A Falco jutott be a Final Fourba (72:76)

A Magyar Kupa visszavágóján az utolsó negyedben már vezetett tíz ponttal is a Falco, azonban megyei riválisa egy pillanatra sem adta fel. Négy ponttal a Körmend győzött az Arena Savariában, azonban ez kevés volt a továbbjutásukhoz. Nyolc ponttos különbséggel a Falco-SZOVA KC (sorozatban harmadszor) a négyes döntőben.

Bonyhádi Zoltán

Falco-SZOVA KC Szombathely – MJUS-Fortress Körmend 72:76 (22:16, 14:17, 23:21, 13:12).
Szombathely, Arena Savaria, 3000 néző, férfi kosárlabda Magyar Kupa, negyeddöntő, visszavágó. Vezette: dr. Valovics, Cziffra, Király.

Falco: Kálmán 7/3, FRAZIER 22, Pankár 5/3, Kazlauskas 9, DIES 20.
Cserék: Hajmásy -, Wilson 6, Borszéki 3/3.
Edző: Nikola Lazic.

Körmend: Thomas 2, Fodor G. 5/3, Ferencz 10, SCOTT 15/6, ALEKSZEJEV 13.
Cserék: BOOKER 14/9, Tóth -, Kutasi 8/6, Boldizsár 9.
Edző: Sabáli Balázs.

1. negyed

1. perc: A feldobás után Kálmán jutott elsőként a gyűrű közelébe, élt is lehetőséggel (2:0), ugyanúgy, mint a túloldalon Alekszejev: 2:2

2. perc: Ismét a fehérorosz volt eredményes (2:4), majd az ellentámadásban Kálmán tévesztett. Thomas pontjaival: 2:6

3. perc: Az előző mérkőzéshez hasonlóan most is keményen védekezik a Falco, Frazier első kosarával: 4:6

4. perc: Dies is megkezdte mai pontgyártását, fürgén átbújva Alekszejev kezei alatt: 6:6

5. perc: Kazlauskas triplát tévesztett, s bár a lepattanó a Falcóé, a labdát elvesztették. Körmendi oldalon is sok a hiba, idegesek a felek. Dies kosara (10:8) után büntetőt dobhat, előtte azonban körmendi időkérés. A vonalról sem tévesztett az amerikai: 11:8

6. perc: Dies egyedül vitte végig, majd nagyot küzdve védőjével ismét büntetőig jutott. A két dobásból egy sikeres: 12:8

7. perc: Kazlauskas első kosarával már 6 pont a Falco előnye (14:8), azonban Ferencz büntetőt dobhatott: 14:9

8. perc: Frazier ziccert tévesztett, a túloldalon Thomas pedig hárompontost. Pankárral ellentétben: 17:9

9. perc: Booker távoli duplája sikeres (17:11), majd Ferencz kicsorgó ziccerét Scott pöccintette a helyére (17:13). Dies sikeresen kosárra törve ismét büntetőt harcolt ki, így: 20:13

10. perc: Booker büntetőt tévesztett, majd javított (20:14). Frazier kimaradt tripláját Kazlauskas szedte össze, Dies pedig sikeresen befejezte a támadást (22:14). Kálmán nem meglepő módon büntetőket harcolt ki, majd meglepő módon mindkettőt kihagyta. A negyed végeredménye így: 22:16

2. negyed

11. perc: Kálmán-triplával kezdődött a második játékrész (25:16), majd Alekszejev pontjaival folytatódott: 25:21

12. perc: Dies ziccerével már 13 pontos: 27:21

13. perc: Alekszejev középtávolija kimaradt, Hajmásy hárompontosa úgyszintén. Dies ma nehezen téveszt: 29:21

14. perc: Sabáli Balázs időt kért, ezekben a percekben csupa kimaradt kísérlet mindkét oldalon: 29:21

15. perc: Scott hármasa törte meg a kosárcsendet: 29:24

16. perc: Hajmásy faultolta Thomast, a vendégszurkolók a sikeres kosár "meg nem adását" reklamálják. Nikola Lazic időt kért (29:24). Fodor egyedül vitte sikerre a körmendi akciót: 29:26

17. perc: Scottot ziccere közben (29:28) faultolták, így büntethetett is: 29:29

18. perc: Kazlauskas harcolt ki személyi hibát (31:29), a túloldalon Boldizsár volt eredményes: 31:31

19. perc: Borszéki bedobta mai első tripláját (34:31), majd ismét Boldizsár szerzett kosarat: 34:33

20. perc: Thomas kimaradt triplájára sikeres Wilson-ziccer a válasz (36:33). Pár másodperccel a félidő vége előtt Nikola Lazic időt kért. Kálmán utolsó pillanatban eleresztett hármasa kimaradt, így a félidőben 3, összesítve 15 pont a hazaiak előnye: 36:33

Félidei statisztika:

A triplák tekintetében a csapatok nem csak egymást, de magukat is bőven alulmúlták eddig: 27 %, illetve 25 %-kal "potyogtak" a vonal mögül kosarak. A hazaiak nem is ennek, hanem a palánk alatti fölényüknek köszönhetik előnyüket: 73 %, illetve 55 %-os mutatókkal állnak a felek 20 percnyi játék után. Itt külön kiemelhető a Falco centere, Emmanuel Dies, aki egymaga szerezte csapata pontjainak közel felét, szám szerint 15-öt.

3. negyed

21. perc: Dies zsákolni próbált, a labda azonban a gyűrű és a palánk közé szorult. Alekszejev ellen faultolt Wilson, majd Dies ellen lépéshibát fújtak. Sok hibával, pont nélkül kezdődik a második félidő: 36:33

22. perc: Kálmán estében még Frazierhez juttatta a labdát, aki kosárig vitte azt: 38:33

23. perc: Ferencz Csaba tripláját kihagyta, a támadólepattanóból azonban újra hozzá került a labda, könnyű kosarat szerzett: 38:37

24. perc: Frazier ha nehezn is, de kosarat szerzett (40:37). A sikertelen ellentámadást követően ismét az amerikai szerzett kosarat, a vendégek időt kértek: 42:37

25. perc: Fodor megszerezte első pontjait, mindjárt hármat (42:40). A túloldalon Frazier ellen faultoltak, büntetői "ültek": 44:40

26. perc: Scott középtávolija majdnem "homály" lett, a lepattanó a Falcóé, a kosár azonban elmaradt (44:40). Nem úgy, mint a vendégeknél: Alekszejev kosarával: 44:42

27. perc: Dies látványosan zsákolt (46:42), majd Ferencz ellen fújtak személyi hibát. Reklamálása technikait ért. Kálmán büntetői után: 48:42.

28. perc: Kutasi triplája után (48:45) Dies zsákolt, büntetőzött, majd Wilson szerzett könnyű ziccert: 53:45

29. perc: Hajmásy állította meg szabálytalan módon Fodort, majd Alekszejev harcolt ki faultot kosárra törve. Büntetőjével: 53:48

30. perc: Kutasi triplájával újra felzárkózott a Körmend (53:51), majd Frazier harcolt ki büntetőket. Újabb technikai majd újabb Frazier-pontok (59:51). A negyed utolsó kosara Booker nevéhez fűződik, távolról volt eredményes: 59:54

4. negyed

31. perc: Ott folytatja Frazier, ahol a rövid szünet előtt abbahagyta: 63:54

32. perc: Kutasi emberről próbált triplát dobni, sikertelenül. Kazlauskas ügyesen játszotta be Wilsonnak, akinek kosarával már több, mint tíz ponttal vezet a Falco, ezért Sabáli Balázs időt kért: 65:54

33. perc: Booker hármasa a gyűrűben, majd elrontott támadások sorozata mindkét oldalról: 65:57

34. perc: Boldizsár büntetői sikeresek (65:59), több kimaradt körmendi kísérletet (és támadólepattanót) követően Scott gyűrte be nagy nehezen. Újra feljövőben a vendégek, hazai időkérés: 65:61

35. perc: Frazier elrontott támadása után Wilson próbált meg támadóhibát kiharcolni - sikertelenül. Scott tiszta dobóhelyzetből is kihagyta hárompontosát. Booker triplája után a Körmend átvette a vezetést, újabb hazai időkérés: 65:66

36. perc: Boldizsár dobócselével lerázta védőjét, majd újabb pontokat szerzett (65:68). Sorra maradnak ki a Falco dobásai. Ferencz Csaba kosara után már 5 ponttal vezet a Körmend. Most kezd csak igazán izgalmassá válni a találkozó: 65:70

37. perc: Frazier büntetőből, de megtörte a hazaiak kosárcsendjét (67:70). Ferencz is büntetőzött, a pontokból azonban csak pont lett: 67:71

38. perc: Kazlauskas utolsó pillanatos kosarával zárkózik fel a Falco (69:71), majd a litván ellen személyit fújtak, dobás nélkül. A lepattanó szintén hozzá köthető, csakúgy, mint Frazier kimaradt dobása utáni támadólepattanó, és két kövér pont: 71:71

39. perc: Kazlauskas ellen Scott szabálytalankodott, egy sikeres büntetővel: 72:73

40. perc: Booker ziccere után rontott hazai támadás (72:75). Fél perccel a vége előtt már kimondható a Falco továbbjutása. Az utolsó pont majdnem Kazlauskasé: hajszál híján, de időn túl dobta el saját büntetővonaláról, a labda csont nékül a gyűrűben (!) 72:76