Helyi közélet

2025.03.13. 12:00

Stájerházi kert: mini arborétum készül!

A Kőszegi-hegység számtalan csodálatos és gyönyörű látnivalóval kápráztatja el az oda látogatókat. Egy újabb szépség: egy mini arborétum születik most újjá!

Jelenleg is folynak a munkák a Kőszegi-hegységben: terepet rendeznek, tisztítanak, ágakat raknak halmokba a Szombathelyi Erdészet dolgozói. Mint Jánosa Lászlótól, erdei iskolai referenstől megtudtuk: egy különleges bemutatóhelyt, rendkívül szép erdőrészletet tárnak hamarosan a nyilvánosság elé, ami bízvást nevezhető mini arborétumnak is. Mégpedig nem is egy eldugott zugában a hegységnek! Akik túrázóként ismerik a környéket, elégedetten csettinthetnek: a Stájerházak melletti részről van szó: ahol az Országos Kéktúra kék sáv jelzése, illetve a „Vasfüggöny turistaút” néven közismert zöld sáv jelzés találkoznak. Ez egy delta-kereszteződés: a Szikla-forrás felől érkező ösvény itt érkezik ki az aszfaltozott úthoz. Jánosa László – ahogy arról lapunk is beszámolt – vette át a nyugdíjba vonult Varga László munkakörét. Ígérete szerint néhány héten belül új információkat is kapunk!

Stájerházak - mögöttük készül a mini arborétum
A Stájerházak tavasszal. Mögöttük készül a mini arborétum!
Fotó: VN/Gombos Kálmán

Kísérleti csemetekertből mini arborétum

A Kőszegi-hegységben az 1960-as években, a vasfüggöny leereszkedése miatt felhagyott erdészeti kísérleti csemetekert mára égig érővé cseperedett növényeit mutatják be ezzel a legújabb ökoturisztikai beruházással. A Stájerházi Erdészeti Erdei Iskola mellett található Stájerházi Kertet május közepétől látogathatják az érdeklődők. Több mint húszféle egzóta növényfajt ismerhetnek meg a most kialakított tanösvényen járva a túrázók és az erdei iskolás csoportok. A bejáratánál fogadókapu készül, térkép és információs táblák ismertetik majd a kert elhelyezkedését és történetét.

Kanadai hemlokfenyő, oregoni hamisciprus, kínai szúrósfenyő, japánciprus, amerikai sárgafenyő, óriás mamutfenyő, mandzsu juhar – a világ minden tájáról telepítettek ide főként fenyőféléket Bánó István neves erdőmérnök, a Kámoni Arborétum egykori vezetője és Barabits Elemér nemesítő erdőmérnök irányításával egy országosan elindult erdészeti kísérleti program részeként. Azt vizsgálták, hogy az idegenhonos, egzóta fajok képesek-e fejlődni, erdőállományokat alkotni a magyarországi éghajlati körülmények között.

A Stájerházak Mária Terézia 1769-ben megjelent, az erdőgazdálkodást szabályozó erdőrendtartásának köszönhetően kapta a nevét, Kőszeg városa ugyanis stájer erdészeket hozatott ide, hogy „A fáknak és erdőknek neveléséről és megtartásáról szóló rendelésnek” megfeleljenek. Az itt lakó erdészek később is maguk nevelték a kerületükben szükséges csemetéket, a környék bükköseiben nem volt sok csemetére szükség, fenyőfélékre viszont annál inkább. A Stájerházak, mint helyszín kiváló választás volt az egzóta fajok vizsgálata szempontjából. Az 520-550 méteres tengerszint feletti magasságban szinte óceáni jellegű volt az éghajlat, a létesítéskor még 1000 milliméter éves csapadékmennyiséggel is számolhattak…

Az 1957-ben visszaállított határzár, majd az 1963-ra aknásítással megerősített vasfüggöny miatt a Stájerházakban lakó erdészcsaládoknak el kellett költözniük, így a kísérleti program megszakadt. Az idetelepített növényfajok többsége viszont láthatóan jól érzi magát a Kőszegi-hegység 1,39 hektáros erdőrészletében. A Szombathelyi Erdészeti Zrt. ökoturisztikai fejlesztéseinek részeként május közepétől lesz látogatható a Stájerházi Kert nevet kapó bemutatóhely.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában