2025.02.04. 10:30
Véletlenül írtam egy könyvet – nem véletlen a siker
Nem véletlen, hogy még csak két hete indult a moziban Lakos Nóra filmjének vetítése, és máris a harmadik helyre tört múlt héten az országos nézettséget tekintve a Futni mentem és a Hogyan tudnék élni nélküled? után, ezen a héten pedig az ötödik. Szombathelyen is sokan nézik - eddig több mint ezren látták - a Véletlenül írtam egy könyvet című filmet a Savaria Moziban.

Fotó: Facebook/Véletlenül írtam egy könyvet
Az országos nézettséget tekintve Futni mentem 626.000, a Hogyan tudnék élni nélküled 553.000 nézőt hívott be a magyar mozikba a múlt héten, a Véletlenül írtam egy könyvet két hét alatt 55.377 nézőt hozott. Közben a Futni mentem robbantott a hétvégi látogatottságával (663.442 nézővel megelőzte a Miniszter félrelép című filmet, ami országos első volt a rendszerváltás óta). A Véletlenül írtam egy könyvet két hét alatt a harmadik helyet szerezte meg országosan; Szombathelyen, a Savaria Moziban péntekig 879 néző volt, hétvégén pedig 187-en látták. Jelenleg (vetítésének harmadik hetén) országosan az ötödik helyen áll 73.116 nézővel, ami ilyen rövid idő alatt nagyon szép eredmény. A Savaria Moziban az első héten csak a kisteremben tudták vetíteni, sokakat el kellett küldeni. A második héten a nagyteremben játszották, magas látogatottsággal. A Paragvári iskolából már hoztak három osztályt, és várhatóan további iskolai osztályok is érkeznek majd. Miért? Mert ennek a korosztálynak való és terápia értékű a film.

Fotó: Facebook/Véletlenül írtam egy könyvet
A Véletlenül írtam egy könyvet egyszerűen szólva remek alkotás.
Egyfelől hiánypótló „kiskamasz film”, amilyen nincs még egy a hazai mozi-palettán. Minden gyereknek ajánlható, aki a 12 éves főhős korcsoportjához (10-14 évesek) tartozik. A film pozitív mintát kínál a veszteség-feldolgozáshoz, az első szerelemhez való eljutáshoz, az önismeret sokszor bonyolult útjainak, az érzelmek kibogozásának naplózásához – arra látunk példát, hogyan lehet gyógyító az írás. A kislány története, akinek meghalt az anyukája, nem tragédiaként tárul elénk, hanem a megküzdés képességét és mikéntjét bemutatva.
- A fájó anyahiány
- és az apa mellé érkező új társ problematikája mellett
- helyet kap a kistestvérrel való viszony,
- a nővé válás,
- a közeledő fiúval alakuló kapcsolat,
- de még a kezdődő menstruáció nehéz napjainak megélése is.
Ezt mindenkinek látni kell
Az összetett – és összetettségében jól követhető módon ábrázolt – téma a filmet „családi filmmé” teszi: családról szól családoknak. A gyerekeken kívül érdemes megnézni anyukáknak, apukáknak, nagyszülőknek is. Habár a Véletlenül írtam egy könyvet nem oktatófilm, hanem „épeszű”, „ép érzelmű”, a humort sem nélkülöző játékfilm, olyan szerepeket, azonosulási lehetőségeket, helyzetkezelési, viselkedési módokat mutat be, amelyek bárki számára támasztékok lehetnek a mindennapi életben. Fontos a nagymama, a nagynéni szerep, de még a macska is, amennyiben nem egyszerű házi kedvenc, hanem szó szerint „élettárs”. A macska-vonalon nem mellékes: az animációsfilm-rendező édesapa filmjében egy háromtagú cicacsalád ül a repülőn, hogy az egekbe szállva megpillantsák a felhőből formálódó anyacicát.
Érdekes, hogy a Véletlenül írtam egy könyvet teljesen magyar filmnek látszik. Magyar a forgatókönyvíró-rendező Lakos Nóra, tele van ismert magyar színészekkel, zenészekkel, zenével. Parádés a stáblista: Nina – Demeter Villő, Apa – Mátray László, Detti – Rujder Vivien, Lídia (az írónő) – Zsurzs Kati, Nagynéni – Tenki Réka, Anya – Lovas Rozi, Öcsi – Hárs Bonca, a Fiú – Kövécs Barnabás; felbukkan Mucsi Zoltán (Robi bácsi a szomszédból), és feltűnnek benne – számaik mellett – a Bagossy Brothers Company tagjai.

Fotó: Facebook/Véletlenül írtam egy könyvet
Na, és itt van Szabó Balázs a gyönyörű „Hétköznapi” című, „Fönn van az életem egy fa tetején, senkinek le nem hozom” kezdetű csodálatos dalával! A filmbeli sok szép jelenet egyike, amikor a 12 éves főhősnő édesanyja emléke nyomában egy varrodába megy, ahol az anyukája barátai és kollégái – akiket Szabó Balázs, Gryllus Dorka, Wolf Kati, Gubik Petra és a Soharóza kórus tagjai keltenek életre – ráismernek, szeretettel fogadják, és ezt a dalt énekelve bevezetik a kislányt édesanyja különleges világába.
Mindezen által a film nem teljesen magyar, hanem holland-magyar koprodukcióban jött létre, és a Tallinn Black Nights A-katgóriás filmfesztiválon már elnyerte a legjobb film díját a Just Film gyerekeknek szóló filmes versenyében. A film forgatókönyvének alapja pedig Annet Huizing, holland írónő, többszörös díjnyertes sikerkönyve.
A Véletlenül írtam egy könyvet nem véletlenül kedves a lelkünknek
A film végeredményben mégis magyar, a lelkületünkhöz jól illő adaptáció. Megrendítő mélységeket és magasságokat járunk be ezzel a fantasztikus kislánnyal együtt, akit a magyar mozi szerencséjére megtaláltak és főszereplőnek választottak, érzékenyítő és elérzékenyítő a film, hol sírunk, hol nevetünk. Zsebkendőt mindenképpen vinni kell.