Foci-Eb 2021

2021.07.03. 23:20

Kifejelték az ukránokat – Anglia négyessel tér haza a „négyes döntőre”

Talán a vártnál is simábban vette az Ukrajna elleni Európa-bajnoki negyeddöntőt az angol válogatott, amely három fejes gólt szerezve, 4–0-s sikerrel jutott a legjobb négy közé: szerdán jöhet a Dánia elleni elődöntő, immár a Wembleyben.

Forrás: AFP

NEGYEDDÖNTŐ

Róma, Olimpiai Stadion, 11 880 néző. Vezette: Felix Brych (német)

UKRAJNA: Buscsan – Zabarnij, Krivcov (Cihankov, 35.), Matvijenko – O. Karavajev, Szidorcsuk (Makarenko, 64.), Zincsenko, Mikolenko – Saparenko – Jaremcsuk, Jarmolenko. Szövetségi kapitány: Andrij Sevcsenko

ANGLIA: Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw (Trippier, 65.) – K. Phillips (Bellingham, 65.), Rice (J. Henderson, 57.) – Sancho, Mount, Sterling (Rashford, 65.) – Kane (Calvert-Lewin, 73.). Szövetségi kapitány: Gareth Southgate

Gólszerző: Kane (4., 50.), Maguire (46.), Henderson (63.)

Gareth Southgate az elvárásoknak megfelelően visszatért a négyvédős rendszerhez, ugyanakkor a belengetett rotálásnak gyakorlatilag nyoma sem volt: mindössze két helyen változott az angol csapat, Bukayo Saka sérülés miatt maradt ki, míg Kieran Trippier a formációváltás áldozata lett. Visszatért ellenben az utóbbi két meccsen hiányzó Mason Mount, illetve először szerepelt a tornán a kezdőcsapatban Jadon Sancho.

Nem történt viszont változás az angol lendületben, Raheem Sterlingék már a negyedik percben megszerezték a vezetést: éppen a Manchester City bal szélről befelé mozgó támadója adott egészen kiváló passzt a védők közül kilépő Harry Kane-nek, aki hét méterről a jobb sarokba pöckölt (0–1). Kissé szerencsés találat volt, a németek ellen a góltalanságát megszakító csatár Heorhij Buscsan mellkasát találta el, onnan került a gólvonal mögé a labda.

Az Eb-n már három gólnál járó Sterling hatodik alkalommal adott gólpasszt Kane-nek a nemzeti együttesben, ez a legtöbb a 21. században minden sorozatot figyelembe véve, egy angol futballista válogatottbeli csapattársának való kiszolgálását tekintve.

Az ukránoknak alaposan fel lett adva a lecke, Andrij Sevcsenko elsősorban arra alapozott az ötvédős rendszerrel, hogy betömörülhet csapata – ez a korai kapott góllal szinte azonnal megdőlt –, ráadásul így sürgetőbbé vált a gólszerzés azon angol válogatott ellen, amelynek a torna eddigi részében még nem vették be a kapuját, de az előző tíz tétmeccsen is csupán egyszer.

Ukrajna először a 17. percben tudott igazán veszélyes akciót vezetni, Roman Jaremcsuk találta magát nagy helyzetben, de a nem túl jó, rövid sarokba tartó lövését kitolta Jordan Pickford – az igazsághoz hozzátartozik, hogy John Stones jól szorította kifelé a Gent támadóját.

A viszonylag unalomba fulladó folytatás az első játékrész végén élénkült meg ismét, de egy-két kapu mellett elsuhanó vagy blokkolt lövés mellett nem sok dolgot jegyezhettünk fel.

Az angolok 2004 óta először vonulhattak előnyben a szünetre egy Európa-bajnokság egyenes kieséses szakaszában, akkor a portugálok hosszabbításra mentették a negyeddöntőt – nos, ilyesmire ezúttal nem került sor...

A fordulás után még egy – vagy inkább két – fokozattal feljebb kapcsoltak, s ennek villámgyorsan meglett az eredménye: a 46. percben Harry Maguire fejelt a kapu jobb oldalába, majd négy perccel később Kane a kapus lábai között középre (0–3). A gólpasszt mindkét esetben Luke Shaw jegyezte.

Sevcsenko csapata teljesen összeesett, nem is váratta sokat magát az újabb fejes: ezúttal a néhány perccel korábban csereként beállt Jordan Henderson kézbesítette az ukrán kapuba Mason Mount szögletét (0–4). A Liverpool középpályása a 62. válogatott meccsén az első gólját szerezte!

Anglia a 2018-as világbajnokság kezdete óta a tizedik fejes gólját jegyezte a nagy tornákat tekintve, összehasonlításképpen a többi nemzet közül egy sem ért el négynél többet ily módon...

Az angol válogatott huszonöt év után játszhat ismét a Wembleyben Európa-bajnoki elődöntőt: 1996-ban a németek ellen 1–1-re végződött meccsen a tizenegyesek döntöttek – akkor ironikus módon éppen a jelenlegi szövetségi kapitány, Gareth Southgate hibázott egyedül.

A KÉT VÁLOGATOTT KERETE

UKRAJNA

KAPUSOK: 12 Andrij Pjatov (Sahtar Doneck), 1 Heorhij Buscsan (Dinamo Kijev), 23 Anatolij Trubin (Sahtar Doneck)

VÉDŐK: 22 Mikola Matvijenko (Sahtar Doneck), 21 Olekszandr Karavajev (Dinamo Kijev), 4 Szerhij Krivcov (Sahtar Doneck), 2 Eduard Szobol (FC Bruges – Belgium), 16 Vitalij Mikolenko (Dinamo Kijev), 13 Illja Zabarnij (Dinamo Kijev), 24 Olekszandr Timcsik (Dinamo Kijev), 25 Denisz Popov (Dinamo Kijev)

KÖZÉPPÁLYÁSOK: 7 Andrij Jarmolenko (West Ham United – Anglia), 6 Tarasz Sztepanenko (Sahtar Doneck), 17 Olekszandr Zincsenko (Manchester City – Anglia), 8 Ruszlan Malinovszkij (Atalanta – Olaszország), 5 Szerhij Szidorcsuk (Dinamo Kijev), 15 Viktor Cihankov (Dinamo Kijev), 18 Roman Bezusz (Gent – Belgium), 11 Marlos (Sahtar Doneck), 14 Jevhen Makarenko (Kortrijk – Belgium), 10 Mikola Saparenko (Dinamo Kijev), 20 Olekszandr Zubkov (FERENCVÁROSI TC), 3 Heorhij Szudakov (Sahtar Doneck)

TÁMADÓK: 9 Roman Jaremcsuk (Gent – Belgium), 19 Artem Beszedin (Dinamo Kijev), 26 Artem Dovbik (Dnyipro-1)

SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Andrij Sevcsenko

ANGLIA

KAPUSOK: 23 – Sam Johnstone (West Bromwich Albion), 1 – Jordan Pickford (Everton), 13 – Aaron Ramsdale (Sheffield United)

VÉDŐK: 21 – Ben Chilwell (Chelsea), 16 – Conor Coady (Wolverhampton), 24 – Reece James (Chelsea), 6 – Harry Maguire (Manchester United), 15 – Tyrone Mings (Aston Villa), 3 – Luke Shaw (Manchester United), 5 – John Stones (Manchester City), 12 – Kieran Trippier (Atlético Madrid – Spanyolország), 2 – Kyle Walker (Manchester City), 22 – Ben White (Brighton)

KÖZÉPPÁLYÁSOK: 26 – Jude Bellingham (Borussia Dortmund – Németország), 8 – Jordan Henderson (Liverpool), 19 – Mason Mount (Chelsea), 14 – Kalvin Phillips (Leeds), 4 – Declan Rice (West Ham United)

TÁMADÓK: 18 – Dominic Calvert-Lewin (Everton), 20 – Phil Foden (Manchester City), 7 – Jack Grealish (Aston Villa), 9 – Harry Kane (Tottenham), 11 – Marcus Rashford (Manchester United), 25 – Bukayo Saka (Arsenal), 17 – Jadon Sancho (Borussia Dortmund – Németország), 10 – Raheem Sterling (Manchester City)

SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Gareth Southgate