hasznos tippek

2020.03.01. 15:30

Így készítsük fel a biciklit a szezonra!

Télen a legtöbb kerékpár a garázsok mélyén pihen, csak a rátermettebb és sportos emberek pattannak két kerékre. Ám ha beköszönt a jobb idő, egyre több bringással találkozhatunk. Fontos azonban, hogy mielőtt útnak indulnánk, alaposan vizsgáljuk át kerékpárunkat, ugyanis a sok esetben hónapokig tartó egyhelyben állást könnyen megsínylik az alkatrészek.

Polgár Patrícia
Így készítsük fel a biciklit a szezonra!

Szabó Gergely nemcsak tavasztól őszig biciklizik, télen is inkább így közlekedik

Fotó: Horváth Balázs

– Tavasztól őszig a legjobb bringával közlekedni a városban, én még télen is kerekezek – mondja Szabó Gergely, a Szombathelyi Tekergők közösségi oldalának alapítója, a csoport egyik vezetője. Hozzáteszi, hogy a csúcsforgalomban a közlekedési lámpák és a forgalom sűrűsége miatt ez a leggyorsabb módja – akár még annak is–, hogy a város túlsó felébe eljussunk.

Azonban ahhoz, hogy ezt megtehessük, ügyelni kell arra, hogy kerékpárunkat a lehető legjobb állapotban „teleltessük át”. Ennek egyetlen módja a rendszeres karbantartás, ám az évszakváltás miatt érdemes szakszervizhez fordulni egy alapos ellenőrzésre. Télen kevesebben közlekednek két keréken, akár hónapokig is állhatnak a biciklik a garázsban. Tavasszal aztán újra előkerülnek a drótszamarak, de mielőtt hosszabb útra indulnánk jó, ha magunk is átvizsgáljuk járművünket. Vannak otthon, mindenki által elvégezhető karbantartások. Ám ha nem vagyunk gyakorlottak a szerelésben, jobban tesszük, ha inkább nem fogunk bele. Évente egyszer ajánlott profihoz fordulni.

– Alapvetően a bicikliknél a keréknyomás és a gumik állapota a legfontosabb. Minden abroncsnak az oldalán feltüntetik, hogy mi az ideális guminyomás minimuma és maximuma. Ezt a köztes tartományon kell tartani – tanácsolja Gergő. Ha nem így teszünk, könnyebben kaphatunk defektet, nyolcas alakulhat ki a kerekünkön, amit ki kell centríroztatni. Jó, ha rendelkezünk egy jó állópumpával, amivel nemcsak a biciklit, de a labdánkat is fel tudjuk fújni, ha kell.

Szabó Gergely nemcsak tavasztól őszig biciklizik, télen is inkább így közlekedik
Fotó: Horváth Balázs

Fontos még a fékek és a váltók állapota. Ezeket szintén ellenőrizhetjük magunk is. Elengedhetetlen a jó fékbetét, attól függetlenül, hogy az egy abroncs- vagy egy tárcsafék. Előbbinél az első és hátsó fékek behúzásából látni, hogy jól fognak-e, van-e még rajtuk gumi.

– Ha tárcsafékünk van, és nem vagyunk szakavatottak, forduljunk szakemberhez – tudjuk meg a kerékpárostól.

Ha nincs rendben a váltónk, nem tudjuk ideális sebességgel tekerni a biciklinket, össze-vissza fog ugrálni a lánc. Gergő azt mondja, hogy erről a hátsó kerék felemelésével, megtekerésével és váltogatással kaphatunk a legegyszerűbben képet.

Otthoni ápolásnál saját kezűleg is meg tudjuk olajozni a láncot egy jó minőségű, biciklis boltban kapható láncolajjal – fontos, hogy erre a célra ne használjunk gépolajat! Ügyeljünk a lánc tisztaságára, mert a váltógörgőknél sok kosz gyűlhet fel, ami miatt nehezebben lehet váltani. Az alkatrészt könnyedén megtisztíthatjuk egy rossz fogkefével, elhasznált pólónkat pedig befoghatjuk rongynak.

Ellenőrizhetjük azt is, mennyire stabil a kormányunk. – Meg kell fogni a villánál meg a váznál, be kell húzni az első féket, majd meg kell mozgatni. Ha úgy érezzük, lötyög, akkor valószínű, hogy utána kell állítani, különben nem lesz stabil a kerékpár – kapjuk a tanácsot.

Érdemes tavasszal a láncot beolajozni
Fotó: VA

Ha már túlvagyunk a nyomás vizsgálatán, érdemes kerekeinket külsőleg is megvizsgálni, ugyanis ha sokat áll a napon a bicikli, könnyen kirepedeznek az abroncsok, így nagyobb eséllyel leszünk defekt elszenvedői. Emellett a hosszú ideig a szabadban történő tárolásnál a kopó-mozgó alkatrészek könnyen tönkremennek. Az eső a láncunkat és a kerékpár egész hajtóberendezését egyaránt jelentősen roncsolhatja. Sérülhet a hajtás középcsapágya, a hajtókar csapágya és a kerekek agyai. Ezekben egy idő után a zsír megkeménykedik, és ezáltal nem lesz kenése, lötyögni, kotyogni fog az egész kerék, majd lassan tönkremegy.

– Kettő-négy évente egyébként is jó időt szánni az agyak zsírozására. Ehhez már speciális szerszámokra, például kónuszkulcsra van szükségünk. Éppen ezért érdemes szakembert felkeresnünk a tavaszi nagy átvizsgáláshoz. Aki nem ért hozzá, házi bütyköléssel több kárt tud okozni, mint hasznot – fejti ki a Tekergők vezetője.

Fontos átnézni azt is, hogy lötyögnek-e a pedálok, meg vannak-e húzva a csavarok, amelyek feszességét otthon is könnyedén tudjuk ellenőrizni. Arra viszont figyelni kell, hogy ne erőből húzzuk meg őket.

Ha megtörtént az átvizsgálás, már csak a biciklis felszerelésre kell ügyelnünk. Legyen a kerék oldalán reflexcsík, vagy sárga prizma a küllők között. Szürkület után pedig kötelező első és hátsó világítás. Hasznos lehet, ha csengőt is szerelünk kétkerekűnkre. Ha semmi nem hiányzik róla, amit a KRESZ előír, és megfelelő a jármű állapota, már csak körültekintően kell közlekednünk, és akkor nem érhet baj minket.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!