óraátállítás

2017.10.28. 08:00

Vasárnap egy órával többet alhatunk

Vasárnap egy órával vissza kell állítani az órákat, mivel kezdődik a téli időszámítás. Egy közepes város energiaigényét spóroltuk meg.

Budai Dávid
Vasárnap egy órával többet alhatunk

Fotó: Unger Tamás

 

Fotó: Unger Tamás

Véget ér a nyári időszámítás vasárnap hajnalban, amikor háromról, kettőre kell visszaállítani óráinkat, persze a legtöbb okos készülék magától átáll a téli időszámításra, de azért nem árt résen lenni. A szombathelyi vasútállomáson található órát például egyszerűen megállítják majd vasárnap hajnali kettőkor, hogy aztán egy óra múlva újraindítsák. A Vas megyén áthaladó vonatokat nem érinti a téli időszámításra való átállás, de néhány éjszakai és nemzetközi vonat menetidejét befolyásolja az óraátállítás, ezért célszerű előzetesen tájékozódni a vasúttársaságok honlapján. Berczelly Réka, a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító ZRt. (MAVIR) kommunikációs osztályának főmunkatársa szerkesztőségünkhöz eljuttatott levelében elmondta, hogy évek óta mérik és elemzik az óraátállítás körüli napok fogyasztási adatait. Az adatokból látszik, hogy az óraátállítással évente egy közepes méretű magyar város teljes fogyasztásának megfelelő villamos energiát spórolunk meg. Az 1980 óta működő rendszer segítségével eddig közel 4 ezer gigawatt-óra energiát takarítottunk meg, amely az ország közel ötheti átlagfogyasztásával egyenlő. Az óraátállítás haszna ugyanakkor a környezetvédelem területén is megmutatkozik: az alacsonyabb fogyasztás kevesebb károsanyag-kibocsátással jár.

Fotó: Unger Tamás

A villamosenergia-megtakarítás jellemzően a háztartásokban, az építkezéseken, a hosszan nyitva tartó intézményekben és szolgáltatóknál, valamint a középületek díszkivilágítása esetében jelentkezik. A tavaszi átállásból származó megtakarítás az óraállítást követően csökkenő mértékben jelentkezik szeptember végéig. A 2017. március 26-i óraállítást követő hat nap alapján az előző hét ugyanezen időszakához viszonyítva kilenc GWh-t is meghaladó megtakarítást mértek, amely leginkább az esti órák fogyasztáscsökkenésének köszönhető. Összességében naponta egy-két százalék közé tehető a megtakarítás. Szükség is van minden megspórolt wattra, mivel idén nyáron új történelmi rekordot ért el a villamosenergia-fogyasztás: három hónap alatt csaknem 11 ezer gigawattóra energiát használt az ország. A mostani óraátállítás nem csak azt jelenti, hogy egy órával többet alhatunk, de azt is, hogy hamarabb sötétedik majd. Bár az óraállítgatás lassan negyven éve része életünknek, mindig szép számmal akadnak olyanok, akik az egészségügyi és baleseti kockázatokat állítják szembe az energiamegtakarítással, amelyben sokan nem is igazán hiszen. Vannak akik örökre maradnának a nyári időszámításban, mások a télire esküsznek, változás azonban egy ideig biztosan nem lesz, marad az óratekergetés.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában