Szavazzon a közönségdíjasra!

2024.12.30. 18:00

Az év vasi embere ki lesz? A jelöltek között dr. Tóth Endre

A Vas Vármegyei Közgyűlés és a Vas Megyéért Egyesület 27. alkalommal hirdeti meg Az év vasi embere választást. Az idén is lesz közönségdíj: Vas megye Facebook-oldalán december 30. estétől szavazhat. Az év vasi embere vajon ki lesz? A vaol.hu oldalon és a Vas Népében is bemutatjuk a jelölteket: dr. Stánitz Évát, dr. Tóth Endrét, Halász Bencét, Hámori Lucát, Kiss Mártont, Sütő Évát, Szabó Bence Farkast, Varga Albint, Varga Barnabást és Zentai Zoltánt.

Mint ahogy a korábbi években, ezúttal is a választás első körében a Vas Vármegyei Közgyűlés és a Vas Megyéért Egyesület által felkért kuratórium kiválasztott tíz személyt, akik titkos szavazással döntenek a díjazottról. A díjakat Majthényi László, a vármegyei közgyűlés elnöke és dr. Balázsy Péter, a Vas Megyéért Egyesület elnöke adja majd át. A vaol.hu oldalon egymás után mutatjuk be a tíz jelöltet, akikre 2025. január 10-éig szavazhatnak a Vas megye Facebook-oldalán. Az év vasi embere vajon ki lesz?

Az év vasi embere
 Az év vasi embere ki lesz? A jelöltek között: dr. Tóth Endre 
Fotó: VN/Vas Megyéért Egyesület

Az év vasi embere ki lesz? A jelöltek között: Dr. Tóth Endre

2024-ben ünnepelte 80. születésnapját dr. Tóth Endre régész, a Magyar Nemzeti Múzeum ny. főosztályvezetője, a Magyar Tudományos Akadémia doktora. Szombathelyen született, a Nagy Lajos Gimnáziumban érettségizett, majd az ELTE Bölcsészettudományi Karán szerzett régész és történelem szakos tanári oklevelet. Friss diplomásként a Savaria Múzeumban, majd 1971-től a Magyar Nemzeti Múzeumban dolgozott. Közben oktatott a József Attila Tudományegyetemen, az ELTÉ-n és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen.

Sokoldalú szakmai érdeklődése kiterjed Pannonia római kori történetére, anyagi kultúrájára, írásos emlékeire, és ő az egyik legjobb ismerője az ókori Savaria történetének: kutatta a helytartói palotát, feldolgozta és közzétette a város ókori feliratos kőemlékeit, megírta Szombathely római kori történetét. Tanulmányozta a település népvándorlás és középkori históriáját, a várat és a Szent Márton-plébániatemplomot. Emellett évtizedeken át foglalkozott a magyar Szent Korona és a koronázási jelvények történetével, eredményeit több kötetben is publikálta. Összesen mintegy 20 könyv vagy könyvrészlet szerzője, publikációinak száma meghaladja a 300-at. Terepmunkái is jelentősek: római utakat, dunántúli hosszanti sáncokat derített fel, valamint nevéhez fűződik a ságvári és az alsóhetényi 4. századi erőd feltárása. Tóth Endrét ma már több régészgeneráció tekinti mesterének. Tanítványait nemcsak az ásatás fortélyaival vértezte fel - szakmai tisztességével, a világra való nyitottságával és tartásával is példát mutatott.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában