vaol.hu podcast

2024.12.08. 20:38

Bohém éjszakák és jegyző-kalandok - Szombathelyi pletykákat bújtatott verses köntösbe a csizmadia

Szombathelyen 1913-ban jelent meg Tomor Mihály csizmadiamester tollából a kis könyv. Szombathelyi pletykákat bújtatott versekbe, azokat a Bohém éjszakák, jegyző-kalandok című kötetében olvashatjuk.

Ha a Tomor Mihály csizmadia költségén megjelent verseskötetet forgatjuk, gyorsan kiderül, hogy „fűzfapoétával” van dolgunk. „Nincs bent politika, sem más bölcsesség. Csak mit megengedett a csekély szerénység. Egyszer a bosszúság, majd a kedély tört ki, boros fővel szoktam a legtöbbet írni.” Így fogalmaz Tomor Mihály már a Bohém éjszakák és jegyző-kalandok című kis könyv bevezetőjében. Klapanciái csapnivalók, ugyanakkor érdekesek lehetnek a város múltjának kutatói számára, mert Tomor végigkíséri olvasóját a korabeli szombathelyi kávéházakon, kocsmákon, és közben sok, máshonnan meg nem ismerhető információhoz juthatunk. 

bohém éjszakák
Tomor Mihály Bohém éjszakák, jegyző-kalandok című verseskötetében Radó főjegyzőről is írt
Fotó: VN/OSZK

A Bohém éjszakák és jegyző-kalandok című kötetből megtudhatjuk például, hogy:

  •  a Sabaria kávéház „fokhagymaszagú” volt, 
  • a Kovács szálló bérlője „folyton-folyvást köhögött”, 
  • a Hungária főpincére kutyakorbáccsal járkált és nemcsak a költőre nézett mérgesen. 

De Tomor uram megénekelte a város nagyjait is. Éhen Gyula polgármesterről így írt:

betemette a gidres-gödrös várost, ligeteket, parkokat nyitott, vízvezetéket hozott, utakat épített. Rá is fogta a hálás nép, hogy aszfaltbetyár”, de „Szombathelynek ő a büszkesége, azóta van itt mindennek értéke.

Leírja a város gyáriparának fejlődését is. Pohl Emil gépöntőről, Mayer motorgyáráról beszél, de olvashatunk a gyufagyárról és Doktor Hermán szövőgyáráról is. Rímekbe foglalta, hogy Láng Árminnak kásagyára volt, Schlamadinger szappant főzött és Stukker Miki harangot öntött a Kőszegi utcában. Tomor Mihály sokat írt „a szombathelyi sportegylet első footballistáiról” is. Szijjártó kapusról, aki „gólt is rúgott”, Smallról, Kosonicsról, Vargáról, Hornacsekről és Laubról. Vajon emlékszik rájuk valaki az NB. III-as stadion tribünjein? 

bohém éjszakák
Tomor Mihály Bohám éjszakák című verse a kötetből 
Fotó: VN/OSZK

Felső-Iszkázról származott, felesége prágai volt

Tomor magáról nem sokat mond. Kínrímeiben csak italszeretetét, a Veszprém vármegyei Felső-Iszkázról való származását és alapos Sopron városi ismereteit árulja el. De azt, hogy felesége Prágában született és csizmadiaműhelye 1891-ben, László fiának születésekor a Kőszegi utcában volt, csak levéltári utánjárással sikerült kideríteni. Korabeli dokumentumokból azt is megtudtuk, hogy Tomor Mihály 1926-ban 71 éves korában, a mai Dózsa György utca 5. alatti házban hunyta le örökre a szemét. Verses műve népszerűségét markánsan visszaigazolja az Országos Széchényi Könyvtár katalógusa, amelyből kiderül, hogy Tomor Mihály versei Szombathelyen két további alkalommal is megjelentek. 1924-ben a Jelentékeny emlékdolgok, 1925-ben pedig Az uralkodók és több intelligens osztály emlékére című kis kötete. 

Még többet megtudhat a verseskötetről és Tomor Mihályról, ha meghallgatja Mesélő podcastunkat.


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában