A fűtés veszélyei

2025.01.18. 07:02

Így lesz a kéményből időzített bomba – hogyan előzhető meg a kéménytűz?

A kéménytűz évente több száz háztartást veszélyeztet, pedig néhány egyszerű szabály betartásával megelőzhető lenne. Tudta például, hogy a vizes fával való tüzelés nemcsak a kéményét, hanem az otthonát is tönkreteheti? Balogh Eszter tűzoltó főhadnagy, a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője segített nekünk abban, hogyan kerülhető el a baj.

A héten jött a hír, amiről mi is beszámoltunk: kéményben lerakódott korom izzott Alsóújlakon. A katasztrófavédelem közlése szerint a vasvári önkormányzati tűzoltók eltávolították a családi ház kályhájából az égésterméket, majd hőkamerával átvizsgálták a kémény teljes vonalát és a padlásteret. Nem egyedi eset a kéménytűz Vasban: még csak két hét telt el az évből, de már öt alkalommal intézkedtek miatta a vármegyei tűzoltók. Ennek apropóján utánajártunk: hogyan alakul ki és mit tehetünk a megelőzés érdekében? A Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője segít megválaszolni ezeket a kérdéseket.

kéménytűz
2025-ben már öt kéménytűzhöz riasztották a tűzoltókat Vasban
Fotó: Cseh Gábor

Tavaly kevés, idén már annál több kéménytűz volt Vasban

Adataik szerint a kéménytüzek száma ingadozó tendenciát mutat:

  • 2020-ban 23 esetet regisztráltak,
  • 2021-ben ez a szám 36-ra ugrott,
  • 2022-ben 28-ra csökkent,
  • 2023-ban ismét növekedett, 33 esetet feljegyezve,
  • 2024-ben azonban jelentős csökkenést láthatunk, mindössze 15 esettel,
  • 2025-ben eddig 5 kéménytűz történt.

2020 és 2023 között viszonylag kicsi az eltérés az esetek között, Az is látható, hogy 2024-ben kimondottan kevés esetben fordult elő kéménytűz az előző évekhez képest, viszont az, hogy idén már ötször kellett intézkedniük a tűzoltóknak emiatt, arányaiban rendkívül soknak számít 2024-hez képest.


Mi okozza a kéménytüzeket?

Balogh Eszter kiemeli, a kéményekben kialakuló tűz két fő okra vezethető vissza:

  • Koromizzás: A kémény belső falán lerakódott korom izzani kezd.
  • Kátránygyulladás: A nem megfelelő tüzelőanyag miatt keletkező kátrány gyullad meg.

Mindkét esetben fennáll a veszély, hogy a tűz átterjed az épület szerkezeti elemeire - ahogy ez Kemenesmagasiban is megtörtént tavaly januárban - ez végső soron az egész ingatlan leégéséhez vezethet. Különösen kockázatosak azok az épületek, amelyek kéménytestébe gerendát vagy szarufát építettek be, illetve ahol repedések a kémények vagy rosszul záródik a kéményajtó.


Hogyan előzhetjük meg a kéménytüzet?

A szóvivő javasolja a rendszeres kéményellenőrzést. Magánszemélyek számára az időpontfoglalás és az ellenőrzés ingyenes, mégis, sokan elmulasztják ezt a fontos lépést. Pedig a szakemberek által végzett tisztítás és karbantartás életmentő lehet.

Hozzáteszi, nagyon sok múlik a megfelelő tüzelőanyag-használaton is. Kizárólag papírhulladék és száraz, kezeletlen fa égethető el. 

Kéménytüzek Vasban

- Sokan nem tudják, de ha egy-másfél hónapig csak és kizárólag nedves fával fűtünk, azzal kéményünk olyan állapotba kerül, mintha végigfűtöttünk volna egy egész szezont. Ez pedig könnyen kéménytűzhöz, eltömődéshez, akár szén-monoxid-mérgezéshez is vezethet! Nem érdemes kockáztatni! - hívja fel a figyelmet Balogh Eszter, hozzátéve: légszáraz a fa, ha 20% alatti a nedvességtartalma, amit úgy érhetünk el, hogy a tüzelésre szánt fát hasítva, fedett szellős helyen tároljuk 1,5 – 2 évig.

Kiemelte még a szén-monoxid-és füstérzékelő telepítésének fontosságát, illetve azt is, hogy a kémény közelében semmiképp ne tároljunk gyúlékony anyagokat, mivel ezek jelentősen növelik a tűz kialakulásának kockázatát.


Intő jelek, amelyekre figyelni kell

Balogh Esztertől azt is kérdeztük, milyen jelei vannak, ha vizes fával, vagy helytelenül fűtünk és fennáll a kéménytűz veszélye. 

Mint mondta, ilyenkor barnás-sárgás foltok jelenhetnek meg a falon. A nedves fa eltüzelésekor a kémény járatában a nagymértékű vízgőz kondenzációja, a kátránnyal, szurokkal együtt lecsapódva a falazaton átszivárog és foltosodást okoz. A nehezen begyúló tűz is utalhat a kémény eltömődésére, ahogy a füst visszaáramlása is. 


Mit tegyünk, ha mégis kigyullad a kémény?

A legfontosabb: azonnal hívni kell a 112-es segélyhívó számot! Ne próbáljuk meg magunk eloltani a tűzet, mivel ez több kárt okozhat, mint hasznot - hangsúlyozza a szóvívő.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában