2024.11.29. 11:30
Börtön egy agresszív kommentért? Jövőre hatályba léphet az új törvény
Egy új törvényjavaslat szerint akár börtön is járhat az internetes agresszióért. Az Országgyűlés Igazságügyi Bizottsága elé került az "Internetes agresszió visszaszorításáról" szóló javaslat, amely jelentős szigorításokat vezetne be az online térben tapasztalható gyűlöletkeltő megnyilvánulások ellen.
Az online tér szabadsága mára egyre több vitát vált ki: míg sokan a szabad véleménynyilvánítás eszközét látják benne, addig mások a gyűlöletbeszéd, a megfélemlítés és a verbális erőszak melegágyának tartják. Az interneten eluralkodó agresszió, az egyre gyakoribb fenyegetések és emberi méltóságot sértő megnyilvánulások miatt most új szintre léphet a szabályozás. Egy friss törvényjavaslat szerint a legdurvább kommentek akár egy év börtönt is érhetnek.
Egy év börtön a szélsőséges kommentekért
A tervezet szerint akár egy évig terjedő szabadságvesztéssel is sújtható lenne az, aki nyilvános kommentekben vagy posztokban olyan kijelentéseket tesz, amelyek beazonosítható személyek, csoportok ellen irányuló erőszakos cselekményeket helyeznek kilátásba. Ez magában foglalja például a halállal vagy kínzással kapcsolatos fenyegetéseket.
A javaslat célja a gyűlölködő, mások emberi méltóságát sértő megnyilvánulások visszaszorítása. Az ilyen közlések a törvényalkotó álláspontja szerint nem tartoznak a véleménynyilvánítás szabadságának körébe.
Mentesülhetnek a büntetés alól
Nem vonatkozna a büntethetőség arra, ha valaki tájékoztató, oktatási, tudományos, vagy művészeti céllal idéz ilyen tartalmakat, feltéve, hogy azok nem alkalmasak félelemkeltésre. Az is lényeges elem, hogy az ilyen kommentek puszta lájkolása nem számít bűncselekménynek, azonban a nagy nyilvánosság számára való megosztásuk már igen.
Szabályzatot kell készíteni az online platformoknak
A javaslat kitér arra is, hogy az internetes sajtótermékeknek kötelező lesz hatékony szabályzatot készíteniük a jogsértő kommentek kezelésére. Az ilyen szabályzatok betartását a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság fogja ellenőrizni.
A törvény egyes részei sarkalatosnak minősülnek, vagyis elfogadásukhoz kétharmados parlamenti többség szükséges. Amennyiben megszavazzák, az új szabályok 2025. január 1-jétől léphetnek életbe.
Megoszlanak a vélemények
Megkérdeztük olvasóinkat, mit gondolnak az új törvényjavaslatról. Sokak szerint már régóta időszerű a szigorítás. „Az online tér is a mindennapjaink része, ahol ugyanúgy szükség van a szabályokra, mint az élet más területein” – véli egy olvasónk. Egy másik hozzászóló szerint „végre lesz valami eszköz azok ellen, akik a névtelenség mögé bújva mocskolódnak”.
Ugyanakkor vannak, akik szerint a javaslat túl szigorú. „Ez már a véleményszabadság korlátozása” – fogalmazott egy kritikus hangvételű válaszadó. Mások a törvény betartatásának gyakorlati problémáit emelték ki: „Ki fogja eldönteni, mi számít félelemkeltőnek, és mi nem?”
Az internetes agresszió szabályozása kétségkívül fontos kérdés, de a törvény pontos megfogalmazása és annak alkalmazása még sok vitát generálhat a következő hónapokban.