2025.02.06. 17:30
Szinte egyetlen állat sem éli túl – Magyarországon először azonosították a szörnyű betegséget
Heveny tüneteket, jelentős gazdasági károkat okoz, eddig szinte mégsem hallottunk róla. A kiskérődzők pestise most először jelent meg Magyarországon, Vas és Zala vármegye határán lévő farmon azonosították a vírust. Miért ilyen veszélyes? Hogyan terjed? Mi lesz a fertőzött állatok sorsa? Dr. Benczik Ernőt, az Őrségi Nemzeti Park állatorvosát kérdeztük, aki az első vasi teszteredményekről is beszámolt lapunknak.

20240726 Gyöngyös Állatok a gyöngyösi állatkertben Fotó: Czímer Tamás CZT Heves Megyei Hírlap
Fotó: Czímer Tamás
Korábban lapunk is beszámolt róla, kiskérődzők pestise vírus jelenlétét mutatta ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Zala vármegyében. Az állatokat egy romániai gyűjtőállomásról szállították Magyarországra. A gazdaság körül az állategészségügyi hatóság kijelölte a 3 kilométer sugarú védőkörzetet és a 10 kilométer sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzetet, mely átnyúlik Szlovénia és Vas vármegye területére is – az Őrség jó része ide tartozik.

Fotó: Lang Róbert lr Somogyi Hírlap
Először jelent meg magyarországon a kiskérődzők pestise
Ez a betegség eddig sem Vas vármegyében, sem az országban nem fordult elő. A vírus heveny tüneteket okoz: a fertőzött állatoknál magas láz, köhögés, prüsszögés, hasmenés jelentkezik, táplálékfelvételük szünetel. A fertőzött állomány mintegy 90 százaléka biztosan elpusztul. A zalai farmon jelentős számú juh leölését rendelte el a hatóság, tehát komoly gazdasági károkat is okot a betegség – mondta el érdeklődésünkre Dr. Benczik Ernő állatorvos, aki kollégáival együtt versenyt futott az idővel az elmúlt napokban. Még a hétvégén is folyamatos volt az állományok szűrése és az állatok vérvételezése. Munkájukat a Vas Vármegyei Kormányhivatal mindenben segítette.
Megvannak az első teszteredmények
– A betegségre jellemző klinikai tüneteket egyetlen állatnál sem tapasztaltam. Izgatottan vártuk és várjuk a laboreredményeket, az első tesztek negatívak – de várjuk ki a végét! Addig is folytatjuk az állományok ellenőrzését, a lakosság tájékoztatását és reménykedünk: nem jelenik meg Vasban a fertőzés. Az Őrségi Nemzeti Park állatorvosaként különösen fontosnak tartom, hogy a vármegye kiskérődző állományát meg tudják óvni ettől a gyógyíthatatlan, vírusos betegségtől – hangsúlyozta a szakember.
A fertőzés általában közvetlen érintkezés útján terjed, de tárgyakon és takarmányon keresztül is elkapható a betegség, valamint a tüsszögés és köhögés révén az egymáshoz közel lévő állatok a levegő útján is megfertőződhetnek. A vírusürítés a gyógyulás után akár két hónapig is eltarthat - ezért fontos a szűrés és a folyamatos figyelem.
Az eset kapcsán további intézkedésig Romániából nem érkezhetnek kiskérődző – juh és kecske – szállítmányok Magyarországra. A Nébih arra kéri a juh- és kecsketartókat, mindent tegyenek meg annak érdekében, hogy megakadályozzák a vírus állományukba való bekerülését. Kiemelt jelentőséggel bír a járványvédelmi előírások szigorú és következetes betartása és az előírt vizsgálatok elvégeztetése!
Korábban megírtuk, a betegség az őzekre is veszélyes lehet.