2024.11.27. 11:30
A börtönbe is becsempészte a népi kultúrát a vasi értékeket őrző népdalénekes
A Prima Primissima jelöltek közé került idén a szombathelyi születésű Bognár Szilvia – népművészet és közművelődés kategóriában. Bognár Szilvia népdalénekest mai napig élő Vas vármegyei kötődéseiről kérdeztük.

Fotó: Falus Kriszta
Bognár Szilvia 18 évesen lett a Népművészet Ifjú Mestere, számos más elismerés között már Közép-Magyarországi Regionális Prima Díjjal is kitüntették. Gyökerei olyan ikonikus csapatokba nyúlnak, mint a Vasi Népdalstúdió, a Boglya Népzenei Együttes, a Szökős Néptáncegyüttes vagy az Anima Sound System.

Fotó: Falus Kriszta
Bognár Szilvi a szombathelyi Váci Utcai Általános Iskolába járt, szívesen emlékszik tanáraira, akik emberségesen, szeretettel terelgették, csak úgy, ahogy aztán a kőszegi Jurisich gimnáziumbeli tanárok. A Váci iskolában tartott akkoriban szövő szakkört Tanai Erzsébet, a Vasi Népdalstúdió vezetője, Szilvi nála kezdett énekelni. Második gimnazista korában csatlakozott állandó tagként a stúdióhoz, Tanai Erzsébet egy Ki mit tud? miatt hívta vissza, aztán az együtt éneklés öröme miatt ott is maradt.
Énekkaros volt, szertornázni kezdett, emelt szintű biológia tagozatra járt, később biológia-művelődésszervező szakon kezdte el a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolát. Ezzel párhuzamosan azonban kibontakozott egy másik szál: bekerült a Boglyába énekelni, a Szökősbe táncolni és egyre meghatározóbb szerepet töltött be az életében a népzene, felerősödött benne a kötődés a paraszti kultúrához. Megkapta a Népművészet Ifjú Mestere címet, amit a bizalom jeleként értelmezett a szakma részéről.
– A főiskolán volt egy andragógia tárgy, amelynek keretében havonta egyszer a szombathelyi börtönbe látogattunk, különböző programokat vittünk a raboknak. Én gyimesi viseletet és gardont vittem, ízelítőt adtam az archaikus népi kultúrából. Az elítéltek nagyon befogadók és hálásak voltak érte. Ennél csak egyszer volt örömtelibb alkalom: amikor karácsonykor ajándékokat készítettünk, s egyikük egy zsilettpengével extrém módon megmunkált papírkivágással várt engem – mesélte Szilvi. A főiskolán bíztatták, hogy menjen egyetemre. Az ELTE-re felvételizett néprajz szakra, amin belül tárgyi néprajzot és folklorisztikát tanult. Akkor már énekelt a Vándor Vokál együttesben, és meghívást kapott a Makám zenekarba is. Ott ismerkedett meg a párjával, aki nagybőgős, és miután összekerültek, egy év múlva össze is házasodtak. A polgári esküvő után a Vasi Skanzenben tartottak menyegzőt.
– A skanzenben a haranglábnál gyűltünk össze a barátainkkal, szeretteinkkel, ott tettünk egymásnak személyesen megírt fogadalmat Zolival. Meghívtuk a Makám zenekar tagjait is. Énekelt nekünk
- a Vándor Vokál,
- a Vasi Népdalstúdió,
- Szalóki Ági,
- Palya Bea.
- Eljött Szalonna egy alkalmi bandával,
ők kísértek végig a skanzen főutcáján, a hátsó kapun mentünk ki, át a Pásztor csárdába, ott volt a lakodalom, ott is Szalonnáék muzsikáltak. Amikor a zenekar pihent, az a lemez szólt, amit a barátaink zeneszámaiból állítottunk össze. Az „ültető kártyáink” Murányi Veronika barátnőm színes mézesei voltak, amit mindenki hazavihetett, a vázákba azokat a virágokat tettem, amiket aznap délelőtt gyűjtöttem a gencsi mezőn – idézte fel életének egyik legszebb napját Bognár Szilvi.

Fotó: Falus Kriszta
Szalóki Ágival és Palya Beával úgy ismerkedett meg, hogy a Makám együttes vezetője, Krulik Zoltán 2003-ban meghívta őket énekelni az Anzix lemezhez. Ezután Szalóki Ágival szorosabb emberi és szakmai kapcsolatban maradt. Abban az évben jelent meg a Vasi Népdalstúdióval közös „Gyógyítgatom a szívemet” című lemez is. Ennek kapcsán kérdeztük a hazajárásról: miképpen tartja a kapcsolatot az itteniekkel, miként kerül sor újra és újra a vasi fellépésekre, hiszen Kistarcsán él a családjával.
– Szerencsére a kulturális élet szervezői rendszeresen gondolnak rám, évente egy-két alkalommal fellépek otthon is. Gencsapátiban, Dozmaton, Szombathelyen, tavaly a Márton napi díjátadó gálán az Anima Sound Systemnek énekeltem, amikor az együttes Weöres Sándor-díjat kapott. A hazautazásaim igazodnak ezekhez a meghívásokhoz. Az otthon töltött időmben igyekszem ápolni a régi kapcsolatokat, így került sor a Vasi Népdalstúdióval közös lemezfelvételre is. Igyekszem a barátokkal is találkozni, legközelebb például a Szökős egyik tagjával fogok összefutni; hisz az is meghatározó élmény volt számomra, hogy a Gerlecz László vezette együttesben táncoltam néhány évig.
Bognár Szilvi az Anima-koncertekre is rendszeresen kap meghívást a régi dalokhoz. Most az új Derkovits-lemezen is van egy dala, a Hail Mary (Üdvözlégy, Mária) – ez is megszólal majd az Anima Sound System novemberi koncertjén Szombathelyen –, aminek a zenei megalkotásában is részt vett. A háborítatlan szülés témájában készült hozzá egy videó klip.
- A háborítatlan szülés mellé évek óta odaállok. Sajnos nekem nem adatott meg ez az élmény. Nem az a lényeg, hogy valaki kórházban szül-e vagy otthon, hanem az, hogy a szülés folyamatába ne legyen külső beavatkozás, ha arra nincs szükség – mondta Szilvi. – Engem az első gyermekemnél nagyon siettettek, nehéz volt feldolgozni. Az ikreknél pedig császármetszés lett. Remélem, hogy a lányaimnak majd megadatik a háborítatlanság élménye.

Fotó: Falus Kriszta
Bognár Szilvia háromgyermekes édesanya
Bizony a színpadon látott énekesnőről nehéz elképzelni, pedig háromgyermekes anya. A lányokról annyit megtudhatunk, hogy Janka hamarosan 18 éves, az ikrek, Borbála és Tünde pedig 11 esztendősek. Szilvi sokféleképpen hívja őket, mert „a szeretett gyereknek ezer neve van”. A „csillagocskám”, „édesem” helyzetfüggően bárkié, de hosszú nevek is vannak. Például azt dalolni is szokta, hogy „Biri-Bori-Borcsa-Borka-Borbála-Boriska”, ha akad valami közös tennivaló. Az anyai énekszóra bizonyára nem lehet nem odafigyelni.