2011.02.03. 17:09
Házasság: egyre többen tartják esküvőjüket a kék ég alatt
2009-ben 36 ezer 730 házasságkötés volt Magyarországon. Hozzáértők szerint mára fejlett ipar települt rá hazánkban is a házasságra, csak a pár ízlésén, pénztárcáján múlik, milyen lesz a nagy nap. Tendencia viszont: egyre többen nem a házasságkötő teremben mondják ki az igent.
Kőszegnek nagyon szép a házasságkötő terme, mégis vannak, akik máshol mondják ki a boldogító igent. Ez az utóbbi években jött divatba, mert hat-hét éve még nem volt ilyen kérés, de három éve a párok rendszeresen kérnek más helyszínt - állítja dr. Markovicsné Virág Klára anyakönyvvezető. A tavaly megkötött 73 házasság tíz százaléka történt külső helyszínen Kőszegen.
- Tartottunk esketést a Jurisics-vár toronyudvarában, a Dr. Nagy László gyógypedagógiai intézmény dísztermében, az egyik szabóhegyi nyaraló kertjében is - hallom Klárától.
Mit mondanak, miért választják ezeket a helyszíneket a párok?
- Más és más okot említenek - magyarázza. - A várudvar az ódonsága, a hangulata miatt népszerű. A pár gyönyörűen fel is díszítette liliommal a félköríves kaput. A gyógypedagógiai intézményben azért volt esküvő, mert a házasságot kötő egyik fél ott dolgozik, a nyaralóra pedig azért esett a választás, mert a tulajdonosa felajánlotta azt a párnak. -
Dr. Markovicsné Virág Klára elmondja még: a külső helyszínes esküvőkre már van előjegyzés idénre is. Bárhol lehetséges ez? - Gyakorlatilag bárhol, ahol az anyakönyvvezetés biztonságosan megoldható - válaszolja.
Ugyanez a tapasztalata dr. Babos Lászlónénak Sárváron. - Tavaly 70 házasságkötésből 7, tehát a 10 százalék külső helyszínen történt - magyarázza. - Ilyen választott helyszín nálunk a vár gyönyörű lovagterme, az arborétum, vagy nyáron egy vendéglő kerthelyisége. -
Mit mondanak a sárvári házasulandó párok, miért választják ezeket az esküvői helyszíneket?
- Több oka is van ennek - fejti ki dr. Babos Lászlóné. A várban van a házasságkötő terem, de ha a kiszemelt időpontban rendezvény van a várban, akkor a polgármesteri hivatal második emeletén tartjuk a házasságkötést. Van, aki arra hivatkozik, hogy az idős családtagoknak nehézséget okoz oda felmenni, ezért dönt a külső helyszín mellett. Mások viszont praktikus szempontot említenek magyarázatként. Leggyakrabban azt, hogy nem kell ide-oda vándorolniuk a vendégeknek, mert egy helyszínen lebonyolódhat a házasságkötés és a lakodalom például egy vendéglő udvarán.
- Mi a templomot, az Isten színe elé járulást javasoljuk elsősorban az esküvő színhelyéül, de volt rá példa, hogy hajón eskettem, szállodában, s voltam olyan házasságkötésen is a Duna parton - nem én vezettem - a szertartást , amikor a meghittség teljesen hiányzott, mert a halászok mászkáltak, zajok zavarták meg az esketést. Akik szállodát béreltek ki, vagy hajót, arra hivatkoztak: így praktikus, mert minden lezajlik egy helyen - hallom Baranyay Csaba kőszegi evangélikus lelkésztől.
- Templomon kívüli esküvőt még nem tartottam, de a veleméri templom eléggé népszerű esküvői helyszínné vált - meséli Varga Ottó őriszentpéteri esperes. - Már ökumenikus esküvőn is eskettem ott párt. A vőlegény ír katolikus, a menyasszony kőszegi evangélikus volt. Akik Velemért választják, szinte mind azt mondják: családias hangulatú esküvőt akarnak, meghitt hangulatot. Valóban csak 20-25 résztvevő volt. -
Szombathelyen több éve meghatározott külső helyszínre mennek el esketni az anyakönyvvezetők. A ma lehetséges helyszínek a Vasi Múzeumfalu és a Történelmi Témapark (Ferences-kert). Úgy volt, hogy január 27-én a közgyűlés első olvasatban tárgyalja az anyakönyvi szolgáltatások helyi szabályairól szóló önkormányzati rendelet alkotását, ám ez lekerült a napirendről. Az anyagból kitűnik: éppen változóban van itt a helyzet, ugyanis a tervezetben szerepel további helyszínként még a megszépülő Iseum és a Zarkaházi kastély. Majd meglátjuk, mire voksolnak az ügyben végül a képviselők.