2019.01.23. 11:30
Veszélyes üzem létesül Pácsonyban?
Horganyzóüzemet létesítene egy vállalkozó a régi gépállomás területén. Félő, hogy ha termelni kezd, alig száz méterre a lakóházaktól évente több száz tonna 450 fokra hevített fém gőze kerül a levegőbe, állítja olvasónk.

Nagy István polgármester a régi gépállomás felújított csarnokában Fotó: Horváth Balázs
Tájékoztató jelent meg január 9-én az önkormányzat hirdetőtábláján: a környezetvédelmi hatóság figyelemfelhívása arról, hogy horganyzóüzemet kíván létesíteni a GAPM Tanácsadó Kft. a régi gépállomáson.
Olvasónk, Németh Beáta, aki ingatlantulajdonos Pácsonyban, a tájékoztató alapján letöltötte a kérelmet, az előzetes vizsgálatot tartalmazó dokumentációt, azután fordult lapunkhoz. A kérelemben található, szerinte téves megállapítások és hiányosságok miatt felkereste a zöldhatóságot, ahol megtudta, hogy a katasztrófavédelmi és a népegészségügyi szakhatóság is „továbbengedte” az ügyet az előzetes vizsgálati eljárásban. Olvasónk veszélyesüzem-szakértőt is megkérdezett – mindkettejük szerint érthetetlen, hogy nem találtak elutasításra okot adó tényezőt.
– Az üzem a 300 fős falu lakosságának egészségét veszélyezteti. A vázolt tevékenységgel fémolvadékok, sósav, forró füstgázok kerülnek a légtérbe. Minden előírást betartva sem lesz olyan a levegő összetétele, mint eddig. A környezetszennyező, mérgező anyagokat tartalmazó szennyvíz elhelyezésére nincs végleges elképzelés a kérelemben. Nagy mennyiségű veszélyes anyagot fognak szállítani és felhasználni: naponta 10-20 tonnás kamionok forgalmával tervez a kérelem. A telekhatárától öt méterre vannak a házaink, és ezt még véletlenül sem említi az anyag.

Nagy István polgármester így vélekedik:
– A MÁV Járműjavító pácsonyi üzemegységét privatizálták, 2010-ben bezárta az akkori tulajdonos, az üzem felszámolóhoz került, nyolc éve gazdátlan. Négy helyrajzi számra osztották fel az ipari területet, az egyik sarkában létesülne a galvanizálóüzem. A vállalkozó, miután megvásárolta a telepet, elkezdte rendbe tenni a lepusztult épületeket, beszélt a terveiről. Támogatom a munkahelyteremtő szándékát, de a hatóság feladata eldönteni, hogy elkezdheti-e a tevékenységét.
Gyenge János vállalkozót is megkerestük, aki elmondta: tavaly májusban befektetési céllal vásárolta meg a telepet. Az egyik csarnokban hosszabb távon két műszakban, műszakonként harminc embert foglalkoztatva tervez bérmunkában tűzihorganyzást. A pácsonyiak aggodalmát megérti, az érdeklődőket szívesen tájékoztatja a technológiáról. Ne neki higgyenek, mondja: a hatóságok Magyarországon nagyon szigorúan ellenőriznek, tőlük várja az engedélyt.