusz áfa, s ezen osztozik akár két lépcsőház lakóközössége is.
Rendkívüli helyzetek is előfordulhatnak - jegyezte meg Kiss Roland -, egy lakó például átalakítja a lakását, kiüríti a pincéjét. Ilyenkor szinte természetes, hogy nem elég a tárolóhely. Azt azonban szinte senki sem tudja, hogy ilyenkor elég egy telefon a vállalatnak, és soron kívül elszállítják a hulladékot.
Arra azonban nem árt figyelni, hogy a tároló mellé mit tesznek ki az emberek. Az éhes állatok már egy kolbászdarab miatt is átrágják a zacskót, s máris kész a káosz. A turkálók ugyanígy nem nagyon törődnek a környezettel, elég csak a tavaszi lomtalanítási élményekre gondolni. Kevés a környezettudatosság az emberekben - jegyzi meg a szakember. Rögvest ellenvetésünk is akad.
Egy papírzacskóval a kézben olykor több száz métert is kénytelen sétálni az ember, hogy utcai szeméttárolót találjon. Van, aki megunja, és a földre hajítja. Erre azt mondja Kiss Roland, hogy ugyan ezek ürítése is az ő feladatuk, amit tisztességgel végeznek is, ám hogy a városban milyen gyakorisággal helyezik el ezeket, már nem a cég kompetenciája, arról a polgármesteri hivatal illetékes osztálya dönt.
Ezen a ponton keressük a városházán a kommunális és környezetvédelmi irodát, ám nyilatkozni tudó illetékest nem találunk. Visszatérve azért még magyar szokásainkhoz. Van olyan bolttulajdonos is a már emlegetett udvarban, de másutt is, aki tisztességgel bérel kukát, s hogy illetéktelenek ne használhassák, lakattal védi. Azt meg leverik, megtömik a konténert, s ha tele van, kezdődik az elébb vázolt hercehurca.
Úgyhogy - tudjuk meg az ez ügyben otthon lévőktől - kétoldalú játszma ez, amelynek manapság egy vesztese van, s az a város. Illetve annak tisztasága, vagy az általunk gyakorta látott tisztátlansága. Rajtunk is múlik tehát, milyen környezetben élünk.Rajtunk is múlik, milyen környezetben élünk, nem lenne kötelező szemétben