Romagyilkosságok: két gyanúsított DNS-mintája egyezik a rendőrség szerint (Fotók az elfogásról)

Budapest - Az előzetes letartóztatásban levő négy gyanúsított közül kettő DNS-mintája egyezik a romák elleni támadások helyszínein rögzítettekkel - jelentették be keddi sajtótájékoztatójukon rendőri vezetők, de arról nem beszéltek, hogy hány helyszínen rögzített mintákkal találtak azonosságot.

MTI


A romák elleni támadások gyanúsítottjainak elfogása a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) által 2009. augusztus 21-én, a debreceni  Perényi 1. nevű belvárosi sörözőben készült videófelvételen. MTI Fotó/NNI


Térképek, fegyverek - akár a gyilkosságoknál is használhatták

Petőfi Attila, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) vezetője és Házi István, az Országos Rendőr-főkapitányság bűnügyi főigazgatója arról is beszélt, hogy a gyilkosságoknál használt, valamint a lefoglalt fegyverek között azonosság fedezhető fel.  Kifejtette: hat sörétes és golyós fegyvert, továbbá állványos céltávcsöves és egyéb fegyvereket, több mint 140 lőszert és alkatrészeket, tartozékokat foglaltak le. Típusuk, kaliberük alapján ezek akár a gyilkosságoknál használtak is lehetnek - tette hozzá.
    
Hangsúlyozta, hogy a szakértői vizsgálatok ez ügyben még tartanak. Lefoglaltak még térképeket és térképszelvényeket is, amelyeken a korábbi támadások voltak bejelölve, valamint egyéb helyszínek - közölte Petőfi Attila. A NNI vezetője az MTI kérdésére azt mondta: egyelőre nem keres más embert a rendőrség a romák elleni támadássorozattal összefüggésben. Egy másik kérdésre válaszolva kifejtette: csak akkor mondható, hogy bővülhet az elkövetői kör, ha ezt a későbbiekben adatok támasztják alá. 


A romák elleni támadásokkal összefüggésben lefoglalt eszközök a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) által 2009. augusztus 21-én, a debreceni  Perényi 1. nevű belvárosi sörözőben, a gyanúsítottak elfogása során készült videófelvételen. MTI Fotó/NNI

Ugyancsak újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, mivel még a gyanúsítottakkal sem közölték, hogy miért és hogyan jutottak el a debreceni szórakozóhelyig, a nyilvánosság előtt sem árulják el ezt el egyelőre. Azt azonban elmondta, a nyomozók tudták, hogy az elfogás hajnalán az elkövetői kör és a barátaik egy helyen lesznek jelen, ezért ez az időpont tűnt a legideálisabbnak a rajtaütéshez. Kitért arra is, hogy egyes szakértői vélemények szerint meg kellett volna várniuk a rendőröknek a következő támadást, de végül a rendőri vezetés azért döntött a 21-i időpont mellett, mert nem kockáztathattak emberéleteket egy ilyen rajtaütésen, ahol esetlegesen tűzharc alakulhatott volna ki.
    
Petőfi Attila az elmúlt 13 hónap nyomozásával kapcsolatban azt mondta: rendszertelenül, 18-103 nappal követték egymást a támadások, melyek időpontjai zömmel éjfél és hajnali kettő óra közé estek. Hozzátette: mindig az autópályákhoz közeli, a sztrádáktól 20-25 kilométerre fekvő kis települések szélső házait érintették a bűncselekmények és valamennyi sértett roma származású. Elmondta azt is, hogy eleinte három-négytagú csoportra gyanakodtak, a nagycsécsi kettős gyilkosságot követően azonban ez a szám egy-két fősre csökkent.   

Négymillió híváslista adatait ellenőrizték
 
Az NNI vezetője kifejtette: több mint 300 bejelentés érkezett a rendőrségre, amelyeket 80 százalékban dolgoztak fel eddig. Ettől függetlenül a nyomozók több vonalat párhuzamosan ellenőriztek a legelső támadás óta folyamatosan. A helyszínek esetében azt mondta, rendőrök tucatjai "szállták meg" a településeket és több ezer embert hallgattak ki, és volt olyan település is, ahol szinte minden lakossal beszéltek, valamint ellenőrizték a környéken fellelhető kamerák felvételeit is. 
    
A fegyverekről szólva azt mondta: először a legális fegyvertartókat ellenőrizték, a vadászokat, majd az illegális fegyverhasználattal kapcsolatba hozható csoportok ellenőrzését kezdték meg, a hatástalanított fegyverek átalakítóit, orvvadászokat. Több mint négymillió híváslista adatát ellenőrizték, és több ezer emberrel beszéltek, akik a támadások időpontjában a helyszínek közelében telefonon beszéltek, különösen a nagycsécsi, alsózsolcai bűncselekmények idején. Érdekességként elmondta, hogy egész Miskolc kétszer kétheti hívásadatát átnézték. Szintén a nyomozás elemeként említette, hogy másfélmillió gépkocsi adatait összesítették.  Hangsúlyozta: ez az elemző munka vezetett eredményre, a gyanúsítottak elfogásához, miután augusztus második felére néhány ember látókörébe került. 

A gyanúsítottakról szólva azt mondta: 28-42 év közöttiek, cukrász, katona és hangtechnikus foglalkozásúak. Hozzátette: állandó vagy alkalmi munkavállalók, akik debreceni, illetve környékbeli lakosok. A gyanúsítottak közül hárman vallomást tettek, egy azonban megtagadta a vallomástételt. A vallomások tartalmát Petőfi Attila nem árulta el, így arról sem beszélt, hogy a gyanúsítottak kifejtették-e tettük indítékát. (A gyanúsítottak védői ugyanakkor korábban arról beszéltek, hogy védenceik nem ismerték el részvételüket a bűncselekményekben.)
    
"A rendőrség feltételezése szerint rasszista indítékú támadásokról van szó, de ez a tény csak akkor válik bizonyossá, ha a gyanúsítottak maguk is bevallják" - mutatott rá a dandártábornok. 

Tű a szénakazalban

Házi István, az ORFK bűnügyi főigazgatója sikertörténetnek nevezte a felderítést, amelynek - mint mondta - a végéhez értek. A vezérőrnagy köszönetet mondott a nyomozásban részt vevő rendőröknek, különösen a 120 fős nyomozócsoportnak, továbbá a nemzetbiztonsági szakszolgálatoknak, az adatszolgáltatóknak, a szakértőknek és az állampolgároknak, akik részinformációkkal segítették behatárolni a csoportot.  
    
A bűnügyi főigazgató szalmakazal-effektusnak nevezte a gyanúsítottak kézre kerítését, vagyis ahhoz hasonlította a gyanúsítottak megtalálását, mintha egy tűt kellett volna megtalálniuk egy szénakazalban. Kitért arra, hogy az ország minden részén dolgoztak a nyomozók, a munkába a vidéki rendőrkapitányságok is beszálltak. 
    
Hangsúlyozta: a rendőrség önálló nyomozati munkájának eredményeként lettek meg az elkövetők. A díjkitűzéssel kapcsolatban azt mondta: jellemző a gyanúsítotti körre, hogy még a 100 millió forintos nyomravezetői díj sem ingatta meg egyikőjüket sem, és a környezetükből sem kaptak a rendőrök információt. Hozzátette, az értékelő-elemző munkának köszönhető a siker. Úgy fogalmazott, nem igazolódott be az a feltételezés, hogy ezt az ügyet a magyar rendőrség nem tudja megoldani.


Az egyik gyanúsított sógora és testvére is a rendőrség munkatársa

Nemcsak a sógora rendőr a romák elleni támadássorozat egyik gyanúsítottjának, a testvére is a rendőrségen dolgozott, egy Hajdú-Bihar megyei rendőrkapitány titkárnőjeként - erősítette meg az MTI információját egy neve elhallgatását kérő rendőrségi forrás.

Az MTI informátora szerint a nő jelenleg szülési szabadságon van. Férje, a gyanúsított sógora ugyancsak a rendőrség munkatársa, ő a hivatásos állomány tagja. 

A romák elleni támadások ügyében kedden tartott sajtótájékoztatón az MTI kérdésére a rendőri vezetők is megerősítették, hogy az egyik előzetes letartóztatásba került gyanúsított sógora ma is aktívan szolgáló rendőr. Az NNI és a társszervek vizsgálják a rokon esetleges szerepét.

Petőfi Attila úgy fogalmazott: "a másik személy elszámoltatását az NNI és a társszervek végzik".

Az MTI információja szerint a gyanúsított Cs. I., aki korábban szerződéses katonaként két cikluson keresztül is szolgált a koszovói KFOR-misszióban.
 
Az MTI rendőri forrásból korábban úgy értesült, hogy a nyomozók feltételezése szerint Cs. I. szerezte be a bűncselekményeknél használt lőfegyvereket. A vasárnapi előzetes letartóztatásról szóló bírósági döntés után az egyik gyanúsított kirendelt védője az MTI-nek azt mondta, Cs. I. az egyedüli a romák elleni támadásokkal kapcsolatban elfogott négy férfi közül, aki nem fellebbezett az előzetes letartóztatás ellen, tudomásul vette a kényszerintézkedés elrendelését, de tagadja részvételét a hat halálos áldozatot követelő bűncselekmény-sorozatban.

A négy férfi közül kettőt gyanúsítanak mind a kilenc támadással

A romák elleni támadások ügyében előzetes letartóztatásba helyezett négy férfi közül kettőt gyanúsít a rendőrség mind a kilenc bűncselekménnyel, a másik kettőt egy-egy támadás elkövetésével gyanúsítanak - közölte a Nemzeti Nyomozó Iroda kedden.

A rendőrség honlapján közzétett közleménnyel egy időben a rendőrség nyilvánosságra hozta a gyanúsítottak elfogásakor készült videofelvételek megvágott változatát is. Ezeken egyebek között az látható, hogy a gyanúsítottak megbilincselve a kommandósok gyűrűjében a földön fekszenek, illetve autóba ültetik őket, valamint láthatók a debreceni szórakozóhelyen lefoglalt fegyverek is.
 
A 9 helyszínhez köthető 6 halálos áldozattal, 5 sérülttel járó és 55 ember életét veszélyeztető bűncselekmény-sorozat ügyében két embert gyanúsítanak a nyomozók mind a 9 támadással. A harmadik gyanúsított a rendőrök szerint a Galgagyörkön, a negyedik pedig a Tiszalökön elkövetett bűncselekményben vett részt.

Az NNI közleménye megismétli az ügyben kedden tartott sajtótájékoztatón elhangzottakat, hogy az NNI munkatársai a nyomozás során beszerzett adatok elemzése és a bevezetett nyomozati intézkedések alapján jutottak el a gyanúsítottakhoz. Mint írták, a nyomozati munka során a 120 tagúra duzzadt nyomozócsoport 1.300 erőszakos bűncselekmény nyomozati anyagának vizsgálatára, több mint 100 esetben szakértői vélemény elkészítésére, a telefonforgalmazás vizsgálatánál több mint 4 millió adat feldolgozására tett intézkedéseket. 
    
Az eljárásban nagy mennyiségű közútforgalmi adatot kért be a nyomozócsoport, amelyben közel kétmillió adat bekérését követően 800 órányi képanyag és csaknem 1,5 millió gépkocsira vonatkozó adat elemzése vált szükségessé. Az elfogás után a házkutatások során több lőfegyvert és több mint 140 különböző típusú, gyártmányú és kaliberű lőszert foglaltak le, amelyek közül 6 lőfegyver "kaliberük alapján azonosságot mutat a bűncselekmény-sorozatban használt lőfegyverekkel".
    
Lefoglaltak továbbá a közlemény által pontosan meg nem határozott, "célzást segítő eszközök", továbbá Molotov-koktélok készítéséhez alkalmas égésgyorsítókat, kellékmaradványokat.  A nyomozók lefoglaltak olyan tárgyakat, ruházatot, technikai eszközöket és három személygépkocsit, amelyek összefüggésbe hozhatóak a bűncselekmény elkövetésével - tartalmazza a rendőrségi közlemény.


Házi István, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) bűnügyi főigazgatója (j), Petőfi Attila, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) vezetője (j2), Bartha László, az NNI szóvivője (b2) és Makula György az ORFK szóvivője sajtótájékoztató tart a romák elleni támadásokkal összefüggésben az ORFK Teve utcai székházában. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!