2025.03.22. 19:00
Te emlékszel még az iWiW-re, a myVip-re, vagy az MSN-re?
Kellemes emlékeket idézhetnek ezek a webcímek azon olvasóink körében, akik a 2000-es évek első felében voltak fiatalok.

Forrás: MW/archív
Hazánkat sem kerülte el a 90-es évek végére az internet fékezhetetlen térhódítása. Egyre több és több időt töltöttünk a számítógépek előtt, ehhez alkalmazkodva pedig a kommunikációnk is lassan áthelyeződött az online térbe. A Facebookot alapító Mark Zuckerberg 2002-ben még javában azon gondolkodhatott, hogy melyik óráját vegye fel az egyetemen, amikor hazánkban már hódító útjára indult az iWiW, és napról napra egyre több taggal rendelkezett. Persze, csak akkor, ha valaki kapott meghívót, ugyanis eleinte a közösségi oldalhoz tartozni csak annak fejében lehetett. A családias weboldal aztán letarolta a magyar internetet, fénykorában naponta másfél millióan keresték fel.

Forrás: MW/archív
„Fent voltatok az iWiW-en? Használtátok ezt a közösségi oldalt?” – teszi fel a kérdést hallgatóinak Tófalvy Tamás, a BME Szociológia és Kommunikáció Tanszékének docense, aki az elmúlt tíz évben rendre megkérdezte az alap- és mesterszakos diákoktól, hogyan emlékeznek vissza a kétezres évek meghatározó magyar közösségi oldalára. Ám ezúttal senki sem jelentkezik.
„Az első években még nevetgélés és moraj közepette lendültek fel a kezek a magasba, az utóbbi időben viszont megfogyatkoztak, mára pedig eltűntek ezek a jelentkezések” – mondta le a Magyar Nemzetnek a médiakutató, aki nemrég az Internet Histories című lapban publikált tanulmányt az első hazai közösségi háló társadalmi szerepéről.
Honnan is indult hódító útjára az iWiW?
Egy baráti sörözés során pattant ki Várady Zsolt fejéből a magyar közösségi oldal megalkotásának ötlete. Nem egy üzleti modell alapjai, vagy a meggazdagodás motiválta, hanem az embereket az internet térnyerésével egyre inkább foglalkoztató kérdés: hogyan tudná a virtuális térben összehozni az embereket?
„Olyan oldalt szeretett volna létrehozni, ahol a régi iskolatársakkal, barátokkal újra fel lehet venni a kapcsolatot" – eleveníti fel Tófalvy Tamás az iWiW kezdeteit a Magyar Nemzetnek.
A világviszonylatban is az egyik első közösségi oldal tesztváltozata 2002 márciusára készült el, alig egy hónappal később pedig már élesedett is. Hamar kiderült, hogy az eredetileg baráti, közösségépítési motivációtól vezérelt projekt másokat is érdekel. Az alapító több interjúban is úgy emlékezett vissza: már az indulás első hetében talált olyan új személyt a iWiW-en, akit nem ismert személyesen. Ez az arány az idő előrehaladtával még tovább nőtt. A felhasználók létszáma az indulás első évében elérte a 16 ezer főt, 2004-re az 50 ezret, 2005-ben pedig már 120 ezren regisztráltak az oldalon. Csak emlékeztetőül, Zuckerbergéknél 2004-ben indult csak be a szekér.
Az iWiW neve az angol Who is Who, azaz Ki kicsoda? kezdőbetűből képzett betűszó; ezt egészítette ki három évvel később a nemzetköziséget jelző „i” betű: international. Tófalvy megjegyzi, noha az első időben túl sok funkciója még nem volt az oldalnak, mégis mindenki ehhez a belső körhöz akart tartozni. Ehhez azonban két dologra volt szüksége: egy ismerősre, aki már tagja volt az iWiW-nek és ajánlotta őt, meg persze az internetre.
„Az anyagi fedezet és informatikai háttér megteremtése folyamatos kihívást jelentett az első években. Végül Várady és a projektben részt vevő társai válaszút elé érkeztek: dönteniük kellett arról, hogy nonprofit szervezetként vagy profitorientált cégként folytatják a munkát. Utóbbi mellett döntöttek, az alapító, Várady pedig inkább hátrébb lépett ettől az iránytól” – eleveníti fel a médiakutató.
Hozzáteszi, amikor a Magyar Telekom bejelentkezett a cégért, és egymilliárd forintért felvásárolta, az egészen biztosan az addigi legnagyobb hazai internetes üzleti tranzakciójának számított.
A mamutcég fejlesztésének köszönhetően a felhasználók száma rohamtempóban nőni kezdett, 2006-ban már egymillióan voltak jelen az iWiW-en. De az abszolút csúcsot 2012-re érték el: összesen 4,7 millió fő regisztrált már a felületre.
Ezt követően is nagy reményeket fűztek ugyan az oldalhoz, ám az a fejlesztések ellenére sem tudta felvenni a kesztyűt legnagyobb versenytársával, a Facebookkal. A portált végül 2014. június 30-án kapcsolták le végleg.
Na, és a myVip-re ki emlékszik?
Sosem volt olyan népszerű, mint az iWiW, de hatalmas felhasználó táborral rendelkezett a hazánkban szintén nagy tömegeket megmozgató, hazai eredetű myVip is. A weboldal 2006. április 8-án indult, és hasonló, meghívásos alapon működött, mint az iWiW. A myVip egyik nagy újdonságának számított a videók és zenék megosztása, amellyel az amerikai eredetű MySpace-hez hasonlított. Ezek a funkciók pár évvel az indulást követően kerültek be a kínálatba, és rövidesen alaposan megtolták az oldal népszerűségét is. Egyébként a weblap az indulás után közvetlenül sem muzsikált rosszul, az interneten fellelhető statisztikák szerint kicsit több mint két hónappal az rajt után már 600.000 tagot számlált.
A fejlesztők az évek során számos új funkcióval igyekeztek a netezők kedvére tenni és felvenni a lépést az internetes igények gyors növekedésével is. 2006. júniusában útjára indították a myVip Klub funkciót, melynek célja, hogy különböző érdeklődésű embereket klubok formájában kapcsoljon össze egymással. Rövidesen bekerült a rádiók funkció is, mellyel a felhasználók internetes rádiók között válogathattak, és azokat hallgathatták a felület használata közben. 2007-ben pedig megérkezett az úgynevezett Faliújság is, amely sokban hasonlított az iWiW üzenőfalához. Hivatalos bezárásáról nem szólnak hírek, úgy néz ki a myVip a mai napig tartja magát. Pár éve a magyar Redditezők fedezték fel újra a platformot, és mindenki csak találgatta, hogy miért mennek még az oldal szerverei, hisz már csak nagyon kevesen használhatják aktívan az oldalt. Mindenesetre, továbbra is ott virítanak az interneten ezrek cinkes tinédzserkori fotói.
"Vegyél fel MSN-en"
A végére hagytuk a nagyágyút. A 2000-es évek tinédzserei között hiába hódított a Facebook, az iWiW, vagy a myVip, egyik sem tudta felülmúlni a Windows beépített üzenetküldő szolgáltatását, a legendás Windows Live Messengert, vagy ahogy mindenki ismerte, későbbi nevén az MSN-t. A program 2005 óta képezte részét a Windows Live programcsomagnak. Először a 90-es évek végén jelent meg, 1999. július 22-én MSN Messenger néven, későbbi nevét 2005 óta viselte. A gyors és azonnali üzenetküldés mellett hatalmas népszerűségét talán személyreszabhatóságának is köszönhette. Mindenki saját becenevet, mindenféle hangulatjellel és GIF-el ellátott, kicsinosított profilt rakhatott össze magának, nem is beszélve a futótűzként terjedő divatos profilképekről. Az meg már csak hab volt a tortán, hogy a programot össze lehetett kapcsolni a Windows beépített zenelejátszójával is, így a profilunk mellett azt is láthatták a barátaink, hogy épp milyen dalt hallgatunk.

Forrás: Origó
A chatelés mellett fotókat, videókat lehetett küldeni, valamint hang és videóhívásban is beszélhettünk barátinkkal a programon keresztül. Na, és persze ki ne emlékezne az ikonikus "felrázás" funkcióra? Amikor ugyanis egy ismerősünk már egy ideje nem válaszolt levelünkre, lehetőségünk volt egy gombbal "felrázni" a beszélgetést. Amikor ezt megnyomtuk, a másik felhasználónál egy hanghatás kíséretében megrázkódott az MSN ablaka, felhívva ezzel a figyelmét arra, hogy esetleg elfelejtett válaszolni nekünk. A Microsoft döntése érelmében a program 2013. áprilisában állt le világszerte, Kína kivételével. Helyét a Microsoft rendszerében a Skype vette át, nem mellesleg, azt éppen idén májusban kapcsolják le. Az MSN rövid ideig, 2014. októberééig még futott Kínában, majd a hónap végével ott is leállt a szolgáltatást és ezzel sírba szállt a 2000-es évek hazai fiataljainak talán legnépszerűbb chat felülete is.
Azóta sokat fejlődött a világ és rengeteg eszköz közül válogathatunk a kommunikáció tekintetében, de azért mégiscsak volt egy bája annak, amikor még előre meg kellett beszélni barátainkkal, hogy iskola után hánykor lépünk fel az MSN-re.