Dagad a német harckocsibotrány

Belpolitikai botránnyá dagadt Berlinben a tervezett német harckocsi-eladás Szaúd-Arábiának.

MTI

Az ellenzék a parlament rendkívüli ülésének összehívását követelve, hangsúlyozva: a Merkel-kormány megsérti azt az íratlan, de mindeddig betartott szabályt, amely szerint Németország nem szállít fegyvert háborús övezetbe. A Zöldek szerint a sivatagi királyságnak szállítandó, Leopard típusú harckocsik megkérdőjelezik a kormány őszinteségét az észak-afrikai szabadságmozgalmak támogatásával kapcsolatosan.
   
A tervezett fegyverszállítási ügylet a Merkel vezette konzervatív CDU-ban és annak kisebb testvérpártjában, a CSU-ban is bírálatokat váltott ki.
   
A tervezett fegyvereladásról elsőként a Der Spiegel számolt be legfrissebb számában. A rendszerint jól értesült hetilap szerint a Merkel-kormány engedélyezte, hogy Leopard típusú harckocsikat adjanak el Szaúd-Arábiának.  Az újság arról írt, hogy a kancellár vezette nemzetbiztonsági tanács már meg is hozta erre vonatkozó döntését, amely 200 Leopard 2 típusú harckocsi eladására terjed ki. Az ügylet értéke csaknem 2 milliárd euró, és keddi értesülések szerint Rijád az első 44 harckocsit hamarosan meg is kaphatja.
   
Az ellenzék nem csupán a fegyverszállítás tényét  kifogásolja, hanem azt is, hogy a kormány minderről teljesen titokban - a parlament teljes megkerülésével - döntött. A konzervatív-liberális kormánykoalíció egyelőre nem foglalt állást sem a sajtóértesüléssel, sem a bírálatokkal kapcsolatban, de a harckocsik tervezett eladását egyáltalán nem cáfolta.
   
A tervezett eladásokat bírálták a konzervatív pártok soraiban is. Ezt kedden a CDU/CSU parlamenti frakciójának ügyvivője, Peter Altmaier is megerősítette, utalva arra, hogy az ügylettel kapcsolatban mindkét keresztény párt soraiban erős fenntartásokat fogalmaztak meg.
   
Szakértők arra számítanak, hogy a botrány minden bizonnyal tovább dagad. Rámutattak arra: a Merkel-kormány annak a szaúdi rendszernek ad el a tervek szerint korszerű harckocsikat, amely a közelmúltban közreműködött a bahreini uralkodóház elleni tiltakozó megmozdulások leverésében. Ilyen körülmények között az észak-afrikai szabadságmozgalmak támogatásával kapcsolatos német kormányzati nyilatkozatok üres szólamnak minősülnek - vélték a szekértők.
   
A parlament rendkívüli ülésére előreláthatóan a hét közepén kerül sor.

Pietsch Lajos

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!