vaol.hu podcast

2024.12.22. 13:14

Mesélő Podcast: Szombathely 1777-1927 - alapmű, amit csaknem 100 éve adtak ki

Aki Szombathely történetével foglalkozik, feltétlenül tanulmányoznia kell Fehér Károly „Szombathely 1777-1927” című művét.

A Szombathelyi Egyházmegye alapításának 150. évfordulójára készült kötetet fontos hely illeti meg a várossal foglalkozó irodalomban. Sikerért az adja, hogy a tudományos kutatás egy évszázaddal ezelőtti szintjének és eredményeinek megfelelő anyagot nem száraz, csak a szakembereket érdeklő előadásban, hanem olvasmányos, közérthető stílusban tolmácsolja. 

Az eredeti kötet 1000 fűzött példányban jelent meg

Ez persze nem véletlen, mert Fehér Károly szerkesztő-újságíró volt, aki a kötet egyes fejezeteit egyrészt közéleti-, másrészt avatott, hozzáértő szakemberekkel íratta meg. A kötet népszerűségét mutatja, hogy a rendszerváltás idején már szinte hozzáférhetetlen mű 1997-es reprint kiadásának példányai napok alatt elfogytak. Paradox, de ezt a várostörténeti alapmunkát nem egy tősgyökeres szombathelyi ember adta közre. Fehér Károly 1884-ben Nagyszalontán, abban a Bihar vármegyei városban született, amely többek között Arany Jánost, Zilahy Lajost adta a magyar irodalomnak. Debrecenben jogászkodott, itt lett újságíró, majd 1918-tól szombathelyi hírlapok munkatársa volt. 

Hegedűs Ferenc sajtótörténeti kutatásaiból tudjuk, hogy dolgozott a Vasmegyei Hírlap, a Nyugati Újság és a HÍR szerkesztőségében, sőt „Vasmegyei Magyar Jövő” címmel megalapította, és 1929-1939 között kiadta a „legdrágább” magyar lapot. A 8 oldalas szombathelyi periodikát a sajtótörténet kuriózumként tartja számon. Mert amikor Fehér újságjának példányait 40 fillérért árulták, ennyi pénzért egy kiló húst, vagy két liter bort lehetett kapni és a 8-10 oldalas esti lapok ára 4-6 fillér volt. 

A „Magyar Jövő”-t nem a szenzációk vagy a bulvársztorik megjelentetése tartotta életben, a lap finanszírozásának titka a szponzoráció volt. Az újság oldalainak felét néhány bank és nagyobb vasmegyei cégek hirdetései töltötték ki. Fehér Károly lapkiadói tevékenységét harmincas évek végén szüntette be. Mészáros Hugó polgármestertől papírkereskedői iparengedélyt és rendszeres megrendeléseket kapott. Az íráshoz azonban nyugdíjas korában sem lett hűtlen. 1956-ban ő állította össze az „Írott Kő” című egykori szombathelyi folyóirat tartalmi ismertetését. Ez a munka „Kiskerti Károly” álnév alatt, csak halála után, jelent meg a „Vasi Élet és Irodalom” című antológiában. Az élete 75. évében elhunyt Fehér Károly 1958. december 30-án temették Szombathelyen.

Podcast:

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában