2020.12.20. 07:00
A vanília jól illik a hálóba, a citrus a fürdőbe, a virág a nappaliba – Így lesz mindig illatos a lakás
Az otthonnak illata van: viselkedésünk, szokásaink, rutinjaink egy idő után beleivódnak a falakba, ott hagyják nyomaikat a levegőben. Ezért (is) érezzük egy hosszú, fárasztó nap után, hogy jó haza érni. Néhány házi praktikával gondoskodhatunk róla, hogy biztosan friss és kellemes illat fogadjon bennünket, amikor belépünk az ajtón.
Az illatos otthon alapja a tisztaság. Rendszeres takarítással megelőzhetjük, hogy megteljen porral a levegő. Érdemes pár csepp illatolajat csepegtetni a portörlőre, a szivacsra vagy a felmosóvízbe. Ha pedig néhány száradt levendulavirágot teszünk a porszívó porzsákjába, a gép által kifújt levegő is sokkal kellemesebb lesz.
Illatgyertyákkal gyorsan hangulatossá varázsolhatjuk otthonunkat. Választhatunk az évszaknak megfelelő darabokat, ilyentájt például az almás, fahéjas, narancsos illatok a legnépszerűbbek, de akár a fenyő vagy mézeskalács illatát is megidézhetjük.
Az étkező- és dohányzóasztalon éppen olyan jól mutatnak a pislákoló, színes kanócok, mint a könyvespolcon vagy egy forró fürdő alkalmával a kád szélén. Egyetlen hátrányuk, hogy a legtöbbjük tele van mesterséges anyagokkal.
Az aromaterápia segít az egészségmegőrzésben
Hasonlóan egyszerű, de valamivel drágább megoldás az illóolajok párologtatása. Csepegtethetünk az aktuális hangulatunknak, kedvünknek megfelelő aromát a vízbe, de léteznek fertőtlenítő és nyugtató hatású illóolajok is. Érdemes ügyelni rá, hogy hosszan égő mécsest tegyünk alá, a tégely pedig soha ne ürüljön ki teljesen, mert akkor a gyertya forrósága kárt tehet a párologtatóban. Télen a radiátorokon lévő párologtató edényekbe is érdemes csepegtetni belőle.

Fotó: Shutterstock
Intenzív az illata a füstölőnek, egy szál is elég lehet belőle, hogy betöltse vele a lakást. Kisebb terekben érvényesül a potpourri. A szárított, illatosított növények tálkába, edénybe öntve dekorációs elemnek sem utolsók. Bár az illata nem tart sokáig, a látvány miatt érdemes beruházni rá. Szintén esztétikus a bambuszpálca, a kezeletlen fa előnye, hogy jól magába szívja az illóolajat és sokáig élvezhetjük hatását.
Kaphatók olyan ultrahangos vagy elektromos készülékek, amelyek miközben a vizet finom párává bontják le, a benne található illóolajnak köszönhetően illattal töltik meg az egész helyiséget.
Viaszgyertya házilag
Illatpárnát magunk is készíthetünk: kisebb vászonzsákot töltsünk meg illatos fűszerekkel, majd szalaggal kössük meg a száját és akasszuk fel. Célszerű a helyiség stílusához illő, esetleg az egyéb textilekhez passzoló anyagból készíteni, így jól illik majd az enteriőrbe. Némi kézügyességgel illatgyertyát is formálhatunk saját kezűleg: egy kisebb lábasba tegyük bele a viaszt, majd állítsuk bele egy nagyobb edénybe, amibe pedig némi vizet öntünk. Kis lángon kezdjük el megolvasztani a gyertyaviaszt, melegítés során többször keverjük meg. Ha teljesen felolvadt, akkor csepegtessünk bele pár cseppet az általunk választott illóolajból, majd alaposan keverjük el. A folyékony viaszt végül töltsük szép üvegbe, majd helyezzük a közepébe a kanócot.
Orrunk hamar hozzászokik az illatokhoz
A lakásnak ugyanúgy része az illata, mint a bútorok és egyéb kiegészítők. Mivel a konyha egyébként is a szagok és az illatok kavalkádjának a tere, válasszunk természetes, például bazsalikom, uborka vagy körte illatalapú illatosítót. A nappaliban bátran kísérletezhetünk, ide jól passzolnak a különböző virág- és gyümölcsillatok. A fürdőszobába jól passzolnak a citrusok, a hálóba pedig a csábító vanília vagy a nyugtató menta és eukaliptusz.
Ne feledjük: a kevesebb ezúttal is több. Mi magunk könnyen megszokjuk az illatokat, viszont akik vendégségbe érkeznek hozzánk, túl erősnek találhatják az illatfelhőt.