Növények sokasága a lakásban – Zöld labirintusban élni

2022.02.05. 18:00

Évek óta újra hódít a közkedvelt trend, az úgynevezett városi dzsungel

Néhány évtizede még nem volt neve annak a jelenségnek, amikor a virágot szerető jó emberek – ahogy a mondás is tartja – minden négyzetcentimétert kihasználva gondosan nevelt burjánzó növényeikkel borították be az egész panel- vagy családi házat.

Napló

Egyre több ismerősöm lakásában – és most már a sajátunkban is – úgy érezheti magát az ember, mintha hatalmas növénykertben járna. Ehhez az élményhez tényleg nem kell Dél-Amerikába vagy a Távol-Keletre utazni, a cserepes virágokkal az annyira szeretett természet lopózik az otthonokba, belső terekbe és erkélyekre egyaránt. 

 

A pandémia nem mellesleg újabb lökést adott az otthoni kertészkedésnek, és akadtak olyanok, akik most először próbálták ki, és érezték meg annak örömét. A zöld és virágos növények előnye, hogy vidámabbá, barátságosabbá, élettel telivé teszik a környezetet, nyugtatóan hatnak a néha megtépázott idegeinkre, ráadásul tisztítják a levegőt. Egyszóval üde színfoltok a szobákban, konyhákban, nappalikban, sőt a párás levegőt kedvelő pálmák a fürdőszobákban. Ráadásul egy „növénybolondnak” könnyű ajándékot venni, elég csak valamilyen hagyományos vagy éppen különleges cserepes virággal meglepni, annak mindig örül. 

 

Az előnyök mellett azért ügyeljünk arra, hogy gondosan válasszuk ki a fajtákat abban az esetben, ha gyermek és házi kedvenc él velünk, ugyanis némelyik enyhén vagy nagyon mérgező. Jó példa erre a hozzánk került vendégmacska, ami kissé megkurtította az egyik sárkányvirágot, cserébe öklendezett egy keveset. Mindent összevetve: legyünk óvatosak, ugyanis a kezdeti lelkesedés és sikerérzet végül óriási gyűjtőszenvedéllyé alakulhat. Ha már tényleg szó szerint rabjai lettünk a lakás dzsungellé történő átalakításának, akkor érdemes megtervezni a leendő vagy újragondolni a már meglévő, teljesen túlcsorduló növénysarkot. 

 

Szakemberek szerint Magyarországon még viszonylag kevesen alakítják ki ilyen szempontból meggondoltan a belső teret. Pedig ha a kertet képesek vagyunk megtervezni, otthonunkban hasonló módon járhatunk el a zöld sziget létrehozásánál. Az interneten vagy nemzetközi lakberendezési magazinokban bőven találunk ehhez tippeket. Törekedjünk arra, hogy ne csak egymás mellé pakolgassuk a cserepeseket, az üvegbe helyezett floráriumokat, hanem próbáljunk igazi esztétikai élményt nyújtani. Nézzük meg például, hogy a nagy méretű, hatalmas levelű egyedek mellett hogyan érvényesülnek a kis növésű virágok. 

 

A virágzó növényeket vagy különlegesebb fajtákat néha érdemesebb kiemelni a többitől, akár külön polcrendszert építeni nekik. Újra divatba jöttek az öntöttvas virágtartók, így újrahasznosíthatjuk a nagymamák retró darabjait. Aki szereti a rendet, az válasszon hasonló színű vagy anyagú kaspókat, amelyek már önmagukban díszítőelemek. A kaspók lehetnek egyszerű műanyagok, de igény szerint vehetünk kerámiát, üveg- vagy fémtartókat egyaránt. A csüngő növényekkel ízlésesen díszíthetjük a polcokat. 

 

Ha a sarokban több növény kap helyet, akkor a hátsókat egyszerű tárolóval, tartóval emelhetjük meg. A többszintes építménynek köszönhetően csökken a zsúfoltságérzet. Sokan a lépcsőt használják hasonló módon a térkihasználásban. Ugyancsak helyet takarítunk meg a mennyezetre függesztett tartókkal. Ebben az esetben a modern láncos függők mellett ugyancsak visszanyúlhatunk a makramés változatokhoz. A rendezés közben természetesen vegyük figyelembe a virágok fény- és páraigényét. Célszerű a keleti és nyugati ablakokat használni a kényesebb fajtáknál (amennyiben nem tűz oda több órán keresztül a nap). A déli ablakoknál több a napfény, oda azokat helyezzük, amelyeknek nagyon magas a fényigénye. Vannak a kevésbé igényes joker virágok, azokkal bárhol próbálkozhatunk. Ha látjuk, hogy növényünk ledobja leveleit, megnyúlik vagy éppen nem nő, elveszti színét, próbáljuk megmenteni, keressünk neki másik helyet. 

 

A növénysarkok másik előnye, hogy egy helyen vannak, egyszerűbb az öntözés és gondozás. Az urbandzsungelfüggők párásítóberendezéssel, szökőkúttal vagy hangulatvilágítással tehetik még szebbé a benti kertet. 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában