2025.03.28. 06:37
72 órás túlélőcsomag - Mi legyen benne az Európai Bizottság szerint
Az Európai Bizottság átfogó felkészültségi stratégiát mutatott be. Ennek keretében azt javasolják az Európai Unió polgárainak, hogy állítsanak össze egy 72 órás túlélőcsomagot.
A kezdeményezés célja, hogy a lakosság felkészült legyen a különböző válsághelyzetekre, legyen szó természeti katasztrófákról, kibertámadásokról vagy akár geopolitikai feszültségekről. Az Európai Bizottság 72 órás túlélőcsomag javasolt tartalma alább olvasható.

A 72 órás túlélőcsomag tartalma
Hadja Lahbib, a válságkezelésért felelős uniós biztos mondta el a javasolt csomag tartalmát, hangsúlyozva, hogy a váratlan eseményekre való felkészülés mindannyiunk közös érdeke. A biztos kiemelte, hogy a koronavírus-járvány elején tapasztalt pánik és a boltok kiürülése is rávilágított arra, hogy fontos tisztában lennünk azzal, mit tehetünk a krízis első napjaiban.
A javasolt 72 órás túlélőcsomag nem egy előírt lista, hanem iránymutatás a lakosság számára. Az Európai Bizottság azt tanácsolja, hogy a csomag tartalmazzon legalább három napra elegendő vizet, élelmiszert (lehetőleg tartós élelmiszereket), gyógyszereket, egy elemlámpát, elemeket, egy hordozható rádiót, elsősegélynyújtó felszerelést, személyes okmányokat vízálló tasakban, készpénzt, valamint higiéniai termékeket.
A stratégia részeként az Európai Bizottság azt is szorgalmazza, hogy az iskolákban oktassák a válsághelyzetekre való felkészülést, és hogy évente rendezzenek egy EU-szintű "Felkészültségi Napot" a téma népszerűsítésére. Emellett a Bizottság tervezi a kritikus fontosságú felszerelések és anyagok stratégiai készleteinek bővítését, valamint rendszeres, uniós szintű felkészülési gyakorlatok tartását a különböző hatóságok (például katonaság, polgári védelem, rendőrség, egészségügyi dolgozók) bevonásával.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta: "Az új realitások új szintű felkészültséget követelnek Európában. Polgárainknak, tagállamainknak és vállalkozásainknak megfelelő eszközökre van szükségük ahhoz, hogy megelőzzék a válságokat, és gyorsan reagáljanak, ha katasztrófa történik."
A kezdeményezés hátterében az áll, hogy a világ egyre bizonytalanabbá válik, és a különböző fenyegetések (háborúk, kibertámadások, természeti katasztrófák) egyre gyakoribbá és komplexebbé válnak. Az Európai Bizottság célja, hogy növelje az EU és polgárainak ellenálló képességét, és elősegítse a válsághelyzetek hatékonyabb kezelését.
A javaslat összhangban van Finnország korábbi elnökének, Sauli Niinistönek a témában készült jelentésével, valamint a skandináv országok (Finnország, Svédország, Dánia) gyakorlatával, ahol már korábban is ösztönözték a lakosságot a hasonló felkészülésre.