2025.03.22. 11:30
Bezárt üzletek Szombathelyen, de mi állhat a bezárások hátterében? (Frissítve)
Szombathelyen éppúgy, mint a vármegye más részein is, láthatunk „eladó”, „kiadó” feliratokat. Mi lehet a háttérben, a bezárások mögött?
A napi közélet, rutin és tevékenység része a vásárlás is. Kinek sűrűbben, kinek ritkábban – de része életünknek. Akadnak, akik örömmel teszik, mások szükséges rosszként tekintenek rá. Ami viszont közös: a választék és a kínálat sokfélesége. Ezt várják legtöbben – a jó árakon túlmenően persze – és ez sérül nagyon, amikor újra és újra bezár, megszűnik egy-egy üzlet. Márpedig ennek lehetünk szemtanúi; mondhatjuk, hogy folyamatosan. Megfigyelhető a vármegyeszékhelyen is, de mindig akad valamelyik kisebb városban; néha falvakban is.

Fotó: VN/Gombos Kálmán
Bezár a bazár (is)
Ahogy a napokban megírtuk, a szombathelyi Fő téren zsinórban öt üzlet látható üres kirakatokkal, ahol csak a feliratok hirdetik a szomorú valóságot. Mindenkinek rossz hír ez – legfőképpen persze a tulajdonosnak. De a bérbeadó sem örül, végtére pedig a vásárló sem. Kisebb kínálat, választék, vásárlási – vagy fogyasztási – lehetőség adódik így. De valljuk be: a városkép is szegényebb, lehangolóbb így, mint a szép, esztétikus kirakatokkal.
Nem szorítható le a folyamat termékcsoportokra. Gyakori a ruha- és cipőüzlet közöttük (azaz a butikok), de fodrászatok, éttermek és pizzériák, kávézók is érintettek voltak. A teljesség igénye nélkül, csupán fél évre visszatekintve: éttermek és fodrászat zárt be a szombathelyi plázában, aztán a Coffeeshop Company és a Player’s Room a másik plázában. Erre a sorsra jutott a Kilences Kávézó is, valamint a sárvári Paduc étterem és egy körmendi pizzéria is. A vármegyeszékhelyen a Fő tér többször is érintett volt, sőt (ahogy említettük fentebb): az most is. Bezárt a Street One, két Tutto Bene cipőbolt, az IBUSZ-iroda… Kőszegen az Apró ötletek boltja fejezte be működését, évek óta vevőjét várja az oladi Árkádia egykori Spar-üzlete, és megemlíthetjük a Martinus-Medicus Egészségcentrumot is.
(Cikkünk megjelenése után az Ibusz Kft. szerkesztőségünkkel tudatta: "Irodánk nem bezárt, hanem 2024. januárjában a szombathelyi főtéren a korábbi helységtől kb. 100 m-re egy másik helységbe költözött, ahol azóta is változatlan szolgáltatásokkal állunk ügyfeleink rendelkezésére. Címünk: Szombathely, Fő tér 9.")

Fotó: VN/Gombos Kálmán
Okok és indokok
Több esetben sikerült beszélnünk az ilyen döntést meghozó tulajdonosokkal, bérlőkkel – vagy ők maguk mesélik el honlapjukon és a közösségi médiában. Az okok? Legtöbbször a gazdasági helyzet, infláció, magas bérleti díjak, sőt, nem ritkán még a parkolójegy-árak is előkerülnek (a Fő tér esetén mindenképpen). És az olcsó kínai kínálat, meg a webshopok is, persze.
De talán az is elgondolkodtató, amit többen is mondtak egy másik cikkünkben, a Kincsvadászok kapcsán. Ennek lényege: Szombathely statikus, eseménytelen város, különösebb látnivalók és rendezvények nélküli hely. Ellentétben például Szentgotthárddal, Bükkel vagy Sárvárral, itt nincs egy fürdő, ami tömegeket vonzana. És nincs sem Kőszegi-hegység, sem az Őrség varázsa, nincs egy Ság-hegy vagy egy Pinka-szurdok… Nincsenek turisták, nincs idegenforgalom, évek óta elmaradtak az osztrák látogatók, vásárlók, szolgáltatásokért érkezők.
Egy fecske nem csinál nyarat – vallották a régiek. És ezt a mondást idézte fel egyik üzletvezető is, a Karneválra utalva. Ami sokakat vonz… de az év 365 napjából 4-5 jut erre. És félő, hogy az is kifullad egy idő után: nagy változások, új ötletek nincsenek, frissítést nem nagyon venni észre. És amire egy üzletvezető hívta fel a figyelmet: az egyetem is jóval kisebb létszámmal működik, mint húsz-harminc éve, „megboldogult” főiskola-korában. Amikor egész héten át tartottak a bulik, működtek a diszkók, szórakozóhelyek: ezeknek közönségét zömmel az ottani hallgatók adták. A mai sokkal kisebb létszámhoz még az is hozzátartozik, hogy – ellentétben az akkori főiskolásokkal – igen nagy részük helyi vagy környékbeli.
Az említett főbb okok:
- gazdasági helyzet, infláció
- magas bérleti díjak és parkolójegy-árak
- olcsó kínai kínálat
- webshopok

Fotó: VN/Gombos Kálmán