2008.07.24. 06:22
Hova növekszik?
Szombathely Százötvenezernél több vendéggel dönthet nézőcsúcsot a 9. Savaria Történelmi Karnevál augusztus 22-étől 24-éig. A karneválszínházi bemutatót 15-én tartják.
Remélhetőleg nem kell rossz ómennek tekinteni, hogy a 9. Savaria Történelmi Karnevál első sajtótájékoztatóját tegnap délután az eső a Ferences-kertből beszorítot- ta az Aréna utcai karneválközpontba. Szommer Ildikó karneváligazgató elmondta, hogy az idei karneválra is legalább 150 ezer vendéget várnak tavaly ennyien voltak kíváncsiak a programokra. A karneváltörténetben eddig ez a nézőcsúcs, bár minden csúcs megdönthető. Igaz, Szommer Ildikó rögtön megjegyezte: azt az egyet nem ígérheti meg, hogy kitágítja a Fő teret. Pedig tulajdonképpen erre volna szükség az Öreg Város Vásárának befogadására. A kuratórium mindenképpen ragaszkodik a belvároshoz mint központi helyszínhez , hiszen a karneválon a 2000 éves város ünnepli saját történelmét, azaz önmagát, ehhez pedig a belvárosnál alkalmasabb díszletet nem lehet találni. Azért van, ami bővíthető. Dr. Szele Györgyi, a gazdálkodási munkacsoport vezetője (a karneváli alapítvány kurátora) mondta el, hogy az idén a Batthyány térrel egészül ki a Borok utcája.
A hivatalosan augusztus 21-én este megkezdődő karneválon a nyitójátékot Dömötör Tamás rendezi a SEK színinövendékeinek részvételével mindösszesen 265 program várja a közönséget a 12 főhelyszínen (Fórum Színpad, Történelmi Témapark, Kalandvár, Romkert stb.), valamint a 6 kísérőhelyszínen, foglalta össze röviden a kínálatot Grünwald Stefánia, a programszervező munkacsoport vezetője (kurátor), hozzátéve, hogy ezúttal is igyekeztek megtalálni a belföldi, külföldi, helybéli, ismert és kezdő fellépők között a helyes arányokat. A megszokott helyszínek között hiába keressük a Belsikátort, hiszen éppen átépítik: az utcaszínházi előadások többsége a Romkertbe költözik. Az egyik legfőbb attrakció ezúttal is a(z esti) felvonulás: minden eddiginél látványosabbnak, hangosabbnak ígérkezik. A Savaria Karnevál programfüzete 90 ezer példányban már útra kelt: eljutott az összes magyar nagyvárosba. Gombás Rita programszervező többek között arra hívta föl a figyelmet, hogy minden eddiginél több összesen 25 egész napos interaktív program várja a közönséget a karneváli helyszíneken. Egyébként a zenei kínálat a legbőségesebb (a Balázs Elemér Grouptól a Baba Jagán át a 25 éves Ghymesig), azután a hagyományőrző rendezvények és egyéb látványosságok következnek; a prózai és táncos előadások zárják a sort, legalábbis, ami a számokat illeti. A karnevál sem marad ki a reneszánsz évből: a Savaria tér ajánlatában és küllemében reneszánsz térré alakul át. M. Kapornaki Rita, a Karneválszínház rendezőasszisztense pedig elmondta, hogy Duró Győző művészeti vezető a tavalyi ókori előadás után ezúttal a Clizia, a titokzatos szépség című Machiavelli-komédiát választotta: a színházi menetrend szerencsésen összecseng a reneszánsz évvel. A megyeháza udvarán augusztus 15-én lesz a premier. Bezerédi Zoltán ezúttal rendezőként érkezik, a társulathoz visszatér Hollósi Frigyes, ismét itt lesz Jordán Tamás, Szabó Győző. Az idén szerepet vállalt a karneválszínházi előadásban a magyar színház egyik legjelentősebb alakja, Molnár Piroska.
A karnevál összköltségvetése bruttó 105-110 millió forint. Ebből 14 milliót NKA-pályázaton nyert az alapítvány, 40 millióval a város járul hozzá a megrendezéséhez; a fennmaradó összeg az egyre szélesebb támogatói körtől és a bevételekből származik. Szommer Ildikó a karnevál egyik nagy erényének nevezte, hogy a programok jelentős része (pl. a legtöbb nagy koncert) in-gyenes. Bár most is gondolkoztak azon, hogy bevezetik az általános karneváli belépőt, végül mégis úgy döntöttek, hogy a Ferences-kerten, a Romkerten, a Karneválszínházon és a felvonuláshoz felállított lelátókon kívül nem szednek pénzt a kulturális élvezetekért. A karneválon egyébként 70 vendéglátós áll majd készenlétben: húszan üzlettel rendelkeznek, ötvenen pályázaton nyertek jogot a közönség kiszolgálására.