2017.04.18. 08:40
Az állásbörze-etikettről - Ne feledjük, hogy a sikeres bemutatkozás alapos felkészülést igényel!
Az állásbörzékre, mintha megbeszélt állásinterjúra mennénk, érdemes felkészülten érkezni. Alapkövetelmény a kinyomtatott önéletrajzunk, motivációs levelünk és az is, hogy előzetesen tájékozódjunk az érdekesnek tűnő vállalatokról, a meghirdetett pozíciókról.
Legyünk bár eddig az iskolapadot koptató pályakezdők, munkahely-változtatást tervező tapasztalt szakemberek vagy álláskeresők, az állásbörzék azok a fórumok, amelyeken közvetlen, személyes kapcsolatteremtésre van lehetőségünk a vállalatok, cégek képviselőivel.
RÁHANGOLÓDÁS, GYAKORLÁS
Az évente kétszer - a tavaszi és az őszi időszakban - tartott rendezvényekre nem árt ráhangolódnunk, sőt - pályakezdőként - akár gyakorolnunk. A sikeres állásbörze-szerepléshez elengedhetetlen a manapság sokat emlegetett proaktivitás - az, hogy konkrét lépéseket tegyünk a vágyott pozíció megszerzéséért. A kezünkbe kell vennünk az irányítást. Nézzük sorban a lényeges lépéseket!
A TERVEINKHEZ ILLESZKEDŐ KIÁLLÍTÓK
Mindenekelőtt gondoljuk végig, milyen jellegű állást szeretnénk, és reálisan milyen pozíció elnyerésére van esélyünk. Derítsük ki és jegyezzük fel, hogy a börzén részt vevő kiállítók közül melyek kínálnak a terveinkhez illeszkedő lehetőségeket.
A standdal rendelkező vállalatok listáját általában jó előre közlik a szervezők. Ha már kiválasztottuk a leendő célpontjainkat, alaposan nézzünk utána a cégeknek: ismerjük meg a profiljukat. Az internetes honlapok, a vállalatokkal kapcsolatos cikkek és az ismeretségi körünkből szerzett hírek is segítenek ebben. Ha felvértezzük magunkat szakmai információval, az pozitív képest fest rólunk - motiváltabbnak tűnünk a standoknál "toborzó" HR-esek számára.
Gyűjtsünk információt az állásbörzén részt vevő kiállítókról, és válasszuk ki közülük a leendő célpontjainkat!
KINYOMTATOTT PÁLYÁZATI ANYAG
Kinyomtatott, fényképes, magyar nyelvű önéletrajzunkat - angol, német, olasz stb. nyelvtudás esetén annak idegen nyelvű változatával együtt - feltétlenül vigyük magunkkal a rendezvényre. Olyan ez, mintha a névjegyünket adnánk át. Inkább nyomtassunk belőlük többet, mint ahány céget eredetileg terveztünk meglátogatni. Ha egymástól jellegében eltérő pozíciókra jelentkezünk, többféle verziót gyárthatunk. A pályázati anyaghoz rövid motivációs levelet is csatolhatunk - tovább árnyalja a rólunk kialakult képet, a CV-hez képest pluszinformációkat tartalmaz. Igaz, ezt egy-egy adott pozícióra szabottan jó elkészíteni.
BEMUTATKOZÁS NÉHÁNY MONDATBAN
Az állásbörze nagyszerű alkalom arra, hogy személyesen, szóban néhány percben bemutatkozzunk a céget képviselő munkatárs(ak)nak. Végzettségünk, munkatapasztalatunk, képességeink, céljaink, a lehetséges munkakörök és bérigényünk is szóba kerülhetnek. Érdeklődhetünk a jelenleg nyitott pozíciók felől, a munkaadó és az adott álláslehetőségek szempontjából fontos készségekről és elvárásokról.
A szakemberek azt tanácsolják, végezzünk szituációs gyakorlatot, hogy minél kevésbé legyünk zavarban az éles interjún. Felkelthetjük az érdeklődést a pályázatunk iránt, kérdezhetünk és jegyzetelhetünk -, ráadásul egy napon több vállalattal megismerkedhetünk, és sok hasznos információt begyűjthetünk. A hallottak alapján könnyebben el tudjuk dönteni, hogy nekünk való-e az adott munkakör és munkaadó.
ÁLLÁSINTERJÚ A HELYSZÍNEN VAGY KÉSŐBB
Van, hogy a helyszínen állásinterjúvá alakulnak a beszélgetések - az idegennyelv-tudást is tesztelhetik -, de az is gyakori, hogy egy közeli interjúidőpontban egyeznek meg a felek. Előfordul, hogy a papíralapú önéletrajz mellé/helyett e-mailben (is) kéri a cég - ha konkrét álláslehetőségről esett szó a megbeszélésen, arra hivatkozva kell küldeni a pályázatot. Lehetőleg már másnap és név szerint annak a munkatársnak, akivel találkoztunk. Nem tolakodó rákérdezni arra, hogy mikor várhatunk értesítést a pályázat, a kiválasztás eredményéről. Felajánlhatjuk, hogy néhány héten belül keressük őket.
AZ ÁPOLT, ÍZLÉSES MEGJELENÉS FÉL SIKER
Az alkalomhoz és munkahelyhez illő, ápolt, ízléses megjelenés része a fellépésünknek - a nőknél a blézer, szoknya; a férfiaknál az ing, nadrág viselet és a kényelmes, elegáns cipő. Az öltöny és a kosztüm túlzásnak hat az állásbörzén, de elfogadott, sőt elvárt a céges állásinterjún.
Sokat nyerhetünk az állásbörzéken zajló beszélgetésekkel, ügyeljünk rá, hogy ne rontsuk el a "belépőnket"!