2024.12.27. 07:02
Magyar túrázó tragédiája Szlovéniában – A hegyekben pillanatok alatt drámaivá válhat a helyzet - mondta a szombathelyi szakember
A szombathelyi Bogáti András tapasztalt túrázó, túravezető elmondta: a hegyen teljesen más viszonyok uralkodnak, mint a sík terepen.
Magyar túrázó tragédiája Szlovéniában – írtuk meg a vaoln.hu-n. A túrázót a Kotiska-szurdok egy meredek részén találtuk meg, sajnos életjelek nélkül. A völgybe történő szállítás jelenleg is folyamatban van. További információkkal később szolgálunk. A hegyimentő szolgálatot vasárnap délután értesítették arról, hogy két magyar állampolgár - egy férfi és egy nő - a Kamniki-Alpokban rekedt, és egyikük megsérült. A mentőakciót azonnal megkezdték, de a szél és a hóesés miatt a mentést többször is fel kellett függeszteni.

Forrás: MW-archív
A nőt hétfőn találták meg. Sérüléseket nem szenvedett, de hipotermiás volt. A sérült férfi után még négy napig kutattak, a keresését többször fel kellett adni a hófúvás és a lavinaveszély miatt.
Bogáti András, a tapasztalt túrázó, túravezető is számos téli hegyi túrát teljesített.
- A hegyen teljesen más viszonyok uralkodnak, mint a sík terepen – kezdte. - Egyik pillanatban süt a nap, majd pár perc múlva olyan erős felhő, köd ér el bennünket, hogy szinte semmit sem lehet látni. Ilyenkor ajánlatos nem mozogni, mert az útról letérve könnyen egy szurdokba szakadékba eshetünk. A hegynek egyedül sose álljunk neki, legalább ketten legyünk. Ha többen vagyunk, annál jobb! Fontos, ismeretlen helyen télen ne túrázzunk, azt a terepet jó időben, nyáron térképezzük fel.
A szakember kiemelte, ha véletlenül mégis eltévednénk, akkor ne bolyongjunk, mert előfordulhat, hogy éppen emiatt kerüljük el az értünk indított mentőegységeket.
- Elindulás előtt az egyik családtagunknak, ismerősünknek mondjuk meg merre megyünk majd, ismertessük vele az útvonalat is – folytatta. - A visszaérkezés legkésőbbi időpontját is mondjuk meg, ha az adott időre nem érkezünk meg, akkor ő értesíti a mentőket. Téli időszakban, sokszor nem napokban, hanem percekben mérhető a túlélés esélye. Emlékszem, voltam olyan helyen, hogy tükörsimára fagyott a hó, és nagyon fújt a szél. Bizony, az egyes széllökések könnyen elsodorhatják az embert. Ilyenkor jó társ a csákány, amit bevájva a jégbe, megtarthatjuk magunkat, illetve ajánlatos összekapaszkodni a társunkkal. Bármerre is indulunk, úgy számoljunk, hogy legyen nálunk két napra elég élelem és víz. A magasan, a rejtett helyeken sokszor nincs térerő. A műholdas jeladó viszont hasznos lehet. Igaz, ezek az eszközök nagy hideg miatt hamarabb lemerülnek.
Bogáti Andrásnak volt olyan túrája, amikor megfagyott az egyik ujja.
A fagyási sérülés, ugyanolyanak, mint az égési. Baleset után nehezen gyógyulnak a sebek. Ami a végezetül talán a legfontosabb, legyünk mindig alázattal a természet iránt, hogy épségben visszaérjük a túráról!
Megint egy magyar túrázó tragédiája Szlovéniában
Több napig keresték az eltűnt magyar túrázót Szlovéniában, mielőtt rábukkantak a holttestére
2024. februári hír volt, hogy meghalt egy magyar túrázó az észak-szlovéniai Kamniki-Alpokban, a 45 éves férfit napok óta keresték. A keresési és mentési művelet nagyon körülményes volt a meredek terület, a csúszós hegyoldal és a sűrű köd miatt, utóbbi a holttestet helikopteren szállító mentőcsapat felszállását is megnehezítette.