Munkáinak színvonala a legjobb akadémiai mesterekét érte el

2025.01.05. 10:38

Tóth István szobrászművész 90 éve hunyt el

Kilencven éve halt meg a 20. század első harmadának szombathelyi születésű kiemelkedő szobrásza. Tóth István 1861-ben született Szombathelyen, Bécsben tanult, Budapesten élt, 1934-ben hunyt el. Decemberben a Berzsenyi Dániel Könyvtár és a a Vas Megyei TIT Egyesület Tóth István Baráti Köre rendezett megemlékezést halálának kerek évfordulója alkalmából.

Tóth István szobrászművész 90 éve hunyt el

Szent Márton herma a szombathelyi Székesegyházban - Tóth István alkotása

Fotó: Fotó: Garas Kálmán

Tóth István Szombathelyen, a Mátyás király utca 6. számú házban látta meg a napvilágot. 1882 és 1890 között a korszak legjobb szobrászati mesterképzőjében, a bécsi Képzőművészeti Akadémián tanult, mestere Kaspar Clemens von Zumbusch professzor volt – tudjuk meg a Dr. Zsámbéky Monika művészettörténész által írott életrajzból.

Tóth István
Szily János püspök szobra az Eölbey-ház előtt
Fotó: Fotó: Garas Kálmán

Amint írja, Tóth István 1891-ben hazatért, megnősült és a budai Várkert bazár műtermében dolgozott. Legközelebbi alkotótársa a szintén Bécsben végzett Fadrusz János szobrász és Foerk Ernő építész lett. Művészi pályájának legfőbb színtere Nagyvárad, Budapest, Szombathely és Szeged voltak. Nagyvárad nevezetessége a Szent László király egész alakos bronz szobra és a székesegyház főoltára. Szombathelyen legismertebb művei Szily János püspök és Horváth Boldizsár miniszter egész alakos szobra, valamint Szent Márton hermája a székesegyházban. 

Alkotásait csodálhatjuk 

  • a budapesti Parlamentben, 
  • a budai Várban (Hunyadi János), 
  • a városligeti Vajdahunyad várban. 
  • Legnagyobb szoboregyüttese - mintegy 140 mű (!) ­ a szegedi dómot díszíti, 

ahol Foerk Ernővel közösen dolgozta ki a dóm épületplasztikai díszítését. 

Tóth István
Horváth Boldizsár szobra a Savaria Múzeum parkjában - Tóth István alkotása
Fotó: Garas Kálmán

A művészettörténész úgy fogalmazott: Tóth István szobrászművész munkáinak színvonala a legjobb akadémiai mesterekét érte el. Figurái határozottak, méltóságteljesek. Családjáról és barátairól készített kisplasztikái oldottabbak, játékosabbak. 1902-ben a Képzőművészeti Társulat elnökévé választották. 

Tóth István a szombathelyi szalézi templom kriptájában nyugszik.

 

Tóth István emlékét egy baráti kör, utca és park is őrzi

A szobrászművész emlékét újra és újra feleleveníti a Vas Megyei TIT Egyesület Tóth István Baráti Köre, legutóbb a Berzsenyi Dániel Könyvtárral közösen rendezett decemberi megemlékezésen halála 90. évfordulója alkalmából. Utca és egy park is viseli nevét szülővárosában. Műveit Garas Kálmán fényképezte végig, aki ezeket a fotóit többször mutatta be kiállításon a nagyközönségnek.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában