2020.08.25. 20:00
A Szőce-patak völgyének jellegzetes élőhelyeit és védett fajait „ültették át” egy kertbe
A Lápok Háza mellett 2018 őszén létesült az a bemutató- és szaporítókert, amely a lápi élőhelyek működését hivatott modellezni. Több szakember bevonásával megvalósított aprócska kertben a láprétek, a semlyékek és a tőzegmohás átmeneti lápok védett fajait szaporítják.
Ha valaki búzatáblát, dinnyeföldet, vagy szőlőültetvényt szeretne létrehozni, évezredes tapasztalatokra támaszkodhat. Tudjuk, milyen talaj, mennyi csapadék és fény kell, mennyit öntözzünk, hogyan műveljük meg a talajt, milyen gyomokat, rovarokat kell irtanunk. Nincs ilyen könnyű dolgunk, ha a természetes élőhelyeket nem átalakítani, hanem újrateremteni próbáljuk.
Szőcén, a Lápok Háza parkolója mellett bújik meg az a léckerítéssel körülvett bemutató- és szaporítókert, ahol koncentrált formában, piciben is megtekinthetők a Szőce-patak völgyének legjellegzetesebb élőhelyei és védett fajai. Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság és az ELTE Füvészkert 2017 óta közös programot működtet, amelyben a nemzeti park területén 21 fajról gyűjtenek magokat, amit a budapesti Füvészkertben szaporítanak, majd a növényeket visszajuttatják az eredeti élőhelyekre. A projekt része a 2018 őszén Szőcén kialakított bemutató- és szaporítókert.
– Először egy lépcsős szerkezetű gödröt markoltak ki, majd a földművet geotextíliával takarták le – meséli Papp László botanikus, az ELTE Füvészkert munkatársa, miközben óvatosan egyensúlyoz a medencék között. – Erre került a tófólia. Homokzsákok segítségével három medencére osztották a gödröt, hogy ne legyen közvetlen átjárás. A homokzsákokat is betekerték geotextíliával, arra került rá a kókuszrostból készült háló. A három medencét csövek kötök össze, de ezeket is geotextília borítja. Így a víz átjut, de a talajrészecskék nem. A textilborítás és a rostos háló is azt szolgálja, hogy folyamatosan felülről is legyen szivárgó víz. Van egy elektromos vízszintérzékelő. Ha bizonyos szint alá csökken a víz, bekapcsol a szivattyú és a ház melletti esővízgyűjtőből vizet pumpál a lápteknőbe. Ha túl sok a víz, például egy felhőszakadás miatt, a fölös víz egy túlfolyón át tud távozni. Beszereltek egy időzítőt is, ami hajnalban öt-tíz percre bekapcsol két párásító öntözőt, hogy utánozza a hajnali páralecsapódást, ami a völgyben jelentős tényező.

– Magyarországon több helyen vannak próbálkozások arra, hogyan lehet ezeket az érzékeny ökológiai rendszereket mesterséges körülmények között fenntartani – tudjuk meg Papp Lászlótól, aki családjával a szőcei szénagyűjtő táborban töltötte az elmúlt hetet. – A szőcei lápteknő három kazettára oszlik. A 90 centiméteres víztestben úszólápokat utánozva, több lehorgonyzott lyukacsos vödörben úszik a semlyékek fokozottan védett ritkasága, a tőzegeper. A láprét fajai közül az iszappal teli 60 centi mély teknőben a keskenylevelű gyapjúsás szaporodik. A legfölső 30 centiméter mély medencét tőzeggel töltöttük meg, ez is felszínig nedves. Itt a tőzegmohás átmeneti lápok fajai közül tőzegmoha, kereklevelű harmatfű, csillagos sás, és fehér májvirág tenyészik – tudtuk meg a Füvészkert botanikusától.