Fény derül

2025.01.26. 10:30

Mi a jó kolbász titka? - A répcelaki sajtmesterek erre is tudják a választ

A rábapatyi Röfi Nap résztvevőit faggattuk, szerintük mitől az ő termékük a legízletesebb. Volt olyan csapat, aki elárulta, mii is a jó kolbász titka, mások megtartották maguknak a titkos összetevők nevét.

Elsőként a sárvári tűzoltóknál kérdezősködtünk a jó kolbász titka felől. Szerintük a legfontosabb összetevő a szeretet, amivel a hentesáru készül, ezen kívül a fűszerzést látják az egész kulcsának, azonban azt, hogy mik is ezek a sikert jelentő fűszerek, megtartották maguknak.

A sárvári tűzoltók szerint a jó kolbász titka a szeretet.
A sárvári tűzoltók szerint a jó kolbász titka a szeretet.
Fotó: Szendi Péter

Mi a jó kolbász titka?

Beszédesebbek voltak azonban a répcelaki sajtgyár nyugdíjas sajtmesterei, akik elmondták: békéscsabai recepttel dolgoztak, náluk a szerecsendió mellett természetesen a sajt volt a titkos összetevő.

A répcelaki sajtmesterek két titkos összetevőt is megosztottak: szerecsendió és sajt is került a kolbászukba.
A répcelaki sajtmesterek két titkos összetevőt is megosztottak: szerecsendió és sajt is került a kolbászukba.
Fotó: Szendi Péter

 

Így készül az igazi csabai kolbász

A négyszeres díjnyertes csabai kolbász receptje a Mindmegettén is elérhető - ezt a néhai Kovács István négyszeres kolbászkirály hagyta az utókorra. Eszerint a vastagkolbászt kizárólag 200 kg feletti, nagysúlyú, házi sertésből készítik, a nemes húsok, karaj, comb, tarja felhasználásával. A kihűlt húst – mert csak hidegen lehet szépen darálni – 6-os rostán darálják, a kolbászhús háromnegyed része hús, negyedrésze pedig szalonna.

A fűszerek

Az ízesítéshez csak négy alapfűszert, sót, fokhagymát, köménymagot és őrölt házi paprikát használunk. 10 kg húshoz 20 dkg sót, 4-4 dkg fokhagymát és köményt, és összesen 30 dkg paprikát tesznek. Az édes és erős paprika aránya attól függ, hogy mennyire csípős kolbászt szeretnének. A gondosan összekevert, betöltésre kész alapanyagot a vastagkolbásznál ők csak kuláréba töltik.

A füstölés

A füstölés rendkívül fontos a kolbász minősége szempontjából, így a betöltött kolbászokat saját füstölőben, hidegfüstöléses eljárással, bükkfa fűrészporral füstölik. A kész termékeket egy 160-180 éves vályogépület kamrájában tárolják, ahol nyáron 16 foknál nincs melegebb, télen pedig nem fagy.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában