2020.03.19. 07:00
Miért nem vesszük komolyabban, Szombathely? – Tettünk egy kört a városban, tanulságos volt
Egyáltalán nem a pánikkeltés a célunk, csupán tapasztalni akartuk a napokban hozott szigorú kormányzati és önkormányzati intézkedések utáni állapotot a vasi megyeszékhelyen. Tanulságos túra volt.

Fotó: SZD
A közösségi médiát böngészve rengeteg olyan képet látni, ahol az Olaszországban élők valamilyen felirattal a kezükben adnak jó tanácsot a többi országnak, hogy ne vegyék félvállról a veszélyhelyzetet. Ők nem vették komolyan, és utólag már nagyon bánják. Ahogy arról beszámoltunk, hétfőn dr. Nemény András komoly intézkedéseket vezetett be Szombathelyen. Többek között az is köztük volt, hogy a vendéglátóegységek délután 15 óráig lehetnek nyitva, a játszótereket pedig lezárták. A jelmondat: fél védekezés nincs, egész van. Azóta olvasóink folyamatosan beszámolnak arról, hogy az emberek nem igazán veszik komolyan a maradj otthon-elvet, ezért maszkkal és fertőtlenítőszerekkel felvértezve útnak indultunk, hogy körbe nézzünk a városban.
Egyáltalán nem a pánikkeltés a célunk, csupán tapasztalni akartuk az intézkedések utáni állapotot. Ami már indulás után hamar feltűnik, hogy az iskolák körüli forgalmat leszámítva nem lett kevesebb autó az utakon. Hosszú percekig nem tudtunk kikanyarodni a Szily János utcából a Kiskar utcára. A Fő tér kedden késő délután szinte teljesen kihalt volt, már csak egy szél fújta ördögszekér kellett volna a tökéletes westernfilm kompozícióhoz. Ezzel ellentétben szerdán a déli órákban azért jóval nagyobb volt az élet. Ugyan az igaz, hogy nem sétálgattak annyian, mint tavaly ilyenkor, de ez valószínűleg inkább a sok zárva maradt üzletnek köszönhető. Néhány vendéglátóegység azonban nyitva volt, ahol ültek is szép számmal emberek.

A gyönyörű tavaszi időben több babakocsis hölgy is sétált, de ottjártunkkor biciklivel is sokan haladtak el. Az idősebb generáció a felhívás ellenére úgy érezte, hogy egy fagylalttal a kezében napfürdőzik egyet a padokon, pedig nekik kell a legjobban odafigyelniük egészségük megóvására. Talán az időjárás is segítene azzal, ha elromlana, az talán némileg visszatartó erő lenne az embereknek. A Kossuth Lajos utcában lévő posta előtti járdán öten várakoztak, de a közelben lévő banknál is viszonylag nagy volt a sürgés-forgás.

A Stromfeld-lakótelepen található gyógyszertár előtt tíz-tizenöten biztos álltak sorban, mikor arra jártunk. A fiatalok éppen a közelben található fitneszparkhoz igyekeztek biciklivel, ám amikor látták, hogy le van zárva, így ketten tovább is mentek. Ketten azonban a körbekerítés ellenére elkezdték csinálni a gyakorlatokat, mintha csak dísznek lett volna ott a sárga-fekete figyelmeztető szalag.

Az Oladi városrészt is megnéztük, főként a posta és a két szupermarket háromszögét. A déli órákban ugyan nem teltek meg zsúfolásig a parkolók, de azért szép számmal érkeztek vásárlók, viszont mindössze csak néhányan arcmaszkban. A postán csak páran álltak sorban, a dohányboltok előtt viszont kisebb csoportokban beszélgettek, időztek a jobbára középkorú férfiak. Sok volt a sétálgató, járókelő, de nem csak azok, akik kutyát sétáltattak. Az egy viszonylag speciális helyzet, hiszen az állatnak a vírushelyzettől függetlenül vannak szükségletei. A parkok, játszóterek viszont üresen álltak Oladon is, valamint a Derkovits -, és Joskar-Ola lakótelepen is, ami a jelenlegi helyzetet tekintve pozitívum.
A vásárlási láz ugyan csillapodott, de azért még mindig tart. Kedden késő délután tele voltak a hipermarketek parkolói, ez a szerda déli órákra mérséklődött. Megfelelő mennyiségű áru volt az élelmiszerboltokban, tehát pánikolni felesleges.

Fotó: Horváth Balázs
Ami szembetűnő, hogy iskolás gyerekeket nem igazán lehetett látni az utcákon, boltokban pedig az oktatás szüneteltetésével idejük lenne rá, de mégsem teszik. A középkorúak voltak túlnyomó többségben, és sajnos sok helyen látni időseket is a városban, akiknek a védelmére vezették be a szigorú intézkedéseket. Ez azért is nehéz megérteni, hiszen az önkormányzat a segítségükre megszervezte, hogy házhoz viszik a gyógyszert, és a vásárlást is elintézik helyettük, akinek nincs segítségük. Összességében elmondható, hogy nem sok különbség van egy korábbi, átlagos hétköznap és az intézkedések utáni helyzet között.