2008.10.02. 16:27
Egy nyilatkozat benyújtásával elkerülhető a kettős bírságolás
Szombathely - Az objektív felelősség bevezetése óta kettős bírságolás is előfordulhat, ha egy gépjárműnek más az üzemben tartója és a használója. Egy nyilatkozat benyújtásával mindez elkerülhető.
Vegyünk egy konkrét példát: ha a gépjárművet üzemben tartó férj autóját a feleség vezeti, és jelentősen túllépi a megengedett sebességet - például óránkénti 50 kilométeres sebesség helyett 82-vel közlekedik, - akkor a rendőrök az üzemben tartóval szemben közigazgatási, a sofőrrel szemben szabálysértési eljárást kezdeményeznek.
A férj ilyenkor kap egy határozatot a közigazgatási bírságról (ennek összegénél nincs mérlegelési lehetőség, nagyságát rendelet határozza meg). A feleséggel szemben az eljárást pedig felfüggesztik.
A férjnek a határozat átvétele után 8 munkanapon belül nyilatkoznia kell, hogy a gépjárművet a feleség használta a szabálysértés elkövetésekor, ezután a férj mentesül a bírság megfizetése alól, és azt a feleségnek kell megfizetni. Ha a feleség részére szóló határozat jogerőre emelkedik, azt megkapja a szabálysértési hatóság, és az eljárásában a feleséggel szemben csak járművezetéstől eltiltást alkalmazhat, pénzbírságot nem szabhat ki. Kettős bírságolásra nem kerülhet sor.
Ugyanez a helyzet azon céges autóknál is, amelyek esetében más az üzemben tartó és a gépjárművezető. A közigazgatási bírságot 30 napon belül kell leróni, azt részletekben nem lehet megfizetni, de a rendőrség engedélyezheti a fizetési halasztást.
Az üzemben tartó által benyújtott nyilatkozatnak tartalmaznia kell a gépjármű rendszámát, az üzemben tartó és a használó nevét, születési idejét, születési helyét, lakcímét, az autót használó jogosítványának számát, valamint azon időszak megjelölését, amelyre a gépjárművet az üzemben tartótól használatba vette.