Hogyan menthető meg a SZOVA?

A politikai adok-kapok után a SZOVA Zrt. megmentése volt a csütörtöki szombathelyi közgyűlés fő témája. A képviselők döntöttek arról is, hogy emelkedik január esejétől az autóbuszjegyek és bérletek ára, drágul a vízdíj, a szennyvíz és csatornadíj, a parkolás.

Bajdó Bettina-Nagy Ildikó

Ahogy azt már megszokhattuk, a csütörtöki közgyűlés is bővelkedett dramaturgiai fordulatokban. Kezdés után a városatyáknak arról kellett szavazniuk, hogy zárt ülésen tárgyaljanak  "egy magasabb vezető ellen indított fegyelmi eljárásról." (Mint  később megtudtuk: a Bercsényi  iskola igazgatónőjét állították a szőnyeg szélére, mert állítólag a belső ellenőrzés során kiderült, hogy a költségvetések készítésekor  nem valós adatokat adott meg, ennek következményeként 30 millió forinthoz jutott az intézmény, jogosulatlanul.)

Poór András a Fidelitas karácsonyi jótékonysági akciójára hívta fel a figyelmet, majd - éles váltásként - érkezett Lakos Dezső, aki az ajtóból kiabálva a SZOVA Zrt. vezérigazgatójának állítólagos tízmillió forintos  jutalmát firtatta. Választ nem kapott, igaz, esélyt sem adott a reagálásra, hiszen azonnal elhagyta a termet.

Valószínűleg Németh Kálmán sem gondolta, hogy megjegyzése milyen heves vitát vált ki, mindenesetre a halottak napján a Jáki úti temetőbe autóval történő behajtással kapcsolatos, a városi hetilapban megjelent közleménytől (amely állítólag nem volt szinkronban az alkalmazott szabályokkal) a városatyák eljutottak a médiatörvényig. A kérdés lényege az volt, hogy igaza van-e dr. Puskás Tivadar polgármesternek, amikor azt mondja: aki fizet, az húzat, vagyis: a közgyűlés megtekintheti-e a városi hetilap cikkeit megjelenés előtt. Az ellenzék szerint ez ugyanis cenzúra, amire korábban nem volt példa.

Gyebrovszki János dr. Gaál Róbert jegyzőhöz intézett kérdéseket, kifogásolva, hogy a legutóbbi közgyűlés utáni napon tíz perc alatt mondott fel több, ötven év feletti hivatali alkalmazottnak. A szocialista képviselő arra vár választ, hány embernek mondtak fel, hány új alkalmazottat vettek fel, milyen munkakörbe és mekkora fizetésért, továbbá a  politikai tanácsadók számára és fizetségére is kíváncsi. A válaszokat írásban kapja meg.

Az LMP-s Horváth Zoltán arról beszélt, hogy a képviselőknek digitális fogadóórákat is kellene tartani, Gyebrovszki János "kijárta", hogy december és március elseje között nem lesznek önkormányzati kilakoltatások. Kővári Attila egy 11-es Huszár úti gyalogátkelő felfestését sürgette,  párttársa, dr. Horváth Attila pedig az oladi lakótelepen kialakítandó új parkolókért lobbizott. 

Marton Zsolt alpolgármester a  ciklus legfontosabb gazdasági döntéseként emlegette "a SZOVA Zrt. hosszú távú fizetőképességének megőrzése érdekében kidolgozott intézkedési terv" című napirendi pontot. Nem véletlenül,  a cég vezérigazgatója, dr. Németh Gábor által készített előterjesztésből ugyanis kiderül, hogy a 2007-ben kibocsátott 5 milliárd forint összegű, svájci frank alapú kötvény  3,25 milliárd forintnyi árfolyamvesztesége és az elhibázott ingatlanbefektetések likviditási problémákat okoztak. (A jobbikos Balassa Péter javasolta, hogy tagi kölcsönnel segítsék a SZOVÁ-t, és bejelentette: kezdeményezik, hogy Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos vizsgálja ki az ügyet.)

A SZOVA azt kérte a várostól, hogy vegye meg tőle a  buszpályaudvar építésére és az ipari park bővítésére vásárolt ingatlanokat. Ha ugyanis e területeket nem adják el jövő január 3-áig, 300 millió forint illetéket kell fizetnie a cégnek. Az évi 75-110 millió forintnyi kiadást jelentő szponzorációs kötelezettségek megszüntetését is kérte a SZOVA a várostól, továbbá javasolta az ipari parkban lévő inkubátorház, a Jászai és a Welther  utcai telephelyek értékesítését.

A cég  közjóléti létesítményei (műjégpálya, Tófürdő, Aréna Savaria, Kalandváros)  veszteségesek,  ezek működtetésének  újragondolása is szükséges. Javasolták a külső befektetői tőke bevonását, ami a hulladékgazdálkodás privatizációját is magában foglalná, ezt azonban a városatyák nem támogatták. Hosszú vita után abban maradtak, hogy a SZOVA folytassa a cég megmentésére irányuló  előkészületi munkákat, a közgyűlés  januárban tárgyalja legközelebb az ügyet, amit az egyik városvezető a szünetben így kommentált: Sukoró ehhez képest semmi...

Emelkedik a parkolás díja is

Január 1-jétől a piros zónában  300, a sárgában  200, a zöldben 100 forintot kell  fizetni a parkolásért. Fizetni kell  a vasútállomás és az MMIK környékén, valamint a Fraknó utcában is. Drágul a vízdíj is, a fogyasztásarányos lakossági vízszolgáltatás öt százalékkal, míg a közületi 6,8 százalékkal kerül többe.



Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!