Dugóhúzókat gyűjt

2025.03.17. 11:46

Érdekes szenvedélye van a szombathelyi Vadász Gábornak, aki a Kincsvadászokban eladott egy tárgyat - fotó, videó

Mint ezt korábban megírtuk, Vadász Gábor is szerepelt a TV2 Kincsvadászok első évadában. Az egyik licitálót, Nagyházi Lőrincet elkapta a hév és 200 ezret adott a 15 ezres festményéért.

Kincsvadászok
Vadász Gábor szenvedélye gyűjtő, aki szerepelt a Kincsvadászok című műsorban

A szombathelyi tanárt a napokban az otthonában kerestük fel, miután kiderült az érdekes szenvedélye.

- Édesapám szerette a régiségeket, tőle van a gyűjtési mániám - kezdte Vadász Gábor. - A régiségeket szeretem, gyűjtöm is azokat. Van egy-két jó darabom a festményektől a kisebb bútorokig. Olyan hat, nyolc évvel ezelőtt az egyik barátomnál láttam néhány érdekes dugóhúzót. Ekkor megindult bennem valami. Szépen lassan elkezdett nőni a gyűjteményem, vásároltam az interneten, hasonló gyűjtőktől, vagy éppen piacokon, mindenféle helyeken. Emellett a borozáshoz kapcsolódó tárgyakat is gyűjtöm. Ezek például a dugózók, borkiöntők, és természetesen magát a dugókat is. Vannak sörnyitóim is.

Gábor gyűjteményében a borozás hagyománya révén Franciaországból származik 80-100 a mívesen megformált dugóhúzó. Magyarországon az egyszerűbbeket szerették. A legrégebbi tárgy 120 évnél is idősebb. Ezeket az eszközöket egyébkánt hazánkban kevesen gyűjtik, ezáltal külföldről kevés ilyen érkezik be.

Nemcsak a borfogyasztás, hanem a boros dugók esetében is megfigyelhető egyfajta evolúció. A parafát egyre inkább felváltotta, kiszorította a műanyag. Napjainkban pedig mind inkább elterjedtek a csavaros borosüvegek.

- Voltak nagy dugóhúzó gyártó cégek, amik csak ezzel foglalkoztak - folytatta Vadász Gábor. - Érdekesség, hogy a Törley-pezsgőgyár  különleges pezsgő nyitó eszközt egy gyártott. A német Solingen kés- és ollóüzem is készített messze földön híres és tartós dugóhúzókat. Persze számos egyedi darabom is van. Olyanok ezek, amelyeket a borfogyasztó saját maga állított elő, semmi faxni nincs benne, de a céljukat elérték.

Van egy olyan dugóhúzóm, amely végén immár tíz éve van a dugó. Ezt akkor bontottuk, amikor az egyik barátom éppen szakított a kedvesével. Emiatt tettük el így.

Vadász Gábor kitért arra is, amikor szerepelt TV2 Kincsvadászok című műsorban is.

- A műsor felkérése onnan jött, hogy az öcsém Budapesten dolgozik, ő Csepelen úszásoktató - mesélte. - A közösségi oldalán elég sokan követik, eredetileg őt kereték meg a szerkesztők, hogy van-e olyan tárgya, amivel szerepelhetne az egyik adásban. Aztán a testvérem ajánlott be a műsorba. Sokan kérdezik azóta is, hogy minden ugyanúgy történt, ahogy azt a televízióban látták? Válaszom igen! Frankón kifizették a pénzt, számlát kaptam. Semmit sem vágtak ki belőle, jó hangulatú volt a forgatás. A műsorvezető Till Attila, és a liciten szereplők is természetesen viselkedtek.  Jómagam a műsorba egy festményt vittem magammal. Az 1970-es évekből származó alkotást ugyancsak egy dugóhúzós túrán szereztem. Egy padlásra mentünk üvegekért, a néni kérdezte, a festmény is érdekelne? Megvásároltam, majd a kép sokig a konyhánkban volt. Közben költöztünk, miatt vált vált eladóvá. Fél évvel korábban vették fel a műsort, mielőtt adásba került. A befolyt összegből, ahogy ígértem a feleségem elvittem vacsorázni. Aztán mivel építkezünk, minden pénz jól jön a leendő házunkhoz.

Nagyházi Lőrinc 200 ezret adott a szombathelyi férfi 15 ezres festményéért. Mutatjuk az adás részletét:

  •  

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!