2024.11.28. 16:25
Krinolin vagy szafaládé? Ősz végi, téli reggeli tippek, ötletek cikkünkben!
Ősz végi, téli reggeli ötletek gyanánt sokan valami meleg, jóízű finomságra vágyunk. Megnéztük, belefér-e egy reggelbe egy krinolin főzése?
A krinolin, mint finomság, nem összekeverendő a ruhával! A középkorban ugyanis így hívták a széles szoknyák formáját adó keretet is (pontos, rövid leírása itt, a cikk végén olvasható!). Az azonos nevű húsipari termék egy virslihez hasonló, de annál kicsit vastagabb és hosszabb csemege. Alakja, formája leginkább a hurkáét idézi, színe azonban szintén a virslire emlékeztet. Belső tartalma erősen emlékeztet a parizer (párizsi) felvágotthoz. De hogy megy a krinolin főzése a gyakorlatban?
A krinolin főzése pofonegyszerű
A krinolin hasonló virslihez, azonban vastagabb. Kb. 3-3.5 cm átmérőjű, húspépet tartalmazó, főzéssel hőkezelt, füstölt vagy füst ízesítésű húskészítmény – fogalmaz a Magyar Élelmiszerkönyv. Természetes és műbélbe is lehet tölteni. A hústartalom a késztermékre vonatkoztatva legalább 40%. Nem tartalmaz 3 mm-nél nagyobb índarabot. Harapás után se nem puha, se nem kemény, jól összeáll. Színe világos rózsaszínű. Fűszerezése: bors-, fokhagyma- és fűszerpaprika. A tényleges fűszerösszetétel tájegységenként eltérő. Kellemesen, enyhén sós ízű. Enyhén füstös illatú és ízű.
A krinolin főzése nem kíván nagy szakértelmet. Sőt… Igazából egy késztermék, azaz, akár nyersen is fogyasztható. Megfőzni igazából nem is kell, a szó hagyományos értelmében. Elég, ha megforralt vízbe tesszük, miután levettük a „lángról” – akárcsak a virslit. A krinolin főzési ideje tehát akár nulla perc is lehet – ha ezt az említett módszert alkalmazzuk, akkor is elég három, esetleg négy perc (szóval, töredéke a kocsonya elkészítésének). Fogyasztani többnyire friss pékáruval, mustárral, tormával vagy majonézzel szokás. Emellett remek feltét többféle főzelékhez is, de tehetjük például rakott krumpliba is.
Felvetődhet a kérdés: mi a különbség a krinolin és a szafaládé között? Kukkantsunk rá kicsit arra is:
A Magyar Élelmiszerkönyv pontosan előírja, milyen szempontoknak kell megfelelnie egy hústerméknek ahhoz, hogy szafaládévá lehessen nyilvánítani. A szafaládé eszerint 28-36 mm átmérőjű, természetes vagy műbélbe töltött húspép alapú termék lehet. Hőkezelhetik főzéssel, lehet füstölt vagy füstöletlen, esetleg füst ízesítésű. A szafaládé színhústartalma legalább 55% kell, hogy legyen. Leggyakrabban fekete borssal, gyömbérrel, paprikával és fokhagymával fűszerezett, bélbe töltött, általában párban árusított. A minőségi szafaládét a virslihez hasonlóan főleg marhahúsból készítik, de fűszerezésük és vastagságuk különböző.
Milyen egyéb módszerek, ötletek vannak, ha szeretnénk még változatosabban kipróbálni ezt a finomságot? A krinolin elkészítése terén egyik ajánlott receptünk a Csíkos krinolinos nyárs: már első
ránézésre is egy gusztusos, látványos étek ígérete. Elkészítése egyszerű és gyors, még kezdőknek is. Másik krinolin recept lehetőségként a Batyu fóliában kínálja magát: ez is összedobható akár fél óra alatt.
A krinolin eredetileg kemény, lószőrből és pamutfonalakból készült kemény szövetet jelentett, mely 1830 körül jelent meg (a szó forrása is a latin crinis, 'haj' szó), 1850 körülre azonban már keményített alsószoknyát vagy fémből készült keretet jelentett, mely a korban elterjedt széles szoknyák formáját adta. (Wikipédia)