2024.12.09. 17:02
Vitéz Kiss János altábornagy síremlékénél tisztelegtek Kőszegen - fotók
Kiss János altábornagy, a Magyar Nemzeti Felkelés Felszabadító Bizottsága katonai vezetője halálának 80. évfordulója alkalmából tartottak hétfőn kegyeleti megemlékezést. A kőszegi temetőben a hős katonatiszt síremlékénél Szűcs Lóránd dandártábornok, a Honvédelmi Minisztérium Miniszteri Titkárságának vezetője volt a szónok.
Forrás: Unger Tamás
Vitéz Kiss János altábornagy síremlékénél tisztelegtek Kőszegen. Az emlékezőket Básthy Béla polgármester köszöntötte, majd a miniszteri titkárságvezető osztotta meg gondolatait. – Kiss János képeiről szigorú tekintetű, száját szorosan összezáró ember néz vissza. Jellemének felvázolását azonban felesleges a képzeletre bízni, hiszen cselekedetei beszédesen árulkodnak személyiségéről – mondta a posztumusz vezérezredesről.
Kiss János altábornagy ősi székely katonacsaládba született, és a családi hagyományt folytatva lépett katonai pályára. Az 1. világháborúban többszörösen kitüntetett, többször is súlyosan megsebesült tisztről sokat elmond, hogy Trianon után Kőszegen, az ország kis számú megmaradt katonai iskolája közül az egyikben taníthatott és az is, hogy az abban az időben nem túlságosan elterjedt közelharcot oktatta – fogalmazott.
Vitéz Kiss János altábornagy síremlékénél tisztelegtek
Fotók: Unger TamásKiss Jánost bátor, határozott személyiségként jellemezte, aki elvei mellett a végsőkig kitartott. Bölcs előrelátására és nagy erkölcsi bátorságára is mondott példát: meglátta a hatalma csúcspontjához közeledő Németországgal szövődő szoros kötelék veszélyeit, és e véleményének hangot is mert adni. Az erősödő német befolyás elleni tiltakozásul végül beadta lemondását. Nyugállományú katonaként Kőszegen élt, amikor a történelem tragikus fordulatának aktív résztvevőjeként feltette életművére a koronát. A nyilas hatalomátvétel után létrejött Magyar Nemzeti Felkelés Felszabadító Bizottsága katonai vezérkarának vezetőjeként árulás folytán került nyilaskézre. Elfogása után alig két héttel, 1944. december 8-án kötél általi halálra ítélték és még aznap ki is végezték – idézte fel.
Kiss János tetteiből egy igazi, érző és gondolkodó hazafi képe sejlik fel, aki nem habozott cselekedni, ha a helyzet azt követelte. A magyarság érdekeiért szívvel és lélekkel, gondolattal és tettel, fegyverrel és példamutatással egyaránt tett – mondta.
A kőszegi önkormányzat, katonai és civil szervezetek, oktatási intézmények is elhelyezték koszorúikat Kiss János sírboltjánál.
A Díszőrséget a Magyar Honvédség Klempa Kálmán 7. Területvédelmi Ezred 83. Poppr Emil Területvédelmi Zászlóalja biztosította.