Rióban katonaságot is kivezényelnek a bandák ellen

A brazil államfő engedélyt adott arra, hogy katonákkal erősítsék meg a rendőrséget a bandák elleni nagyszabású akciójában - jelentették be pénteken Rio de Janeiróban, ahol az előző nap sikerült elfoglalni a kábítószerből élő bűnözők egyik erősségét.

MTI

A hadsereg 800 főt, a légierő két helikoptert ad, a tengerészgyalogság pedig a már "kikölcsönzött" hat páncélozott csapatszállító mellett továbbiakkal erősíti a rendőrséget. A katonák különleges felszerelést, például éjjellátó készülékeket is visznek magukkal. Ez arra utal, hogy a hatóságok rövidesen folytatni akarják az akciót, amelynek távlati célja az, hogy megfelelően biztonságossá tegyék Brazília második legnagyobb városát a 2014-es labdarúgó világbajnokságra, és a 2016-os olimpiára.

 

A Vila Cruzeiro nevű nyomornegyedet, ahová a rendőrök évek óta nem mertek belépni, most veszteségek nélkül foglalták el. A tengerészgyalogság páncélosai nem használták nehézfegyvereiket. A negyedben péntek reggel teljes volt a nyugalom, de a lakosok nem nagyon mertek kimenni a házakból.

Az ország összes tévécsatornája élőben közvetítette előző délután a látványos jelenetet, amint több tucatnyi fegyveres bandita a negyedből bemenekül az őserdőbe, majd egy hegyen átvágva szétszéled a közeli Complexo do Alemao városrészben, amely maga is több nyomornegyedből áll. Rio de Janeirónak ez az északi része Vila Cruzeiróhoz hasonlóan a legnagyobb banda, a Comando Vermelho abszolút uralma alatt állt az elmúlt évtizedekben.

 

A rendőrség parancsot kapott a Complexo do Alemao bekerítésére, hogy a bűnözők ne menekülhessenek tovább, de José Beltrame, Rio de Janeiro állam közbiztonsági minisztere szerint "az elfogásuknál még fontosabb, hogy elfoglalják a területüket, mert e nélkül nem lehet előbbre lépni". Azt nem közölte, hogy erre mikor kerül sor. A brazil rendőrség két év alatt 13 nyomornegyedet foglalt el, és azokban állandó posztokat telepített. Vila Cruzeiróban "fontos lépést tettünk előre, de még semmi sincs megnyerve" - jelentette ki a miniszter.

A kedden indított, legutóbbi rendőri akcióban a hivatalos adatok szerint harmincan vesztették életüket, jórészt feltételezett banditák. A rendőrség szóvivője  elismerte ugyanakkor, hogy az összecsapásokban "néhány járókelő is bántódást szenvedhetett". A Getulio Vargas kórházba bevitt legidősebb páciens 81 éves, akit egy golyó súrolt, a legfiatalabb egy 10 esztendős gyerek, akit gránátszilánk sebesített meg. "Amikor lő, a rendőrség ugyanolyan veszélyes, mint a narkósok" - mondta egy asszony.

 

A pistolerók (pisztolyosok) péntek hajnalban öt járművet, köztük egy autóbuszt támadtak meg, és gyújtottak fel. Az utasokat kirabolták. A bandák a korábbi területi veszteségeik miatt próbálnak visszavágni.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!