2024.11.26. 18:08
Mit hoz az új minimálbér 2025-ben? Képviselők adták meg a választ
A munkáltatói és munkavállalói oldal képes volt egyezségre jutni, de ezt a kormány által bejelentett, a bérmegállapodástól független programok is segítették – írta meg a vg.hu. Amint kiderül: 2025-ben a minimálbér 9, a garantált bérminimum pedig 7 százalékkal emelkedik. A minimálbér ezt követő két évben pedig 13 és 14 százalékkal nő. A témában megkérdeztük Vas vármegye országgyűlési képviselőit.
A vg.hu szerint Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elnöke úgy fogalmazott: a bérmegállapodás nagyon ambiciózus. A minimálbér 9, a garantált bérminimum pedig 7 százalékkal emelkedik. A minimálbér az ezt követő két évben pedig (2026-ban) 13 és (2027-ben) 14 százalékkal nő.

Fotó: Teknős Miklós
Mindez a munkaadók számára motiváló, hiszen ezt a pénzt meg is kell termelni. Perlusz László szerint a bérmegállapodásban a munkavállalóknak és a kormánynak is szerepe van, utóbbi részéről a Demján Sándor Program és a Széchenyi Kártya Program nyújtotta finanszírozás is segít.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye úgy szól:
- a minimálbér 2025-ben 9 százalékkal 290 800 forintra emelkedik, azaz 2010-hez képest mintegy négyszeresére nő a kötelező legkisebb munkabér összege, miközben a Gyurcsány-korszakhoz képest ma már 1 millióval dolgoznak többen Magyarországon.
- A béremelés dinamikájának követnie kell a gazdasági és vállalati hatékonyság mutatóinak növekedését, ezért a minimálbér 2026-ban további 13 százalékkal, 328 600 forintra, 2027-re 14 százalékkal, 374 600 forintra emelkedhet.
- Így 2027-ben a minimálbér eléri az arra az évre várható rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát. Mindezek mellett a VKF tagjai a garantált bérminimum jövő évi emelésében is megállapodtak, így annak mértéke 2025-ben 7 százalékkal 348 800 forintra fog növekedni.
A témával kapcsolatosan megkérdeztük a Vas vármegyei országgyűlési képviselőket.
Dr. Hende Csaba országgyűlési képviselő, a parlament törvényalkotásért felelős alelnök kiemelte: – Magyarország új gazdaságpolitikájának – amelyről egyébként a nemzeti konzultáció keretében mindenkit megkérdez a kormány – egyik leglényegesebb pontja a bérszínvonal általános növelése.

Fotó: © Cseh Gábor
Dr. Hende Csaba érdeklődésünkre kifejtette: – A három lépcsőben megvalósuló minimálbér-emelés azt fogja eredményezni, hogy lényegesen magasabb lesz nem csak a minimálbéren lévők, de szükség szerint az afölött keresők reáljövedelme is. Így többet tudnak az emberek vásárolni, és ezzel élénkítik a gazdaságot, amelynek új impulzusra, többletforrásra van szüksége.
V. Németh Zsolt országgyűlési képviselő, miniszterelnöki biztos, az Energiaügyi Minisztérium víziközmű-ágazatért felelős államtitkára úgy fogalmazott: – A minimálbér ütemezett emelése fontos garancia a munkavállalóknak, biztosíték az inflációnál nagyobb mértékű jövedelem emelkedésre. Másrészt a munkaadóknak nyújt évekre előre kiszámítható gazdasági környezetet.

Fotó: Szendi Péter
– Bízom abban, hogy a 2025-ös esztendő az elrugaszkodás éve lesz a dolgozóknak és a cégeknek egyaránt – kommentálta V. Németh Zsolt országgyűlési képviselő a bérmegállapodást.
Ágh Péter országgyűlési képviselő, az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkára így vélekedik:

Fotó: Unger Tamás
– A háború okozta kihívások új gazdaságpolitikai stratégiát tettek szükségessé. A lakhatáson és a kisvállalkozások megsegítésén túl a kormány által meghirdetett gazdasági akcióterv harmadik fontos eleme az embereknek a háború által kiváltott inflációval szembeni védekezésben nyújtott segítség. A minimálbérről Magyarországon a munkaadók és a munkavállalók állapodnak meg, az álláspontok közelítésére a kormánynak kellett segítőleg közreműködnie. Ennek eredményeként született meg a hároméves bérmegállapodás.
A minimálbér vásárlóereje nőni fog
Jövőre, 2026-ban és 2027-ben is az infláció fölött emelkedik a minimálbér, vagyis a vásárlóereje nőni fog. Az erről szóló megállapodás egyúttal tervezhetőséget is jelent a magyar családoknak. Ennek ismeretében indult az Országgyűlésben a 2025. év költségvetésének vitája is. A világnak és azon belül Európának is fontos, hogy sikerüljön 2025-öt békeévvé tenni, és a gazdaság fejlődése is megfelelő ívben alakuljon – hangsúlyozta Ágh Péter országgyűlési képviselő.