2024.02.09. 19:35
Különös kegyetlenséggel - Tudatosan éheztették hónapokon át a kisfiút szülei Csepregen (videó)
A két és fél éves csepregi kisfiú halála és négy kiskorú gyermek veszélyeztetése miatt indult büntetőeljárásban hozott elsőfokú ítéletet a Szombathelyi Törvényszék: az anyára 18, az apára 16 év fegyházban letöltendő szabadságvesztést szabott ki a bíróság.

Dr. Rácz József tanácsvezető bíró az elsőfokú ítélet kihirdetésekor
Fotó: Unger Tamás
Bűnösnek mondta ki 14. életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett emberölés bűntette és négyrendbeli kiskorú veszélyeztetésének bűntettében mindkét vádlottat a Szombathelyi Törvényszék tegnap. A gyermek édesanyját 18 év, az édesapát 16 év fegyházban letöltendő szabadságvesztésre ítélték, feltételes szabadságra nem bocsáthatók. Végleges hatállyal eltiltották őket minden olyan foglalkozás gyakorlásától is, ahol 18 év alatti személy nevelését, felügyeletét, gyógykezelését végeznék, illetve 18. életévét be nem töltött személlyel hatalmi vagy befolyásolási viszonyban állnának. Szülői felügyeleti jogukat elvették valamennyi gyermekük vonatkozásában és tíz évig a közügyektől is eltiltották mindkettőjüket.
Mint arról többször írtunk: Máté 2022. február 8-án halt meg, hónapokon át – legalább 2021 októbere óta – éheztették. A „konkuráló halálokok” között a gennyes tüdőgyulladást és az alultápláltságot is megállapította az orvosszakértő.
Különös kegyetlenséggel
Fotók: Unger TamásHárom gyermeküket összekészítették az óvodába, miközben a kisfiú egy szál pelenkában a parkettán, takaró nélkül feküdt órák óta holtan, rá sem néztek – ezt is felidézte vádbeszédében Vassné dr. Szele Adrienn, a Vas Vármegyei Főügyészség csoportvezető főügyésze, aki szerint a tudatos éheztetéssel az emberölés különös kegyetlenséggel történt. Kitért ara is, az elsőrendű vádlott elhatározta, nem törődik a fiúval, nem ad neki enni. A szülők végignézték, ahogy gyermekük testileg, lelkileg elsorvad, nem vitték orvoshoz, miközben felismerték, hogy ebbe bele is halhat
– Bárcsak megdögölnél! – ezt is mondta többször a nő a két és fél éves fiúnak, aki halálakor mindössze nyolc kilót nyomott. A kicsi fejlődési rendellenességgel küzdött.
A családban a gondok feltehetően az ötödik gyermek megszületése után kezdődtek, majd ismét teherbe esett a nő, az pedig megviselte. Mátét büntetésből többször, több órára az udvaron lévő műhelybe zárták, volt, hogy oda piszkavasra akasztva vitte ki az apja.
Többi gyermeküket is veszélyeztették: szobájukat lánccal zárták, a falon emberi ürüléket és ételmaradékot is találtak. A ház kívül-belül elhanyagolt volt. A kutyámat se vinném oda – fogalmazott a főügyész. Szólt arról is, a szülők ügyeltek arra, hogy a védőnőnek, az óvónőknek, a gyermekjóléti szolgálat munkatársainak mindebből ne tűnjön fel semmi.
Védence beismerő vallomását és kóros elmeállapotát is vegye figyelembe enyhítő körülményként a bíróság – kérte az elsőrendű vádlott kirendelt védőügyvédje perbeszédében. A másodrendű vádlott ügyvédje arra utalt: a kisfiú halála előtt többen többször „megkongatták a vészharangot”. 2021 nyarán Máté kezelése után a szombathelyi kórházból jelezték az illetékesek felé: bántalmazhatják a fiút. A gyógytornásza novemberben szólt a gyerek alultápláltsága miatt a védőnőnek. Az ügyvéd rámutatott: január 13-án a gyermekjóléti szolgálat munkatársai látogatást tettek a családnál, mégsem észlelték, hogy komoly gond van. Az apa családfenntartóként napi 12 órát dolgozott – erre is hivatkozott, amikor kérte: a férfi bűnösségét „csak” az emberölési vádban állapítsa meg a bíróság.
– Nagyon sajnálom – az utolsó szó jogán ennyit közölt az elsőrendű vádlott, a férfi nem kívánt nyilatkozni.
A szünet után dr. Rácz József tanácsvezető bíró ismertette az elsőfokú ítéletet. Indokolásában elhangzott: megállapítható a különös kegyetlenség, hiszen (a vádlottak) legalább négy hónapon keresztül éheztették a sértettet. A büntetés kiszabásánál súlyosító körülményként említette a cselekmény tárgyi súlyának kiemelkedő, erkölcsileg is elítélendő mivoltát. Enyhítő körülményként a büntetlen előélet és a beismerés hangzott el. A családsegítő szolgálat munkatársai részéről a kellő gondosság hiányát rendkívül csekély mértékben vette figyelembe enyhítő körülményként a bíróság. Az ítélet nem jogerős, az ügyvédek már jelezték fellebbezési szándékukat, a főügyész él a háromnapos gondolkodási idő lehetőségével.