2024.11.27. 07:00
Szamárköhögés: van-e járvány Vas vármegyében?
Időnként elfeledett (vagy annak hitt) betegségekről hallunk. Felmerül a kérdés: kell-e aggódnunk – például a szamárköhögés miatt?
Az országos sajtóban több helyen olvashattuk, hogy a Semmelweis Egyetem szerint a szamárköhögés járvány van hazánkban. Az idei évben a fertőzöttek száma már 1127-re nőtt, míg tavaly mindössze húsz esetet regisztráltak. Ez a jelentős romlás a szakemberek szerint a koronavírus-járvány miatti elmaradt immunizáció miatt alakult ki.
Kikre veszélyes a szamárköhögés?
A csecsemőkre veszélyes – kezdi dr. Kún Csaba háziorvos, akit Szombathelyen kérdéseinkkel megkerestünk. Azokra az újszülöttekre veszélyes, akiknek az édesanyja esetleg nem kapott oltást. Magyarországon az 50-es évek közepe óta benne van a kötelező védőoltási rendben a szamárköhögés elleni vakcina is. És a megelőzés kulcsa a babák oltása! A két hónapos korban, három hónapos és négyhónapos korban megkapott oltásokkal alakul ki az alapimmunizáció. Nagyon fontos az, hogy a csecsemők időben megkapják ezeket a kötelező védőoltásokat. Később másfél éves korban, majd végül tizenegy évesen is kapnak emlékeztető oltást.
Szerencsére nem sok szamárköhögés volt mostanában – folytatja Kún doktor úr. Idén nálam mindössze két eset volt – emlékezik vissza. A piciket jó esetben fél évig az anyuka megvédi az anyatejjel. Utána pedig már kialakul az immunrendszere. És ha mindig, időben megkapta a vakcinákat, akkor onnantól már az által védett. Így nem lehet baj – nyugtat meg.
A szamárköhögés tünetei közé tartozik a kezdeti nátha, enyhe köhögés, valamint a hőemelkedés. Ha a tünetek súlyosabbá válnak, elengedhetetlen orvoshoz fordulni! A szamárköhögés kezelése antibiotikumokkal történhet, és a megfelelő gyógyszeres kezelés csökkentheti a fertőzés súlyosságát, valamint megelőzheti a szövődményeket. A teljes felépülés akár három hónapig is eltarthat!