2024.11.29. 07:00
Bodzavirág, naspolya, és egyéb különlegességek a hordókban – Csúcsra jár a pálinkaszezon Vas vármegyében
Tele vannak a vasi pálinkafőzdék, nem tudja hova vinni a cefréjét - ezzel kereste meg szerkesztőségünket egy olvasó. Utánajártunk: tényleg így van? Milyen az idei pálinkaszezon? Cikkünkből kiderül az is, melyek a legnépszerűbb gyümölcsök.
20241128 Képen: Nagy Szabó Milán ügyvezető, Dübörög a pálinka szezon, Szombathely, Cseh Gábor, CSG, Vas Népe
Fotó: © Cseh Gábor
A bő gyümölcstermés jó pálinkaszezont eredményezett - erősíti meg érdeklődésünkre Nagy-Szabó Milán. Hétfőtől vasárnapig három műszakban főzik a cefrét a szombathelyi üzemben, jelenleg április második felére tudnak időpontot adni. Az ügyvezető úgy tapasztalja, évről-évre nagyobb az igény a hazai pálinkára: az ügyfelek szeretik tudni, mi van benne, hogyan készült, mit fogyasztanak. Többségében 48-49 fokos párlatot rendelnek, ezt kedvelik a nők is, és ezen már jól kiérződik a gyümölcs aromája.
Bodzából pálinkát
Mesélt arról is: bő termés idején – mint idén is – a legtöbben igyekeznek tiszta cefrét készíteni, azaz egy hordóba egyfajta gyümölcs kerül. Nagy-Szabó Milán úgy tapasztalja, a klasszikus gyümölcsök mellett egyre nagyobb teret nyernek a különlegességek: a tavaszi időszakban például az eperből és bodzavirágból készül pálinkának való.
A változó klíma tehát nem csak a gyümölcstermesztésre, de a pálinkakészítésre is rányomja bélyegét.
A szombathelyi pálinkaházban aromatornyos, illetve hagyományos, kisüsti rendszerben is készül gyümölcspárlat – foktól függően, átlagosan 1400-1500 forintért literenként. Előbbi esetében a fűtési díjjal, utóbbinál pedig a tűzifa költségével kell számolni, de aki akarja, maga is biztosíthatja a tüzelőt – így minden téren hazai lesz a házipálinka.
Eltérő a várakozási idő a vasi pálinkafőzdékben
Győrváron, Birkás István főzdéjében is nagyüzem van. Megtudjuk: június végén, az első gyümölcsükkel - cseresznyével, megggyel - megkezdődött a szezon, és azóta folyamatosan érkeznek a megrendelések, a várakozási idő jellemzően 1-2 hónap. A szakember úgy tapasztalja, a gyümölcsök beltartalma elmarad a várttól. A nyári, tartós forróság rányomta bélyegét a gyümölcs lémennyiségére, ezt bizonyos esetekben pótolni kell. A cefre készítése során alapgyümölcsök meghatározóak, de hoznak kuriózumokat is: naspolyát, kökényt, vadkörtét, málnát például.
Az idei szezon felülmúlta a várakozásokat, napi szinten hozzák a cefrét - erősíti meg Buti Károly. Náluk, Vönöckön nincs várakozási idő, átlagosan egy héten belül elkészül a cefréből a klasszikus kisüsti párlat. Köszönhető ez annak, hogy három rendszer folyamatosan üzemel. Hozzáteszi: sok az új ügyfelük, a tavalyi viszontagságos év után idén bőséges volt a gyümölcstermés - az alma, körte, szilva a legnépszerűbbek. Idén egy liter 50 százalékos párlat készítése 1950 forintba kerül - az ár foktól függően lefele és felfele is változhat.