2025.05.12. 15:03
Horrortanyák Vasban: lezárták a nyomozást, mutatjuk a fejleményeket
Az állatvédők 2024 novemberében a Vas Vármegyei Kormányhivatal felkérésére, a rendőrökkel együtt indultak az állatok megsegítésére. A horrortanyák felszámolásáról lapunk többször a helyszínről tudósított.
A hatóságok és a civil állatvédő szervezetek összefogásának köszönhetően 2024. november 13-án összesen 102 kutyát és 32 további állatot mentettek ki két csöngei ingatlanról. A helyszínen akkor a hatósági állatorvos megállapította, hogy az állattartáshoz szükséges körülmények és az elhelyezési feltételek nem megfelelőek. A további helyszíneken, Csapodon 51 ebet és 4 némarécét, míg Kőszegpatyon 46 kutyát találtak. A kutyák többsége ausztrál juhászkutya és border collie volt. A házaknál több állattetemet is találtak, az élő állatokat a rendőrök lefoglalták és az állatvédők segítségével biztonságos helyre szállították. A Celldömölki Rendőrkapitányság büntetőeljárást indított állatkínzás miatt, majd az osztrák tulajdonossal szemben európai és nemzetközi elfogatóparancsot adott ki - írt róla a police.hu. Mi tesszük hozzá: a horrortanyákként emlegetett szaporítótelepek felszámolása országos visszhangot ért el, sokan megbotránkoztak az állatok méltatlan tartási körülményein és a brutális helyszíni fotókon.

Fotó: Unger Tamás
Horrortanyák Vasban - áldatlan állapotok a szaporítótelepeken
A nyomozás során beszerzett bizonyítékok alapján megállapították, hogy az állatok tartási körülményei, a velük szemben alkalmazott bánásmód számos esetben alkalmas volt maradandó egészségkárosodás vagy akár pusztulás okozására is - folytatódott a rendőrségi közlemény. A Nemzeti Nyomozó Iroda célkörözési nyomozói a nőt 2024 decemberében Szlovéniában elfogták és őrizetbe vették, majd 2025. február 13-án a szlovén hatóság a Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központ segítségével átadták a celldömölki egyenruhásoknak. A rendőrök az osztrák nőt előállították a Celldömölki Rendőrkapitányságra, kihallgatták, őrizetbe vették, és kezdeményezték a letartóztatását, amelyet a bíróság el is rendelt - emlékeztettek.
A Celldömölki Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztálya a büntetőeljárást befejezte, az iratokat vádemelési javaslattal megküldte az ügyészségnek
- olvasható a rendőrségi közleményben.
Az állatkínzás szabadságvesztéssel is büntethető! - hívták fel a figyelmet.
"A jogszabály kimondja, hogy tilos fájdalmat, sérülést, szenvedést okozni, rossz körülmények között tartani az állatokat! Az állatvédelem közös ügyünk, tegyünk érte! Aki felelőtlen állattartást, állatkínzást tapasztal, tegyen bejelentést, hogy segíthessünk! Bejelentését a település jegyzőjénél, a kormányhivatalnál, a NÉBIH-nél, az állatvédelmi szervezeteknél és a rendőrségnél is megteheti" - emlékeztetnek a rendőrség hivatalos oldalán.
Mint arról többször írtunk: az állatvédők, a Vas Vármegyei Kormányhivatal és a rendőrség összehangolt akciójának köszönhetően számoltak fel az elmúlt hónapokban több szaporítótelepet, ahol méltatlan körülmények között tartották a kutyákat és más állatokat.