Kampány a prosztatarák korai felismeréséért Vasban is

2024.11.19. 17:00

Lemaradt a novemberi ingyenes prosztataszűrésről? – Prof. Dr. Engert Zoltán Vendel megmondja, mit tegyen

A november a férfi egészség hónapja. Az idén is kampánnyal hívják fel a figyelmet a férfiak körében leggyakoribb rosszindulatú megbetegedésekre és a szűrővizsgálatok fontosságára. A prosztatarák a férfiak egyik leggyakoribb daganatos betegsége, ha korán felismerik, az életet menthet. Sok esetben nem jár tünetekkel, éppen ezért kiemelt jelentősége van a szűrővizsgálatokon való rendszeres részvételnek, hangsúlyozza Prof. Dr. Engert Zoltán Vendel PhD.,MSc. címzetes egyetemi tanár, Országos Urológus Szakfelügyelő Szakfőorvos, a Markusovszky-kórház osztályvezető főorvosa, akit a PSA-szűrésről kérdeztünk.

A szombathelyi kórház urológiai szakrendelése is azon helyszínek közé tartozik, ahol novemberben ingyenes PSA-szűrés várta a férfiakat a Magyar Rákellenes Liga és a Magyar Urológusok Társasága. 

A PSA-szűrés, a prosztatarák korai felismerésnek célja, hogy lehetőleg olyan esetekben fedezzük fel, ahol a kezelés a beteg számára túlélési előnyt nyújt
Fotó: Shutterstock

– Az e heti kampányban rendelkezésre álló közel száz hely néhány órán belül betelt – azokat szerettük volna elsősorban megszólítani, akik nehezen szánják rá magukat a szűrővizsgálatra – mondja a főorvos, aki a továbbiakban is arra biztatja az érintetteket, jelentkezzenek, foglaljanak időpontot.

A PSA (prosztataspecifikus antigén) a prosztata által termelt fehérje, ami a vérből kimutatható. Emelkedett szintje jelezhet jóindulatú prosztatamegnagyobbodást, gyulladást, fertőzést, de akár rosszindulatú prosztatadaganatot is. A szűrés elvégzéséhez mindössze egy ujjbegyes vagy vénás vérvétel szükséges. A PSA-vizsgálat eredménye jelzi, ha valakinél fennáll a prosztatarák gyanúja. Az eredménytől függően – ha a kóros tartományba kerül az érték – lehet szükség további urológiai szakvizsgálatra – ultrahang és végbélvizsgálat. Fontos megjegyezni azt is, hogy a normálisnál magasabb PSA-szint nem feltétlenül jelent prosztatarákot, de ilyen esetben javasolt mielőbb urológus szakorvoshoz fordulni, aki további vizsgálatokkal tisztázhatja, hogy mi áll az emelkedett érték hátterében. 

 

 Prof. Dr. Engert Zoltán Vendel Országos Urológus Szakfelügyelő Szakfőorvos a PSA-szűrés fontosságáról
Fotó: VN/CsG

Engert Zoltán Vendel úgy tapasztalja, mivel a korai stádiumban gyakran semmiféle tünetet nem tapasztalnak a betegek, ezért jellemzően nem is gondolnak bele az urológiai vizsgálat jelentőségébe. Pedig a korai stádiumban, még a tünetek – például nehezített vizeletürítés, gyakoribb éjszakai vizelés, véres vizelet – megjelenése előtt felismert betegség jól kezelhető vagy akár teljesen meggyógyítható, bár a későbbi szakaszokban is van lehetőség sikeres kezelésre – ezekkel lassítani lehet a folyamatot, megállítani már nem. Éppen ezért a rendszeres PSA-szűrést az 50 év feletti férfiak számára feltétlenül ajánlja, de azt mondja, bizonyos esetekben már 50 éves kor előtt is szükséges lehet. Negyvenöt év felett ajánlott a szűrés azoknak, akiknek a családjában előfordult már prosztatadaganat és/vagy emlő-, méh- vagy petefészek daganat. 

A PSA-szűrést az urológiai szakambulanciák egész évben ingyenesen elvégzik. 

A vizsgálathoz beutaló nem szükséges, csak előzetes időpontfoglalás az EESZT-portálon vagy az Egészségablak mobilalkalmazáson keresztül. 

A szűrés céljából végzett PSA-vizsgálat előtt betegtájékoztatót kapnak a férfiak, amelyen többek között szerepel:

A prosztatarák a férfi genitális rendszerhez tartozó dülmirigy rosszindulatú megbetegedése. 

A Nemzeti Rákregiszter adatai alapján évente kb. 4500-4800 eset jelenik meg, többnyire az 55 év feletti korosztályból. Az incidencia a kor előre haladtával növekszik.

A prosztatarák korai felismerésnek célja, hogy lehetőleg olyan esetekben fedezzük fel, ahol a kezelés a beteg számára túlélési előnyt nyújt. Nem célja az olyan „szelíd prosztatarák” felfedezése, mely a beteg életkilátásait nem befolyásolja és nincs arányban a túlkezelés lehetséges mellékhatásaival.
Az európai és amerikai ajánlás alapján a rizikó orientált PSA alapú vizsgálat 50-75 éves korcsoportban ajánlott. 45 éves kortól csak azon páciensek esetében ajánlott a szűrővizsgálat elvégzése, ahol a családi kórtörténetben a közeli rokonságban (apa, testvér) áttétes prosztatarák okozta halálozás szerepel.

Jelenleg Önnél PSA meghatározás történik vérből. A PSA-t (prosztata specifikus antigén) a prosztata termeli és az ondó elfolyósításáért felelős. Értéke nemcsak prosztata rák esetén, hanem jóindulatú megnagyobbodás, gyulladás, biciklizés, szexuális együttlét esetén/után is megemelkedhet, így az emelkedett PSA érték nem feltétlenül jelent elváltozást, ezért emelkedett érték esetén a vizsgálat megismétlése javasolt.
A PSA értéke korfüggő, de általánosságban a szakmai ajánlások alapján 4ng/ml alatti értéket tartjuk elfogadhatónak.

  • Amennyiben a PSA értéke 1,5ng/ml alatti, úgy elégséges a szűrővizsgálatot 5 évente megismételni, mivel a magas rizikójú prosztatarák jövőbeli kialakulásának tekintetében Ön az alacsony kockázatú csoportba tartozik.
  • Amennyiben a PSA értéke 1,5-2,9 ng/ml közötti, úgy a megismételt vizsgálaton elégséges 2 évente jelentkeznie.
  • Amennyiben Ön 65 év alatti és a vizsgálati eredmény alapján a PSA érték 3 ng/ml feletti, urológus szakorvost kell felkeresnie. 
  • Amennyiben Ön a 65-75 év közötti korosztályba tartozik és a vizsgálati eredmény alapján a PSA érték 4ng/ml feletti, ugyancsak urológus szakvizsgálaton kell részt vennie, ahol az urológus szükség esetén további vizsgálatokat (PSA, szabad PSA, prosztata Health Index, multiparmetrikus MRI) javasolhat.

A vérminta laboratóriumi vizsgálati eredményét az EESZT-n vagy Egészségablak alkalmazáson keresztül tudja megtekinteni, illetve ha nem rendelkezik számítógéppel vagy internettel, akkor az eredményt a mintavétel szerinti intézmény laboratóriumától vagy háziorvosától kérheti. Amennyiben a tájékoztató alapján javasolt Önnek a szakorvosi vizsgálat, kérjük a területileg illetékes urológiai szakrendelésre foglaljon időpontot, ahova már a meglévő PSA eredményével kell érkezzen. 

A PSA érték nem függ össze a vizelési panaszokkal így, amennyiben ilyen panaszokat tapasztal, a PSA értéktől függetlenül jelentkezzen be urológiai szakvizsgálatra! Ebben az esetben is fontos információ kezelőorvosa számára a meglévő PSA érték.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában