2020.09.02. 17:30
Nyár végi táborban töltődtek az anyák a zöldben Szombathelyen
Gondolt egy merészet, és anyáknak szervezett nyári tábort augusztus utolsó napjaira Pataki Brigitta. A részt vevő anyukák két délután és este töltődhettek lelkileg, szellemileg, testileg a Kámoni Arborétumban – kell is az energia, elkezdődött az új tanév. Volt szó sok más mellett a mesék – nem csak gyógyító – erejéről, de jógázni is lehetett a kellemes környezetben.

Először gyertyát gyújtott, majd egy édesanyáról szóló erdélyi szász mesét mesélt Móritz Márta (jobból szemben)
Fotó: Unger Tamás
Édesanyákat, nagymamákat szólított meg Pataki Brigitta – végül több mint húszan áldoztak időt magukra azzal, hogy építő előadásokat hallgattak, workshopokon bújtak gyerekeik bőrébe, napindító meridiántornába, napzáró relaxációba és jógába kapcsolódtak be – mindezt kizárólag egészséges italokat és ételeket fogyasztva.

Fotó: Unger Tamás
Csütörtök délután először két őz kukkantott be az egymással ismerkedő, körben ülő nők találkozójára, később egy mókus tette tiszteletét. Mintha nyugtázták volna, hogy háborítatlan marad a környezetük, hamar továbbálltak. Az ember jelenlétéhez szokott állatok meseszereplőnek is beillettek volna Móritz Márta előadására. A gyermekpszichológus és meseterapeuta Boldizsár Ildikó bölcsességalapú meseterápiás irányzatáról, a metamorphoses módszerről beszélt hosszabban. Évezredek tudása halmozódott fel, amit mesemondók és hallgatók generációi gyűjtöttek össze megélt élményeikből, élethelyzeteikből, ezért is megbízható a módszer – mondta Márta.
A népmesék, mint egy hatalmas eszköztár, átadói a tudásanyagnak.
Segítenek eligazodni a világban, életválságokban. Megmutatják, hogyan bomlik meg a rend az ember életében és a rendetlenség állapotából hogyan lehet a rendet visszaállítani. A mesét hallgatva megindul a belső képteremtés. Jobb az élőszavas mesemondás, még ha több felkészülést is igényel: ha fejből mesélünk, nem kalandozunk el, a képküldés is jobban működik – jegyezte meg az előadó.
A mesék terápiás hatásáról elmondta: ha magunk olvasunk magunknak mesét, mintha egy szomjas ember inna egy tiszta forrásból.
Azt érezzük, nem vagyunk egyedül – szorongásoldó, lélekfrissítő, problémamegoldó hatásuk is van. Ha felnőtt mesél a gyermeknek, annak hatalmas kapcsolatépítő és szorongásoldó szerepe van. Már a pocakban lévő babáknak is érdemes mesélni. Az első életévben mondókákat, ringatókat mondjunk, másfél éves kor körül eljön a rövid, egyszerű mesék, mondókák, népdalok ideje. A népmesék, állatmesék, varázsmesék 4-5 éves kortól illeszthetők a napokba.
Alsó tagozattól minden más mesetípus szóba jöhet: morális kérdésekről beszélgethetünk velük a mese kapcsán, technikákat leshetnek el a mesékből a mindennapok nehézségeinek legyőzésére.
Pénteken, a folytatásban az egyetlen férfi előadó, az energiagyógyászattal foglalkozó Bedőcs György a meridiánokról tartott előadást, majd meridiántornára hívta hallgatóságát.
Később együtt hangolódtak az anyukák az új nevelési/oktatási évre: dr. Neményné Czeglédi Edina, Fodor Ottília és Somlai Krisztina vezették a beszélgetőkört, amely az óvodai, iskolai beszoktatásban segített az édesanyáknak, de körbejárták a tinédzserkort, az elengedést és a visszatalálást is. Irányt mutattak, hogyan vegyenek részt a szülők gyermekeik csendesítésében, a körülöttük lévő sok-sok „zajforrás” csökkentésében.
A napot és a Kámoni Arborétumban megrendezett tábort Lajtai Krisztina gyógytornász-jógaoktató zárta jógával a kertben.
A rendhagyó programnak a feltöltődésen kívül az is a célja, hogy a gyakorlatba, mindennapjainkba építsük azokat a technikákat, amelyek elcsendesítenek, emelnek, segítenek kizökkenteni a hétköznapok mókuskerekéből – fogalmazott a szervező, Pataki Brigitta, aki további alkalmakat, programokat, kirándulásokat álmodott meg.
Egy jótékonysági hölgyklubban majdnem egy évtizede tesz társaival a nőkért és gyermekeikért, most egy újabb közösséget szeretne kovácsolni: az önmagukért cselekvő anyukákét.
A tervek szerint rendszeresen találkoznak, minden hónapban más tematikát járnak majd körül, sorra kerül a zene, a tánc, a művészet, az egészséges étkezés, a mozgás és a környezetvédelem is.