2025.01.10. 20:00
Bárányhimlő: kiderült, mennyi eset volt Vasban az elmúlt időszakban - orvosokat kérdeztünk
A kötelező oltás bevezetése óta 60 százalékkal csökkent a megbetegedések száma. Az oltottak is elkaphatják a bárányhimlő fertőzését, de tüneteik jóval enyhébbek lesznek.
Egy névtelenséget kérő olvasónk úgy tájékoztatta szerkesztőségünket, hogy az utóbbi időben gyermeke iskolájában megszaporodtak a bárányhimlő esetei, többen ráadásul úgy is betegek lettek, hogy be voltak oltva.
Bárányhimlő: tíz eset Vasban a múlt hónapban.
Dr. Schneider Ferenc, a Markusovszky-kórház Infektológiai osztályának vezető főorvosa kérdésünkre elmondta, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a hazai járványügyi helyzetről heti rendszerességgel tesz közzé részletes tájékoztatót. A beszámoló alapján a múlt hónapban Vas vármegyéből 162 bárányhimlős esetről érkezett jelentés, míg országosan 1.265-ről. Tavaly összesen 11.934 megbetegedést regisztráltak, ami a 2023. évi országos adathoz (15.609) képest jelentős csökkenést mutat. A főorvostól megtudtuk azt is, hogy hazánkban a bárányhimlő elleni védőoltás 2020-tól kötelező, így az 1-5 éves korosztály átoltott. A kötelező védőoltás bevezetésének köszönhetően a 2019-es évhez képest (30.502 megbetegedés) az országosan regisztrált megbetegedések száma a tavalyi évre 60 százalékkal csökkent. A szabályosan védőoltott gyermekek között ritka és enyhe lefolyású a bárányhimlő – hangsúlyozta a főorvos.
Nem rendkívüli, hogy valaki az oltás ellenére is megbetegszik, de ilyenkor valóban enyhe tünetekkel kell csak számolni, nem kell megijedni. Mindezt már dr. Abdel Hameed, körmendi háziorvostól tudjuk, akit a praxisában előforduló bárányhimlős esetekről kérdeztünk. Kiderült, az elmúlt időszakban mindössze két gyanús esettel találkozott, de szerológiai vizsgálat hiányában ezekről sem lehetett teljes bizonyossággal kijelenteni, hogy bárányhimlővel volt dolguk. A szakember megerősítette, hogy az öt éve bevezetett kötelező oltás nagyon is érezteti a hatását, hiszen valóban nagyságrendekkel kevesebb azóta a bárányhimlős. Amennyiben valaki mégis a fertőzés tüneteit vélné felfedezni magán, vagy gyermekén, vagyis jellegzetes piros viszkető pöttyök jelennek meg a bőrön, fáradékonyság, láz, gyengeség, étvágytalanság lesz úrrá a betegen, akkor az mindenképpen konzultáljon orvosával és semmiképpen se menjen közösségbe, mivel a bárányhimlő cseppfertőzés útján nagyon gyorsan terjed. Igaz, maga a fertőzés nem veszélyes csak ha szövődmények alakulnak ki, ilyen lehet például egy bakteriális felülfertőződés. Megtudtuk azt is, hogy a gyermekorvosokat ebben az időszakban – éppen úgy, mint a felnőtt háziorvosokat – leginkább a felső légúti hurutos problémák miatt keresik fel.