2011.02.12. 13:41
Oszkói hegypásztorok rangos elismerése
Február 3-án ismét országos elismeréssel jutalmazták az oszkói Hegypásztor Kör munkáját. A díjátadóra az Örökség Galériában került sor Budapesten. De mi is az a Táj Díj? - kérdeztük a kör vezetőjétől, Zágorhidi Czigány Ákostól.
A díjat megcélzó pályázati kiírás így fogalmazott: "Az Európa Tanács Táj Díja egy olyan megtisztelő kitüntetés, amely a helyi önkormányzatok, önkormányzati társulások, valamint a társadalmi szervezetek kiemelkedő hozzájárulását ismeri el a táj fenntartható tervezése, kezelése ésvagy védelme területén. A díjat nem valamely táj kapja természeti és kulturális öröksége, illetve tájképi szépsége alapján, hanem valamely táj megőrzése, fenntartható hasznosítása érdekében példaértékű tevékenységet végző szervezet(ek)" , idézi a kiírást az oszkói aktvista.
A 2010-ben kiírt pályázatra beérkezett 12 pályaműből a bíráló bizottság az első három helyezettet emelte ki. A Hegypásztor Kör a képzeletbeli dobogó harmadik fokára állhatott fel, ami országos szinten kiemelkedő teljesítményt jelent.
S hogy mit hoz az egyesületnek ez a kitüntetés?
- Elsősorban szakmai elismerés ez azért a 25 éve tartó szemléletformálásért, amely a közösségi részvétel erősítésével biztosítja az élhető vidék komplexitását, fenntartható területi fejlődését. Pályázatunk egy régóta működő szervezet által felvállalt, jó közösségi kezdeményezést mutat be. Erőssége a tevékenység komplexitása, jelesül, hogy helyi szinten sok szereplő bevonásával dolgozik. Szólunk a folyamatos fejlődésről: a présházak megőrzésétől elinduló kezdeményezés például a táj rehabilitáció szintjéig fejlődött - fogalmazott a vezető. Hozzátéve: az elfogulatlan elismerő szavak ösztönzően hatnak rájuk, további építkezésre serkentve.
Rangos civil díjat nyertek a kisközösségépítők
Továbbfejlesztése esetén nemzetközi megmérettetésre is érdemes az oszkói Hegypásztor Kör pályázata, az általa elvégzett munka ezt is megállapította a tekintélyes bíráló bizottság.
Zágorhidi Czigány Ákos szerint erre az egyesület munkássága alkalmas. Ám ehhez nagyobb nyilvánosságra lesz szükség. Kell tehát a jó bornak is a cégér. A vezető azonban felteszi a kérdést: nem lehetne, hogy ők csak tegyék a dolgukat, valaki pedig vállalja a folyamatos információ-áramoltatást helyettük az írott és elektronikus sajtóban, a szakmai fórumokon?!
Az önfényezés úgysem erősségük. A hegypásztorok már több évtizede bizonyítanak, a Hegyhát szellemi-tájvédő értékévé nőtték ki magukat.