2024.06.09. 18:35
Játszóteret adtak át a Rózsák Fesztiválján Lócson - fotók
Rózsadzsem, rózsaszörp, rózsatúra, faluszerte pompásan viruló rózsák – negyedik alkalommal rendezték meg a Rózsák Fesztiválját Vas vármegye egyik legkisebb, alig száz lakosú falujában, Lócson, ahol játszóteret adtak át szombaton.

Fotó: Unger Tamás
Lócs a rózsák faluja a mindennapokban is: virulnak az előkertekben, az utcák mentén, a köztereken, rendszeresen és szakszerűen gondozzák őket.

Fotó: Unger Tamás
A községi önkormányzat és a Rózsafalu Civil Egyesület összefogásával ragadják meg a település karakterét a Rózsák Fesztiváljában, a kulturális programok jellegzetes ízét-színét, koronáját a helyi hölgyek által készített rózsadzsem és rózsaszörp adják.

A rendezvényen Horváth Ildikó polgármester és Buús Judit egyesületi elnök köszöntötte a résztvevőket, és ünnepélyesen átadták a gyerekeknek a játszóteret.
- A Rózsafalu Civil Egyesület 2020 óta működik Lócson, célunk a faluszépítés, az értékmegőrzés, a kulturális élet ösztönzése, a környezeti szemléletformálás – tudtuk meg Buús Judittól. – Az elmúlt négy évben számos akciót, aktivitást valósított meg kis csapatunk, többnyire az önkormányzat támogatásával. Ilyenek a tavaszi szemétszedések, a közösségi virág- és faültetések, a rózsagondozás, a májusfa-állítások, a rózsafesztiválok.

Fotó: Merklin Tímea
Legutóbb a Magyar falu programból kapott az egyesület kétmillió forint támogatást, melyet játszótéri eszközök beszerzésére fordítottak. Az előkészítő terepmunkát, az eszközök szállítási, telepítési és üzembe helyezési költségét az önkormányzat támogatta 1,2 millió forinttal. Az ütéscsillapító réteg kialakításához a Nemzeti Együttműködési Alap pályázatán elnyert támogatásból vásárolt az egyesület 27 köbméter gyöngykavicsot. Így állt össze a játszótéri projekt, amelynek ünnepélyes átadóját a Rózsák Fesztiváljához kötötték, megfogalmazva azt is: várják az újabb gyermekáldásokat.

Fotó: Unger Tamás
Az egykori iskola épületében berendezett helytörténeti kiállításban Horváth Ildikó polgármester vezetett. Amint tőle megtudtuk, a kiállításanyag nagy részét Szabó József Gyula helyi gyűjtő és Nagy Erika helyi történelem szakos tanárnő biztosították. Kialakítottak egy konyhát régi eszközökkel, egy tisztaszobát régi bútorokkal, a nagyteremben tematikus sarkokban katonai, kereskedelmi emlékek, régi gyermekjátékok, háztartási eszközök, régi pénzek és szerszámok kaptak helyet. Az alkotó térnek szánt teremben tablókon jelenítik meg a helyi úttörő élet, a helyi színjátszó csoport emlékeit, valamint a kocsmák, boltok emlékeit, a régi utcarészleteket, épületek és gazdasági élet képeit. Külön kis beugróban a régi iskola egy padja, írószerszámok, vonalzók, könyvek és egy bekeretezett tanítói oklevél 1856-ból.

Fotó: Merklin Tímea
Az alkotó teremben kézműves foglalkozásokat, alkotó délutánokat tartanak, látható itt egy Rózsás pompa című fotókiállítás a helyi lakosok rózsás képeiből, és itt készítette nyolc rózsabarát hölgy a rózsalekvárokat, -szörpöket is - négy és fél órás közös munka során. A falon a sok más helyi értéket képviselő, történelmi dokumentum között az úttörőmozgalom egyik emlékeként az „Űrhajós őrs” névsora látható, amelyben Horváth Ildikó polgármester örömmel és büszkén mutatta meg édesapját: a mókamester Horváth István volt, aki később 21 éven keresztül polgármesterként szolgálta a falut, ő telepítette gondos munkával a rózsákat, Lócs mai karakterét ő alapozta meg.

Fotó: Merklin Tímea