Árrésstop

2025.03.23. 07:00

Olcsóbb lett harminc alapvető élelmiszer - kiszámoltuk, mit mennyiért sütünk-főzünk!

Olcsóbb lett harminc alapvető élelmiszer hétfő óta. A március 17-én bevezetett árrésstop nyomában jártunk, utánaszámoltunk annak, mennyiből készíthetők most el a magyar konyha olyan népszerű, mindennapi ételei, mint például a zöldséges húsleves, a paprikás krumpli, a rakott zsemle vagy a rakott krumpli.

Az árrésstop nyomán a tejtermékeknek esett látványosan az ára, de a húsfélék közt válogatva is elégedettebbek lehetünk. Egy korábbi cikkünkben bemutattuk, a kormányzati intézkedés mely termékeket érinti. 

árrésstop
Az árrésstop nyomában jártunk: mennyiből lehet most elkészíteni egy jóféle húslevest?
Fotó: mindmegette.hu

Először is bevásároltunk egy szupermarketben, szándékosan nem a legolcsóbb helyen. Levesünkhöz nem csirkefarhátat választottunk, ami 429 Ft/kg lett volna, hanem négy személyre gondolva egy egész csirkét, ami 1699 forintba került. Egy tálca (1 kg) leveszöldséget 1199 forintért vettünk, volt benne minden, ami a leves ízvilágához kell: sárgarépa, fehérrépa, zeller, karalábé, vöröshagyma. Csomós sárgarépát 299 forintért, fehérrépát 1299 forintért, vöröshagymát kilóban 399 forintért kaptunk volna, de nem abból választottunk. Ebben a boltban az utóbbi időben 900-1000 forint volt a brokkoli, most 449 forintért megkaptuk akcióban, gondoltuk ezzel is gazdagítjuk. A levest így 3347 forintból megfőzhetjük - úgy, hogy leveskocka már volt otthon.

árrésstop
Mennyibe kerül egy négy adagos paprikás krumpli az árrésstop után?
Fotó: mindmegette.hu

A paprikás krumplihoz (négy személyre) vettünk 1 kg burgonyát 329 forintért, négy szál juhbeles virslit 1150 forintért, egy vöröshagymát 55 forintért, egy fokhagymát 96 forintért. Pirospaprika, só, bors, őrölt kömény, étolaj már volt otthon, a szalonnától eltekintettünk, de kaphattunk volna például felkockázottat, védőgázas csomagolásban 499 forintért (300 g). Így a paprikás krumplit 1630 forintból tudtuk kihozni, igaz a fokhagymából csak három gerezdet használtunk fel, nem az egészet. Ha lecsókolbásszal akartuk volna elkészíteni, abból 249 forint lett volna 10 dkg, négy személyre 40 dkg 996 forintba került volna, vagyis olcsóbban jött volna ki, mint virslivel. 

Egy mennyei rakott zsemle - tejben-vajban fürösztve

  • A rakott zsemléhez felhasználunk (négy személyre) 12 zsemlét, aminek darabja most 65 forint, vagyis 780 forint a kiindulási alap.
  • A zsemléket felszeletelve beáztattuk vaníliás cukorral kikevert tojásos tejbe. Egy liter tejhez 406 forintért jutottunk, a 10 tojás egy ezres volt, ebből négyet használunk fel, vagyis 400 forint értéket. 
  • A tojások sárgáját kikevertük az egy liter tejjel, amibe 2 csomag vaníliás cukrot szórtunk (2x199 forint). 
  • Az ebben áztatott zsemlékből rétegeket képeztünk egy vajjal (382 forint) kikent jénai tálban. Eddig 2366 forintot költöttünk.
  • A rétegek közé a saját meggybefőttünket tettük, melyet a spájzban találtunk mintegy elmúlt nyári befektetésként, az epret pedig a fagyasztóból vettük ki a kertünkből való. 
  • Egy csomag mazsolának (600 forint/250 g) felhasználtuk a felét a rétegek közt (300 forint). 
  • A készítmény tetejére tettük a négy tojásfehérje felvert habját és megsütöttük. Vagyis erre az ételre most 2666 forintot költöttünk, és kiegészítettük még legalább ennyivel a saját raktárunkból – tavalyi szorgoskodásunknak köszönhetően. 
  • Ha az epret vettük volna, akkor abból 1199 forint 250 gramm a szupermarketben, a gyorsfagyasztott eper zacskóban 1099 forint. A meggybefőtt ára 799 forint lett volna a boltban. 
  • Vagyis szerényen számolva körülbelül 4600 forintból jön ki ez a finom csemege, ha nem rakunk éléskamrát a családunknak, hanem mindent venni kell.
árrésstop
Rakott krumpli az árrésstop utáni alapélelmiszerekből
Fotó: mindmegette.hu

Rakott krumpli az árrésstop utáni alapélelmiszerekből

A rakott krumplihoz ugyancsak 1 kg burgonyát (329 forint) terveztünk, 8 tojást (aminek 100 forint volt darabja), a 450 grammos tejfölt 1099 forint helyett 779 forintért vettük. Tettünk a rétegek közé lecsókolbászt: négy személyre 40 dkg 996 forint volt. Végül sajttal szórtuk meg a tetejét, egyszerűen trappistából, amiből 394 forint volt 10 dkg. Ezt az ételt 3318 forintból megoldottuk – négy ember kitűnő ebédje lett. Így megéri otthon főzni!

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában