2018.11.25. 14:00
Pajzsmirigy zavarok esetén segítenek a nyomelemek
Sok betegség leghatékonyabb kezelési módszere a gyógyszeres terápia, melyet a szakorvos megfelelő dózisban ajánl a páciensnek, ám ezeket az orvossal egyeztetve érdemes lehet kiegészíteni. A pajzsmirigyprobléma gyógyításában jelentős szerepük van bizonyos nyomelemeknek is, segítségükkel gyorsabb és nagyobb mértékű javulás érhető el.

Jód, cink, szelén, D-vitamin és vas – ezek segíthetnek a gyógyulásban
Fotó: Shutterstock
Magyarországon nem ritkák a pajzsmirigyzavarok, melyek leggyakrabban a mirigy alulműködésében jelentkeznek. Mivel normál működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód, hiánya a szerv problémáihoz vezethet (pajzsmirigy-alulműködés, golyva). Sokszor javasolnak a betegeknek jódtartalmú táplálék-kiegészítőt. Ám még mielőtt bárki magától megvásárolná, érdemes kikérni szakember véleményét, különösen az adagolását tekintve! Előfordulhat ugyanis, hogy a pajzsmirigy-alulműködés hátterében autoimmun pajzsmirigygyulladás áll, ilyenkor a szervetlen jód nagy mennyiségű bevitele akár káros hatású is lehet.

Fotó: Shutterstock
A jódon kívül nagy szerepe van a pajzsmirigy működésében a szelénnek és a cinknek, hiszen mindkét nyomelem elengedhetetlen az aktív T3 nevű hormon képződéséhez, ráadásul a szelénhiány gyakran társul a jód hiányával. Cinkhiány felnőttekben Magyarországon lényegesen ritkábban fordul elő, de teljes bizonyossággal csak a vér cinkkoncentrációjának mérésével zárható ki. A vas pótlása is fontos lehet, főleg egyidejű vashiányos vérszegénység esetén. Ez esetben viszont nem célravezető csak a vér vasszintjének meghatározása, a vasháztartás megfelelő megítéléséhez más laborvizsgálatokat is elrendelhet a szakorvos. Az is előfordulhat, hogy súlyos D-vitamin-hiány gátolja a pajzsmirigy optimális működését, érdemes erre is gondolni.