2024.11.27. 18:00
Az együttműködés új dimenziói – A tizedik Kraft-konferenciát rendezik jövő héten Kőszegen
Az együttműködés új dimenziói című konferencia célja a kulturális örökség-alapú város- és területfejlesztés kihívásainak, eredményeinek és lehetőségeinek megragadása nemzetközi példákon át a helyi jó gyakorlatok bemutatásáig. A tizedik Kraft-konferenciát rendezik Kőszegen december 2. és 4. között.

Kraft-konferencia 2021-ből
Fotó: VN-Archív
A jubileumi rendezvény jó alkalom a visszatekintésre, de a múlt mellett a jelen és a jövő terveinek áttekintésére is: a konferencia során felidézik, honnét indult a Kraft-program, milyen fontos mérföldkövek segítették, hol tartanak a jelen kutatásai és milyen feladatokon dolgoznak az Intézet kutatói. A három nap a Kreatív város – fenntartható vidék (Kraft) koncepció mentén összefűződik, de más-más fókusszal szerveződik.

Fotó: VN-Archív
Az első nap témája a regionális tudomány a hazai és cross-border együttműködések tükrében: Rechnitzer Jánosra, a Széchenyi Egyetem professzor emeritusára emlékeznek áttekintve munkásságának a tudományágra kifejtett hatását, felidézve az FTI-iASK kötelékében végzett kutatási tevékenységét az Intézet Szigetköz-kutatását összegző tanulmánykötet bemutatójával, és az azt követő interaktív kerekasztal-beszélgetéssel.
A konferencia második napja a Kraft fejlődéstörténetén vezet végig hazai és nemzetközi projektek mentén. Céljuk a kezdeteket megidéző kerekasztaltól a jelenlegi eredményeken, friss projekteken keresztül eljutni a tudásalapú tervezés és együttműködés jövőbeli feladataihoz. Terveik – Kőszeg város komplex felmérése és az átfogó, interdiszciplináris Szigetköz-feltárás folytatásának és egyben tükrének tervezett Csallóköz-kutatás – ismertetése mellett helyi jó gyakorlatok is bemutatkoznak. A nap a Columbia Egyetem professzorai, Márka Zsuzsa és Márka Szabolcs nyílt előadásával zárul. A világhírű kutatók előadásai bepillantást engednek a csúcstudomány berkeibe és ízelítőt adnak a felfedezés öröméből, de különös hangsúlyt kap majd előadásukban a kutatás-tudomány-oktatás összefüggő szövetének szerepe is.
A zárónap bepillantást enged a tervekbe a tudásközpontok jövőbeni szerepével a középpontban: az International Synergy Campus projekt bemutatása mellett Philippe De Lombaerde, az ENSZ Egyetem regionális tudománnyal (UNU-CRIS) foglalkozó Intézetének vezetője lesz az előadó, majd Daniel Brooks, a Torontói Egyetem professzorának gondolatai vezetnek vissza a globális kihívások és veszélyek világába. A konferencia zárópanelje PhD-hallgatók előadásain keresztül mutatja meg, hogy a tágan értelmezett regionális fejlesztés mely irányai keltik fel a fiatal kutatók érdeklődését a 21. század második évtizedében.
A 10. Kraft-konferencia részletes programjai megtalálhatók a www.iask.hu oldalon.