2020.02.04. 07:00
Utánajártunk mi a teendő, ha elütünk egy vadat
Egy héten belül több vadelütéses baleset történt a megye útjain.
Vasban évente 180-200 vadelütés történik <br />Fotó: Unger Tamás
Vasban évente 180-200 vadelütés történik <br />Fotó: Unger Tamás
Szombat délután Ják és Szombathely között gázolt el egy őzsutát egy autós, aki a szenvedő, sérült állatot hátrahagyva elhajtott a helyszínről, mert megijedt, és nem tudta, kit kellene értesítenie. Az eljárás nagyon egyszerű: a 112-es számot kell tárcsázni, a többi már a hatóság dolga.
Az ügyben Gagyi Istvántól, az Országos Magyar Vadászkamara Vas megyei területi szervezetének elnökétől kértünk segítséget, aki elmondta, hogy megyénkben évente 180-200 bejelentett vadelütés történik. Megtudtuk: ha vaddal ütközünk, mindössze annyi teendőnk van, hogy megállunk a helyszínen és tárcsázzuk a 112-es segélyhívó számot. A hívás beérkezik a rendőrségre, a rendőr pedig értesíti a területileg illetékes vadászatra jogosultat (azaz, a helyi vadásztársaságot).

Fotó: Unger Tamás
Mindketten a helyszínre érkeznek, ahol a hivatásos vadász konzultál a rendőrrel, majd szakszerűen eljár a sérült vagy elhullott vaddal kapcsolatban. Fontos, hogy Magyarország valamennyi közútja tartozik valamelyik vadászterülethez, illetve, hogy vad alatt nem csak őzet, szarvast, hanem nyulat vagy akár fácánt is érthetünk. Semmilyen vadászható állatot nem vihetünk magunkkal, ha elütöttük. Akkor sem, ha úgy gondoljuk, hogy elvisszük állatorvoshoz. A vadbaleset során a gépkocsiban keletkezett kár költségei az autóst terhelik, a felelősség csak ráutaló magatartás esetén hárítható át. Mindenesetre jó, ha a károsultnak baleset-biztosítása van.